Cebu City, Filipinler

Cebu City`de bir otobus duragi

Cebu City`de bir otobus duragi

Yağmur sezonuna yakalanmamak için Brunei’de 3 gün kaldıktan sonra Borneo’yu gezmeden direk Filipinler’e geçtik. Altın kubbeli zengin Brunei’den Filipinler’e indiğimizde herşey değişmişti. Bankaların, atmlerin yanındaki korumaları söylemeye gerek yok, burada Mc Donalds bile sadece zenginlerin gittiği bir yerdi sanki, hayatımda ilk defa Mc Donalds’da tüfekli korumaları burada gördüm.

Manila’dan aktarmalı uçakla Cebu’ya geçtik. Cebu büyük bir ada, buranın merkezi de Cebu şehri, ülkenin ikinci büyük şehriymiş. Şehirde yapacak turistik olarak pek birşey yok, kalabalık ve kaotik bir yer, buradan daha küçük kasabalara yada karşısındaki Bohol adasına geçmek mantıklı.

Macellan'nın haçı

Macellan’nın haçı

İspanyollar 1521 yılında Filipinler’e ilk olarak Cebu’da karaya çıkmış. Macellan adaya çıktığında yere bir tane haç saplamış, bu haç ülkedeki hıristiyanlığın sembolü olarak kabul ediliyor. Orjinalinin üstü korumak için daha sonra kaplanmış. O gün bugündür duruyor.

Cebucity1
İspanyollar adaya çıktıktan 7 gün sonra Cebu kralı ve yerel halktan 700 kişiyi zorla katolik yapmışlar. Yerlilerle çatışmalar olsa da 50 yıl gibi bir süre sonunda buralar tam bir ispanyol kolonisi olmuş. Dünyadaki kültürel çeşitliliği yok eden, insanların dinini zorla değiştirme üzerine kurulu aslında tamamen ekonomik üstünlük sağlamak için yapılan yayılmacı anlayış gittiğimiz her yerde karşımıza çıkıyor. Adı  emperyalizm, kolonicilik, cihad, misyonerlik her ne olursa olsun hepsi aynı . Tabi bir de komünist ideolojinin insanları zorla dinsizlestirme çalışması, binlerce budist rahibinin katledildiği yerler de aynı şekilde üzücü. İnsanoğlunun birbiri üzerindeki üstünlük sağlama çatışmasının sonu kendi sonuyla birlikte gelecek herhalde.

Santo Nino kilisesi

Santo Nino kilisesi

Şehirde görülecek yerlerden diğer biri hemen bu haçın yakınındaki Santo Nino kilisesi. Bu kilise 2013 yılındaki depremin hemen ardından bir de Yolanda tayfunuyla epey zarar görmüş durumdaydı.

Cebu şehrinde bir gün kaldıktan sonra adanın kuzey ucuna yakın minik bir ada olan Malapascua adasının yolunu tuttuk.

Ulaşım

Filpinlerin efsane dolmuslari, jeepneyler

Filpinlerin efsane dolmuslari, jeepneyler

Filipinler’de A noktasından B noktasına deniz yoluyla gitmek günler alabiliyor bu yüzden Manila’dan Cebu’ya Cebu Pasific havayolları ile uçtuk. Cebu’dan güneye gitmek için south bus terminal, kuzeye gitmek için north bus terminale gitmek gerekli. Şehiriçi ulaşım için renkli kamyonetten bozma jeepney lere binebilirsiniz, (10 peso civarı) yalnız büyük çantalarla bunlara binmek epey şenlikli. Taksi olarak daha ucuz olan beyazlarına binip, taksimetreyi mutlaka açtırmak gerekli. Takside dolandırilmamak için her zaman googlemapsten gps ile bakıp yolu uzatmadığını kontrol ettik, Filipinler’de taksicilere dikkat.

Konaklama

Cebu şehrinde mümkünse hiç konaklamadan devam etmek mantıklı, biz 40 küsür saattir uyumadığınız için önümüze çıkan ilk otelde kaldık, şehir merkezinde olması dışında hiç bir özelliği yoktu, tavsiye etmem.
Hotel Century, 820 peso ($19)
Cebu şehrine dönüşte havaalanına yakın merkeze uzak olan aşağıdaki otelde kaldık burası çok daha iyiydi.
Pe’re aristo gueshouse 490 peso ($11)

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Cebu City içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s