Semuc Champey, Guatemala

Bende  beyazı yeşile boyanmış bir pamukkale hissi uyandırmıyor değil.

Bende beyazı yeşile boyanmış bir pamukkale hissi uyandırmıyor değil.

Oldukça büyüleyici bir yer. Gelmesi zor, dönmesi zor ama kesinlikle değer. Turkuazın her tonunu buradaki karstik havuzlarda gördük, içinde yüzdük. Aslında bu havuzlar kireçtaşından merdiven gibi uzanmış 300 metrelik bir köprü ve altından Cahabón nehri akıyor.

Burayı hostelden aldığımız günübirlik turla gezdik, buraya tur dışında gelmenin yolu yoktu. İlk durağımız turkuaz havuzlar oluyor. Bende beyazı yeşile boyanmış bir pamukkale hissi uyandırmıyor değil. Biraz dikte olsa kısa bir tırmanışla seyirterasına çıkıyoruz aman yani öyle bir görüntü yok, bakmaya doyamıyoruz. Ufff..

Aşağı indiğimizde serin sularda yüzmeyi çoktan hakediyoruz. Bizim rehberin peşinden o havuzdan bu havuza bazen atlayarak bazen de doğal kaydıraklardan kayarak geçiyoruz.

DSCF4379
DSCF4382İkinci durağımız ise mağaralar oluyor. Karstik yapılı coğrafyaların olmazsa olmazı mağaralar diyorum içimden, başımıza geleceklerden habersiz. Bu sırada yağmur atıştırıyor neyseki mağarada olucaz ıslanmayız diyorum! Üstümüzde sadece mayolarla giriyoruz mağaraya, elimize uzun uzun mumlar tutuşturuyorlar. Karanlığa dalıyoruz, mumlar yanıyor yerler ıslak şıpır şıpır yürüyoruz sanki insanlığın ilk cağlarında bir ayin sahnesi.

photo source:worldlynomads.com

Sonra titreyerek yüzmeye başlıyoruz (güya ıslanmayacaktım) ama mumu tutan el hep havada tabi 🙂 Karşımıza bir şelale çıkıyor, şelalenin yanında yukarı uzanan demir merdivenleri seçiyor gözüm, halatlarla bir yerlere tutturulmuş.Yanda gürül gürül şelale akıyor, bir elde mum, bir el merdivende tırmanıyoruz, merdiven yerinden kaysa tahtalı köy, altlı üstlü hep beraber gümleriz diyorum. Ama o kadar eğlenceli ki, sanki mağara keşfindeyiz turda olduğumuzu unutuyorum. Bazen rüzgar esiyor mağaranın içinde yada sudan mumlar sönüyor, mumu sönmeyenler sönenlerin mumunu yakıyor, şelaleler nehirler geçiyoruz merdivenlerden inip çıkıyoruz. Bir de doğal bir kaydırak bulmuşlar, aşağı kaydırıyorlar. Böyle bir eğlenceyi gelişmiş ülkelerde bulmanız imkansız, önce güvenlik denir ya hani, ondan baya uzak bir ortam var, kimseye de birşey olmuyor. 🙂

Guatemala cok yesil!

Guatemala cok yesil!

Guatemala’daki en heyecanlı yer burası oldu bizim için. Gördüğümüz harika fotoğralar ve arkadaş tavsiyeleriyle yolumuzun üstünde olmamasına rağmen gittik ve hiç pişman olmadık. Guatemala’ya yolu düşenlere şiddetle tavsiye edilir.

Ulaşım
Buraya Antigua’dan ulaşmak için Guatemala City’e gidip sonra bir aktarma daha yapmamız gerektiğini öğrenince, buradaki chicken bus’ları da hesaba katınca direk turist servisiyle gitmeye karar verdik. Antigua dışında Coban ve Guatemala city’den de bu servisler var bildiğim kadarıyla. Yol en az 8 saat sürmüştü sanırım, ücreti x ti.

Konaklama

DSCF4358 DSCF4348
Lanquin’deki El retiro hostelde kaldık, yemyeşil bahçesi ve nehir kenarı yeriyle oldukça güzeldi, iki kişilik odaya 120 quetzal verdik.

Semuc turu
Kaldığımız hostelden aldık. Bir tam gün yetti, mağara ve havuzlar için. Ücreti 150 quetzal.

Yeme içme
Hostelde bir akşam akdeniz gecesine denk gelince kaçırmadık, açık büfe oldukça iyiydi, ücreti 60 quetzal . Ertesi akşam ise ekonomik olsun diye kasabaya indik, ismini hatırlamıyorum ama jerusalem mi israil mi öyle bir ismi olan bir lokantaya girdik, yemek ortalamaydı ama ucuzdu, 30/40 quetzal. Dönüşte köpeklere dikkat biraz agresif buranın köpekleri, yakınlarına taş atınca kaçıyorlar.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Semuc Champey içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s