Filipinler

Malapascua adasında gün batımı

Malapascua adasında gün batımı

Filipinler Güneydoğu Asya’da bir Orta Amerika. Bu coğrafyadaki diğer ülkeler budist kimlikleri ve ortak geçmişleriyle kültürel olarak birbirine benzerken, Filipinler hem ada ülkesi olması hem de üç yüzyıl boyunca ispanyol kolonisi olması sebebiyle diğerlerinden çok farklı. Halkın çok büyük kısmı koyu katolik ve dilleri ispanyolcadan ciddi şekilde etkilenmiş. Mesela “Selamat amigo” teşekkürler arkadaş demek, selamet kısmı malum müslüman araplardan Malezya’ya, oradan buraya geçmiş, amigo ise ispanyolca. Sayılar ve günlük hayatta kullanılan pek çok kelime ispanyolca. Zaten ülkenin ismi bile


16. yy ispanyol kralından gelmekteymiş. Ülke 20. yy. başında Amerikan kontrolüne geçmiş ve 1946’da tam bağımsızlıklarını kazanmışlar. Sancılı demokratikleşme süreçleri darbeler ve yolsuzlukla mücadeleyle geçiyor, bugün yönetimde ve kültüründe Amerikan etkisi çok fazla. Akıcı İngilizce konuşan insanlara sık sık rastlamak mümkün.

Port Barton kasabasında bir okul

Port Barton kasabasında bir okul

Dünya gündemine sık sık tayfunları, batan gemileri ve korsanlarıyla gelse de benim hafızamda her zaman cennetten kopmuş bir yer olarak kalacak. Duvar kağıtlarını süsleyen plajları bir tarafa günün her saati şekilden şekile girerek hayal gücünü zorlayan bulutları diğer tarafa.

helikopter adası, el nido

helikopter adası, el nido

Ama en çok etkilendiğim halkının güzelliği oldu. Açık ara dünya üstünde en favori halkım onlar artık. Bir kere içtenler, dürüstler, acaip güler yüzlüler. Yoksul olmalarına rağmen turist fiyatı uygulaması yok denecek kadar az. Pazardaki teyzeden 4 tane muz istiyorum, 7li tutamları gösteriyor, bunlar 20 peso (1 lira) diye. Halbuki Vietnam filan olsa 4 muzu düz hesap 100 pesodan satmaya çalışır, Hindistan olsa 250 pesodan açar pazarlığı.

filipinli çocuklar epey neşeli, hem de pozcu !

filipinli çocuklar epey neşeli, hem de pozcu !

Sonra hayattan zevk almayı biliyorlar. Büyük şehirlerindeki hayat zor olabilir ama kırsalında, adalarında insanlar hayatlarından memnun göründü gözüme. Belki benimkisi şaşkın turist sanrısıdır belki de değildir bilmiyorum. Misal taksi olarak kullanılan aslında sadece tek bir motorun çektiği tuktuklularına taktırdıkları havalı müzik çalarlar yada kamyonetten bozma dolmuşlarını boyadıkları renklere bakınca keyifli olduklarını düşündüm nedense. Sabahlara kadar yaptıkları partiler, giyinmeler süslenmeler vs. de cabası. Güneydoğu Asyanın sakinliğiyle latin ruhunun karışımı bir melez olmuş.

Cebu şehrinde neşeli bir dolmuş

Cebu şehrinde neşeli bir dolmuş

Katolik kilise çok güçlü olduğundan kimse çok laf da edemiyor ama asyadaki en yüksek doğum oranı burada, önümüzdeki birkaç on yılda nüfusunun 3 katına çıkması bekleniyormuş.

Cebucity2

Filipinlerin her bölgesini tek atışta gezmek mümkün değil, bir ay kalmamıza rağmen biz sadece iki büyük adası olan Cebu ve Palawan’ı 15’er günde ucundan gördük. Okyanusun ortasında 7 bin adanın üstüne kurulu bir ülke burası, nüfus sadece büyük olan 11’inin üzerinde yoğunlaşmış. Adalar arası en güvenli ulaşım uçak, malesef deniz yolları pek güvenli değil, bir kaç yılda bir kaza haberleri geliyor. Bu güzel insanlar çok daha iyi ulaşım standartlarını hak ediyor…

Vize uygulaması ve doğru sezon

Filipinler bize vize uygulamıyor, kapıda bir aylık kalış iznini almak mümkün. Haziran ayından itibaren yağmur sezonu başlıyor, ocak-mayıs arası en iyi zamanlar, buraya doğru sezonda gitmek çok önemli yoksa kendinizi tayfunların ortasında bulmak işten değil. Oldukça ucuz bir ülke, yemekler idare eder, dalış ve şnorkel için bir cennet, insanları muhteşem, uçak biletini çözebilirseniz mutlaka tavsiye ederim.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Filipinler

  1. ismetors dedi ki:

    Gene güzel bir anlatım ve harika fotoğraflar.. ellerine -gözüne sağlık..

  2. 1a1e dedi ki:

    teşekkürler ismetcim, sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s