Asya-maliyetler

untıtled3

Dünya turumuzla ilgili en çok gelen soru kaça patlar sorusu oldu. Bu ülkelere ve kişilerin seçimlerine göre o kadar farklı ki cevap vermek oldukça zor. Burada biraz fikir vermek için 50 hafta süren Asya seyahatimizdeki tecrübelerimizi paylaşmak isterim. Benzer bir çalışmayı Orta ve Güney Amerika için de umarım yapmayı beceririm! 🙂

Öncelikle uzun süre yola çıkmak belli bir bütçe gerektiriyor bunu kabul etmek gerekir. Ama çok az bir bütçeyle de bir seyahat olduğunu unutmayın. Biraz üç bir örnek vereyim; Laos`ta tanıştığım İsviçreli bir çocuk 3 yıldır Asya`yı bisikletle geziyordu, haftada bir ucuz otellerde geri kalan günlerde ise çadırda kalıyordu, tencere ve ocak taşıdığı için çoğunlukla yemeklerini kendi pişiriyordu ve yıllık bütçesinin herşey dahil en en çok 5000$ olduğunu söyledi. Bu günlük 14$ demek. Bununla beraber bu parayı 2 haftalık bir yurtdışı seyahatinde harcamak da gayet mümkün, neredeyse yarısı zaten uçak parasına gider. Bununla beraber yavaş yavaş gezen çoğunlukla kara yolu kullanan insanların günlük bütçeleri çok daha makul oluyor.

untıtled4

İşte tam da bu sebepten biz para biriktirdik ve araba alıp evden işe, işten eve gideceğimize o parayla dünyayı gezmeye karar verdik.

Gezimizde cebimizden çıkan her kuruşu bir excele not aldık, bunu not alırken harcamalarımızı konaklama, yeme-içme, ulaşım yada eğlence (müze/tapınak vs giriş ücretleri) olarak gruplara ayırdık. Ülkelere göre kişibaşı günlük ortalama harcamalar aşağıdaki gibi oldu:

Untitled1

En altta mavi satırda görünen ortalama rakamlar ülkelerde kaldığımız gün sayısına göre hesaplanmış ağırlıklı ortalamamız. Mesela Japonya`da 12 Hong Kong`da 4 gün kaldık dolayısıyla ağırlıklı ortalamayı çok yükseltmediler .

Yeme-içme

Luang Parabang
Günlük ortalamamız 10$ oldu. Bulunduğumuz yerde en bol ve en çok yenen ne varsa onu yemeye çalıştık. Burnumdan noodle çıkacak dediğim zamanlar oldu ama kesinlikle aç kalmadık ve içimize sinmeyen birşey yemedik (hmmm belki 350 günde (yani 1000 öğünde) 10 kere filan yemişizdir). Genel olarak söyleyebilirim ki Asya`da yukarıdaki fiyatların çok çok altında karın doyurmak mümkün, biz güzel yemek yemeyi sevdiğimizden biraz daha fazla para harcadık yemeye içmeye. Kalabalık olan yerel ve ucuz lokantaları bulmaya çalıştık, akşamları da hemen hemen her Asya şehrinde kurulan sokak pazarlarından (night market) yedik. Bir yıl içinde hiç zehirlenmedim sadece bir iki kere rahatsızlanmışımdır. Önünde sıra olan yada kalabalık yerlerden korkmadık, mideyi bozduğum her iki yer de görece daha pahalı lokantalar oldu.

 Konaklama:

Mogolcadırı
Günlük ortalamamız 7.6$ oldu. Buradaki maliyetler Japonya ve Kore`de yatakhane odaları, geri kalan ülkelerde 2 kişilik özel odaları gösteriyor. İki kişi yolda olmanın avantajı oldu, single oda parası ödemedik ve çoğu yerde 2 kişi yatakhane odası özel oda fiyatıyla aynı yere geldiği için yatakhane odalarında kalmadık. Mekanları seçerken genellikle internetten daha önce kalan kişilerin yorumlarına baktık, mümkün oldukça ucuz ve temiz yerleri seçtik. Kaldığımız 10 yerin belki bir tanesinin sıcak suyu vardı, konfordan ziyade basit ve ayaküstü yerleri arayıp bulmaya çalıştık. Bunun için bazen sırtımızda 15 kilo çantayla 3-4 km yürüdük bazen taksiye binip önünde indik.

Ulaşım:

Asya motor
Ülke içinde yada ülkeler arasındaki bütün kara ve deniz yolculukları için günlük ortalama 6$ harcadık. Şehiriçi taksi dolmuş yada motor kiralama, benzin giderleri herşey bu rakamlara dahil. Japonya`da iki günde bir trenle bir yerden bir yere gittiğimiz için gün başına ortalama çok yüksek oldu.
Burada görünmeyen öldürücü kalem ise uçak giderleri! Bu kişiden kişiye ve rotaya göre maliyetleri çok değiştirecektir. Mümkün olduğunca uçağa binmemek en doğru yöntem. Eğer binecekseniz de Wikipedia low cost airlines sayfasına bakıp buradaki havayollarını tercih etmekte fayda var.

 Eğlence:

Temple of Heaven

Burada eller havaya, diskolar klüp girişleri filan aklınıza gelmesin. Müze, tapınak, doğal park girişleri gibi sıkıcı şeyler var burada 

Sonuç:
50 haftalık Asya gezimizde bizim için günlük ortalama kişi başı 25$ civarında oldu. Her ülkenin ortalamasının ne kadar farklı olduğunu tabloda görebilirsiniz dolayısıyla 25$ tek başına çok fazla birşey ifade etmiyor. Ayrıca yolda çalışmak, couchsurfing ve helpex yapmak, otostop çekmek bazı günler neredeyse bedava yaşamanızı bile sağlayabilir. Ben konfora düşkünüm derseniz o da başka tabi !

Bir yıl gibi uzun bir seyahate çıkıyorsanız hergün eksik harcayacağınız 2$ gezinizi belki 1 ay daha uzatabilir bu yüzden her kuruşu düşünmekte fayda var.

Eğer tek başınıza aylık 500TL`den fazla kira ödüyorsanız, Asya`da pansiyonlarda konaklayan birisine göre daha çok harcıyorsunuz demektir. Yada günlük yeme içme gideriniz 20 TL`yi aşıyorsa benzer bir sonuç. Yani uzun lafın kısası gezmek Türkiye`de insanların düşündüğü kadar aşırı pahalı birşey değil. Elbette belli bir birikim gerekiyor, çünkü sabit bir gelir yerine sabit bir gideriniz oluyor yoldayken. Ama ne biliyim 25-30bin TL`lık bir arabaya biniyorsanız bilin ki o parayla dünyayı bir sene gezebilirsiniz, benzin masrafı, sigorta ve vergisi de cebinize kar kalır.

4 Responses to Asya-maliyetler

  1. filiz isler dedi ki:

    Kalbim sizlerle olacak

  2. Anonim dedi ki:

    Merhaba benim de kafamda bir asya turu var onumuzdeki sene erasmus sonrasi yapmayi dusundugum ve bazi seyleri netlestirebilmem icin birkac soru sormam gerekiyor ozellikle rotayla ilgili,e-mail adresinizi ogrenebilir miyim?

  3. Berrin Güzel dedi ki:

    Merhaba, ben 6 aylığına ücretsiz izin ile birlikte Asya ve Latin Amerika düşünüyorum.. Sizi okuduktan sonra daha da heyecanlandım. Tek kişi gezmek ile ne kadar farkedebilir fiyat? İyi gezmeler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s