hazırlık

Herkesin hayatta en çok yapmak istediği birşey vardır, benimkisi de tek yön bir bilet alıp yollara düşmekti. haftaya nerede kimlerle olacağını bilmemek sonsuz olasılık evreninde kıyıdan açılmak… 13 sayısının uğruna eylül 2013’ün 13. cumasına istanbul-ulaan bataar uçağına ilker ile beraber biletlerimizi kredi kartı milleri ile aldık. altından kalkabilrsek en az bir yıl yollarda olacağız. rotada asya-güneydoğu asya-okyanusya-güney amerika var. ne kadar gariptir ki en çok gitmek istediğim yer olan izlanda rotamızda yok. afrika ve izlanda şimdilik elimizdeki gizli kozlar olarak duracak gibi.

tek yön bilet almak dünyanın en ekonomik olayı değil tabi ki. dünya turu yapanların genellikle tercih ettiği ve oldukça uygun fiyatlı roundtheworld,oneworld gibi kombine biletler iyi bir seçenek aslında ama biz biraz daha esnek olabilmek adına bunu almadık. şansımıza güvenerek yolda bulacağımız ucuz ulaşım seçeneklerini zorlayacağız. kombine dünya turu biletleri için ne zaman nereden nereye gideceğinizi büyük ölçüde planlamış olmanız ve en uzun bir sene içinde aynı yöne seyahat ederek dünya turunu tamamlayıp başladığınız şehire dönmeniz gerekiyor. kervan yolda düzülür hesabı bizim elimizde tek bir bilet ve kaba taslak bir rota var. madem bir iş yaptık tam özgür olsun dedik. açıkçası bu kadar uzun zamandır kafaya taktığım bu seyahat için çok daha fazla hazırlık yapmış olmayı beklerdim. herhalde işten ayrılmadan önceki hayatımda zaman fakiri olduğum için olsa gerek tatilleri ful detay çalışırdım şimdi kafam epey rahat.

böyle bir işe kalkıştığımızı duyanlardan vay be bir yıl tatil ne güzel ben de çok isterim diyenler oldu. bu seyahatin bir tatil olmadığını biliyorum. evet işe gidip gelmemek rutinin dışına çıkmak başlı başına bir rahatlık kabul. bununla beraber zorluklarını tahmin etmek güç değil!

buraya elimden geldiğince yaşadıklarımı yazılı ve görsel olarak aktarmaya çalışacağım. eğer yeni yazı geldikçe haberdar olmak isterseniz sağ alt köşedeki “takip et” e tıklayıp emailinizi bırakabilirsiniz.  ayrıca ilker’in blogunu da www.birdunyaturu.com  takip edebilirsiniz.

neden dünya turu?
evrenin içinde zaten bit kadar bir toz parçasının üstünde yaşıyoruz. bu toz parçasının üstünde yaşayan insan toplulukları kendi ülkesini ve milletini dünyanın merkezine koyuyor. nasıl türkün türkten başka dostu yok deniyorsa bir yerlerde de papua yeni ginelinin papua yeni gineleden başka dostu yok deniyor olabilir. bunu merak ettim.
tam da burada çok sevdiğim carl sagan’ı ve soluk mavi noktasını anmadan geçemeyeceğim.

uzun bir seyahat
bu konuda çok bir tecrübem yok malum çıktığım en uzun seyahat sevgili kuzenim elif’le yaptığım 25 günlük interraildi ve 11 sene önceydi.
uzun seyahatin bazı eksileri
– telefon görüntülü konuşma olsa da aile ve arkadaşlarını özlüyosun uzun süre göremiyorsun.
– işten ayrıldıysan dönüşte ne olacak nasıl iş bulacağım sorunsalı gezinin sonlarına doğru gerginik yaratabilir.
– tekrar düzenli ve rutin yaşama dönüş sancılı ve sıkıcı olabilir.
– sürekli yeni yerler görmek eski çekiciliğini kaybettirebilir bir tükenmişlik gelebilir. bunun olmaması için ucuz ve güzel yerlerde uzun süre kalıp dinlenmek iyi gelebilir.
– sürekli hostelde kalmak, kendine ait alanın olmaması zorlayabilir.
bazı artıları
+ uzun seyahatler çok daha ekonomik oluyor. özellikle uzak bir yere giderken maliyetin en büyük kısmı uçak bileti oluyor. atıyorum 1000 $lik bileti bir haftalık tatil için aldığınızda günlük uçak maliyeti 143 $ ken iki aylık bir gezide sadece 17 $.
+ kısa süreliğine bir yerlere gidince şurayı da göreyim bunu da yapayim derken tatil dönüşü yorgunluktan bir tatile daha ihtiyaç oluyor.
+ turistten çok gezgin versiyona geçiyorsun ne bileyim çok beğendin taj mahali git otur sabahtan akşama kadar bahçesinde çay iç giden gelenle sohbet et, ertesi gün de içine gir istersen.
+ taşıdığın çanta o kadar da değişmiyor; terliktir şampuandır, fotograf makinasıdır ister 7 gün ister 300 gün hep aynı, uzun yol büyük çanta diye birşey yok yani.
+ dönüşte dünyayı üzerindeki insanları hayvanları kültürleri yemekleri festivalleri müzikleri daha iyi tanımak önyargılardan kurtulmak belki de daha iyi bir insan olmak mümkün olabilir.

++++ özgürlük

para konusu ?
at almadım araba almadım dolar biriktirdim. malum seyahetle ilgili büyük giderler dolara endeksli. diğer bir konu da bankadaki parayı nakite çevirmek. bankalar yurtdışı  para çekimlerinden %2-3 komisyon alıyor. bir de atıyorum tayland bahtı çekerken önce dolar-baht paritesinden sonra da dolar-tl paritesinden gol yiyiyorsun. bu kur olayından kaçış debit kartlar da yok ama kredi kartını dolar hesabına bağlamak mümkün. debit kart olarak hsbc gibi global bir bankadan hesap açtırdık en azından atmden para çekerken komisyon ödemeyeceğiz.

ne kadar sürecek?
paramız bitince döneceğiz. becerebilirsek en az bir seneyi hedefliyoruz.

vize?
yola çıkmadan moğolistan, çin ve yeni zelanda vizelerini aldım. vize uygulamalari için bu siteye bakıyorum. basında çıkan yeni zelanda vizesi kaldırıldı vs gibi haberlere itibar etmemenizi tavsiye ederim. vize başvuru bilgileri için ilgili ülkenin konsolosluk sitesine bakıyorum. geri kalan vizeleri yolda alacağım. misal nepaldeki hint konsolosluguna gidip hint vizesi alacagim. vize için gerekli evraklari scan edip dropboxa attım. banka ekstreleri için ise gerektikçe banka ile irtibata geçip mail atmalarını isteyeceğim. ikametgahti adli sicil kaydıydı türkiye sınırlarında vize almaktan gerçekten içim şişiyor. yurtdışındayken vize almak daha kolay deniyor bakalım göreceğiz.

sağlık?
seyahat sağlığı sigortası yaptırmak iyi bir fikir. bunun en kapsamlısı ve çoğunlukla tercih edileni worldnomads. çaldırılan fotograf makinesinden tutun pek çok sportif faaliyeti kapsayan bir sigorta ama biraz tuzlu. şimdilik türkiyeden yaptırabileceğimiz sigortaları araştırıyoruz. bulabildiğimiz pek birşey yok malesef bizdeki seyahat sigortası anlayışı schengen vizesi başvuru dokümantasyonundan öteye geçememiş. bir senelik bir sigorta bulamadık.

bir de aşı mevzusu var. gidip bütün aşıları sırayla olup çıkabileceğiniz bir devlet kapısı malesef yok. burdan ne tip aşılara ihtiyaç var bakabilirsiniz ama iş aşı olmaya gelince biraz çetrefilli. ücretsiz olarak karaköy sağlık merkezinde sarı humma ve tifo aşılarını sarıyer toplum sağlığı merkezinde de polyo ve menenjt aşılarını olabilirsiniz. canlı aşıları aynı gün olmak gerekiyor ya da bir ay ara vermek gerekiyor buna göre planlama yapmak lazım. kendi imkanlarımla hepatit b, tetenoz ve difteriyi oldum. geriye 2bin5yüz6iki bulaşıcı hastalık kaldı!

Tamamen kişisel seçimlerim ve tecrübelerime göre yazıyorum, yoruma açıktır 🙂 Dünyanın heryerinde herşeyi bulmak mümkün o yüzden hazırlık mevzusunu çok da abartmamak gerekli. Bir de  gezerken dışarıdan çok şık, son model rengârenk görünmenin pazarlık şansınızı düşüreceğini insanların sizi 2 haftalık tatile çıkmış zengin bir turist olduğunuzu sanacağını bilmek gerek. Ama sadece avrupa, kuzey amerika, okyanusyayı içeren bir rotanız varsa kafaya takmayın tabi.

Dünya turuna çıkıyorum nasıl bir çanta almam gerekli?

50-55 litrelik çantayı geçirmemek lazım, eğer sadece sıcak iklimlere gidecekseniz 45 litre yeterli olmalı. Sırt desteğinin kaliteli olması, sırt bölümünün uzunluğunun sırtınıza uygun olması (artık çoğu ayarlanabilir şekilde zaten), bel desteğinin kalça kemiğine iyice oturması ve çantanın kendi ağırlığının çok fazla olmaması önemli.

image

Çantayı satın almadan önce mutlaka içini iyice doldurup 10-15 dk mağazanın içinde flört etmek lazım. Çantanın rengi ufak cepleri hayatı kolaylaştıran bölmeleri arkadan geliyor. Çanta yağmurluğu da önemli bence, yağmurdan korunmak için nadir olarak kullanılsa da kirlenmelere karşı faydalı. Çantanın üstüne pek çok şey dökülebilir, çinli teyzenin bagajdaki sulu yemeğinden, insan çişine kadar (abartmıyorum, birisinden dinledim orta amerika’da manyak bir otobüs şoförüne denk gelmişler adam mola vermeyince yaşlı insanlar çişlerini kaçırmış otobüsün zemininde bir sağa bir sola akan çis..)

Çantanın altında ayrı açılabilen bir bölmesinin olması iyi, ayakkabı, uyku tulumu vs. buraya koymak rahat oluyor. Sırt çantasının yukarından açılması, yani dikey çalışması biraz dert. Alttan birşey almak istediğinizde herşeyi çıkarmak gerekiyor. Bazı çantalar uzunlamasına fermuarlı oluyor, yatay bir şekilde açılabiliyor ama modelleri çok değil, yine de bakılabilir.

image

Peki günlük çanta?
Günlük hayatın yanı sıra yolculuklarda elektronik eşyaları ve anlık ihtiyaçları taşımak için öne takarak kullanılacak çantayı seçerken benim en çok baktığım şey çantanın çok ağır olmaması ve bel ve göğüs üzerinde desteklerinin olması. Cafcaflı çok renkli çantalar dikkat çekeceğinden ona da dikkat etmeli 15-20  litre ideal. Bazen bir kaç günlüğüne yada haftalığına kısa gezilere çıkarken büyük çantayı bırakıp küçükle gitmek rahat oluyor (trekking vs.). Böyle zamanlarda uyku tulumunu küçük çantanın dışına  asmak yer kazandırıyor.

Para/pasaport çantası 
İçe takılan bu çantalar rahatsız edici olsa da özellikle yol halindeyken gerekli. Pasaport ve parayı su/hava geçirmeyen naylonlara koymak,çantanın kendi materyalinin çok terletici olmaması önemli.

Çantama neler almalıyım?
Ne kadar az o kadar iyi. İhtiyacınız olan şeyler düşündüğünüzden çok daha az!

Kıyafetler:
Seçerken hızlı kuruyan materyalleri seçmek faydalı. Sırt çantasının içi çuval gibi olduğundan küçük çantalara eşyaları bölmek faydalı.

image

image

_4-5 t shirt
_Trekking pantalonu (mutlaka sorta dönüşebilen fermuarlılardan)
_Yedek pantalon ( trekking, kot, bol, şalvar size kalmış)
_Polar ceket
_İnce uzun kollu, (yaz geceleri sivrilerden korunmak için)
_max 5 günlük çamaşır çorap
_kızlar için basit bir elbise (plaj için)
_Mayo şort/bikini
_soğuk iklimlere gidecekler için alt ve üst içlik
_hafif bir rüzgarlık/yağmurluk (ben kaybettim şimdilik idare ediyorum, gerekirse naylon torba pançoyla da idare edilebilir)
_şapka
_şal gibi birşey çok işe yarayabiliyor

Ayakkabı

image

_Su geçirmeyen ama hafif bir trekking ayakkabısı, burkulmalara karşı konçlu.
_Bir adet sandalet,
_Flipflop (vazgeçilmez!)

Diğer teferruatlar

image

_hafif bir uyku tulumu. 600gr.mı falan geçirmeyin derim, 12 derece civarı konfor iyi seçim. Köylerde, kamplarda, pis görünen otel yataklarında, yataklı trende vs.faydalı. Çok soğuk yerlerde üstüne battaniye takviyesi yapabilirsiniz.
_hızlı kuruyan çok büyük olmayan bir vücut havlusu
_kirlileri koyacak büzülen bir kese
_çamaşır ipi (kıyafetleri havalandırmak ve kurutmak için)
_saç, cilt bakımı ürünleri (tamamen kişisel) gerektiğinde çamaşır da yıkayabileceğiniz sabun, tırnak makası, jilet, pürel, sese karşı kulak tıkacı, uyku bandı vs bunların hepsini koyabileceğiniz sağa sola asılabilir bir çanta.
_güneş gözlüğü

İlaçlar

Foto ilker ender

Foto ilker ender

Anne baba eczacı olduğundan bu kısım biz de abartılı oldu. Yanımızdaki ful listeyi paylaşıyorum. İlaçların kutularını atıp prospektüslerini taşımakta fayda var. Şimdiye kadar en çok kullandığımız ilaçlar soğuk algınlığı ilaçları oldu.

tumblr_inline_mt09huywwj1qz4rgp

Elektronik eşyalar

image

Bu reyonun sonu yok, pek çok şey alabilir yada hiçbirşey almayabilirsiniz, bu size kalmış. Bir de sonradan hüzün olmasın, taşıdığınız herşeyin kaybolma, çalınma veya kırılma vs riskinin olduğunu, janjanlı ekipmanların daha dikkat çekici ve çalınmaya müsait olduğunu hatırlatmak isterim. Pekçok insan elektronik eşyalarının marka model kısmını bantla filan kapatıyor böyle yöntemler de yok değil

Müzik çalar+ kulaklık
Bazen içinde olduğunuz ortamdan kaçmak bazen de tam aksine keyfini çıkarmak için mutlaka gerekli.

Kamera

image

Oldukça kişisel bir seçim. Aşırı fotoğraf merakınız yoksa en temizi ufak birşey taşımak. Canon g serisi yada özellikle s serisi ideal, olympos, nikon vs de de çok iyi modeller var. Ben fotoğrafa meraklı bir insan olduğumdan full frame olmayan bir dslr taşıyorum, 18-55 mm lensim var, manzara çekimlerinde iyi ama portrede zoom eksikliğini hissediyorum, 28-75 mm ile çıksaydım bu sefer mimari ve manzara çekimlerinde sorun yaşayacaktım. Her iki lensi taşıyacak gücüm yok, o yüzden genel olarak memnunum. Sabit lenslerin keskinliği ise eski bir anı artık 🙂 Kamera çantası normal hayatta da taşımadım hiç, ama kamera ceketi diye birşey buldum on numara;

image

Tavsiyem uzay mekiği gibi görünmeyen bir body+lens ile gezmek, 7/24/365 taşıması zor bir de insanlar görünce ürküyorlar. Ben profesyonelim bu işten ekmek yerim diyenler pişman olmamak için zaten ekipmanlarını taşıyor.

Notebook/Netbook/Tablet
Tabletler hafif olduğundan avantajlı, usb girişi olan,  windows işletim sistemli program indirip yükleyebileceğiniz bir tablet fotoğraf işlemede, harici diske atmakta, mp3 çalar müziklerini değiştirmekte hem de film vs izlemenizde çok işe yarar. Microsoft surface modellerine bakılabilir. Dezavantajı narin olması, pek çok modelde usb girişi olmaması, hardcore fotoğrafçı arkadaşlar için photoshop gibi programları muhtemelen kaldırılmayacak olması (ama dört işlem dediğimiz foto fikslerde sorun olmamalı).

Notebook herşeyi yapıyor bir canavar ama çok pahalı, backpacker modeli değil, tabi paranız çoksa neden olmasın.

Netbook tabletin yaptığı herşeyi fazlasıyla yapıyor, ama yine photoshop filan kaldırmaz diye düşünüyorum. Tablete göre avantajı ucuzluğu ve sağlamlığı, dezavantajı biraz daha ağır olması.

Akıllı telefon
Ne kadar çok işe yaradığına inanamazsınız. Tek bir elektronik alet alacaksanız sadece bunu alın. Foto çekebilir, edit edebilir, blog yazabilir, film indirip izleyebilir,müzik dinleyebilir skype kullanabilir, gittiğiniz ülkelerde hat alıp sürekli internet sahibi olabilir ülke içine telefon açabilirsiniz. (Misal vietnamda 1 aylık sınırsız internetli ve bilmem kaç dk konuşmalı bir aylık hat 5 $).
En çok faydası olan şey ise kuşkusuz gps’i. Wi-finiz varken  googlemapsten gideceğiniz yerin haritasını cashine yükleyebilir, kalacağınız/göreceğiniz yerleri haritadan işaretleyip save ederek offlineken harita üstünden nerede olduğunuzu görüp hangi yöne gideceğinizi takip edebilirisiniz.

Bence akıllı telefonunuz varsa usb girişi olmayan bir tablet taşımanın pek de esprisi kalmıyor.

Yanınıza alabileceğiniz en iyi şey kuşkusuz her koşulda pozitiflik 🙂 Dünya turuna çıkmak asla bir tatil değil. Günlerce süren rahatsız yolculuklar, hijyen kelimesiyle aynı evrende varolmayan otel odaları, tuvaletler, lokantalar…Bütün bunlara alışınca paranın satın alabileceği en iyi şeyi yaptığınızı göreceksiniz.

25 Responses to hazırlık

 1. Deniz U. dedi ki:

  go girl! manevi ve gerekirse maddi her turlu elimden gelen destege hazirim bilesin… hayaller gerceklestirmek icindir 🙂

 2. Anonim dedi ki:

  Yolun açık olsun lalecim süper bir fikir sağlıkla git sağlıkla gel bizde gelince anılarını dinleriz sevgiler

 3. cafewc dedi ki:

  Canimim icin arkadasim! Ben seni tanidigimdan beri biliyorum ki gezmeyi, yeni seyler ogrenmeyi, gormeyi, tatmayi ve tanimayi seversin.. Macera icin dogmus bir insansin ve sonunda uzun soluklu bir maceraya gidiyorsun.. Umarim aradigin tum sorularin cevabini bulur gelirsin. Ben en cok fotograflara bakarken eglenecegim. Bu nedenle bol bol fotograf paylasin..

  • 1a1e dedi ki:

   burccum ikimiz için de farklı bir dönem olacak! ben de sizden bol bol foto bekliyorum! soruların cevaplarını bulma kısmından emin değilim! 🙂

 4. sinem dedi ki:

  Lalecim cook sevindim bu habere :)oralarda birseye ihtiyacin olursa burdayim;) cinin guangzhou taraflarina gidersen is dolasiyla tanidigim yardimci olacak insanlar var solersin..saglikli keyifli yolculuklar,yarin obur gun su kanallardaki sacma sapan dunyayi geziyorum programlari seyretmek yerine sizin belgeseli seyrederiz insallah:)cok opuyorum..

  • 1a1e dedi ki:

   teşekkürler Sinemcim…o tarafa gidermiyiz bilmiyorum orası biraz daha pahalı bildiğim kadarı ile ama yolumuz düşerse sana danışırım 🙂 belgesel konusunda çok iddialı değiliz ama bol bol birşeyler çekeceğiz bakalım!

 5. Taner Güner dedi ki:

  Süpersin müthiş bir karar, umarım herşey umduğından daha güzel geçer, imrendim, özendim, çok istedim… Herşey gönlünce olsun…

 6. Anonim dedi ki:

  Lalecimm bir çok kişinin hayal edip gerçekleştiremediğini yapıyorsun.. yolun açık olsunnn..

 7. Anonim dedi ki:

  Lale Merhaba, Sıkı takipteyim. Harikasın ve harika haberlerini takip ediyoruz. Sevgiler Tansel

 8. Banu dedi ki:

  Yürü be Lale kim tutar seni:)) herşey gönlünce olsun, kendine dikkat et..takipteyim;)) İlker’e de çook selam

 9. Nurben dedi ki:

  Lalecim, herşey çok iyi gidecek eminim. Herhangi maddi ve manevi yardım gerekirse mutlaka haber ver.
  Srilanka, Hindistan gibi yerlerde tanıdıklar var, çok acil lazım olursa irtibata geçiririz.
  NURBEN (Umutun eşi)

  • 1a1e dedi ki:

   Nurben`cim selam, umarim ihtiyacimiz olmaz yine de cok tesekkur ederim! ! donunce gorusmek dilegiyle!

 10. nasilgezilir dedi ki:

  Lale’cim;
  Şuan işi bırakıp da yollara düşebilmeyi o kadar çok isterdim ki, umarım keyifli geçiyordur seyahatiniz.
  5 ay yolculuk sonrası hala ilk heyecanı hissediyor musunuz, yoksa yavaştan sıkılma-yorulma başladı mı?

  Eğer yok daha yorulmadık, para daha olsa hiiç dönmeyiz diyorsanız “donation” tavsiye ediyorum.
  Gezigoo arkadaşımın sitesi; gezginler gezi projeleri için maddi destek toplayabiliyorlar PayPal üzerinden. Üye olup inceleyebilirsiniz.
  http://www.gezigoo.com/donation/charities

  • nasilgezilir dedi ki:

   Seviler
   Burcu Sarıoğlu Canbulat

  • 1a1e dedi ki:

   Burcu’cum selam
   Doğru zaman gelince umarım siz de tekrar düşersiniz yollara 🙂
   Biz aslında 6.5 ayı devirdik an itibariyle, yolda olmak normallesti epey, heyecan ilk zamanlarki gibi değil daha yavaş geziyoruz farklı şeylerden keyif almaya başladık böyle de çok güzel oldu. Donation istemek için insanların işine yarayacak bir proje yapmak lazım ben de çok tembelim böyle şeyler düşünmek için 🙂 yine de çok teşekkür ederim ! Belki bir yerlerde çalışırız bakalım paralar suyunu çektikçe 🙂 kendine iyi bak çok öpüyorum!

 11. Gezi Tozu Burcu dedi ki:

  Mart 2014’te “Nasil Gezilir” nick ile yazdığım yorum üzerinden 7 ay geçmiş; ben istifa ettim, siz hala yoldasınız 🙂
  Mart-Haziran 2015 Orta Amerika planı yapıyorum.
  HSBC işe yaradı mı Lale’cim?
  Ne kadarlık miktarda, nerelerden, nasıl para çekiyorsunuz?

  • 1a1e dedi ki:

   Burcu’cum selam! Hsbc kartı bize ulaşmadan yola çıktık, dolayısıyla kullanadım ama gidip bankasıyla konuşup ülkelere göre hsbc atmsinden para çekince ne kadar komisyon alıyorlar yada alıyorlar mi sormak iyi olabilir. Normalde her para çekişte fix 3-5$ ücret + cektigin paranın % 2/3 arası komisyon alınıyor kısacası banka her türlü kazanıyor. Tatilin en az bir aylık kısmını yanınıza nakit alarak alıp çıksanız iyi olur bence, ilk abdden başlayacaksınız orası güvenli zaten. Karayipler de güvenlidir herhalde ama meksikada otobüs durdurup soyabiliyorlar 😦 para çekişlerde maksimum ne çekebiliyorsak onu çekip iki kişi paylaşıyoruz bu şekilde fix ödediğimiz 3/5 $ î sürekli ödemiyoruz. Kısacası tatil bütçenin % 3 ünü hesapla bunu banka kazanıyor bir şekilde…nakit en iyi çözüm taşıma riskiyle 🙂

 12. Dogan dedi ki:

  Süper! Darisi basima 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s