Kuala Lumpur, Malezya

Ingiilzlerden kalma Sultan Abdul Samad binası

Ingiilzlerden kalma Sultan Abdul Samad binası

Ekvatorun sadece 3°kuzeyinde bulunan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dayız (KL). %55’e varan Çinli nüfusuyla KL’da Malezya beni bir kere daha şaşırtıyor. Ne kadar çok Çinli varmış meğer Malezya’da. Ne zaman yolumuzu izimizi kaybetsek Çinli Malezyalılar mükemmel ingilizceleriyle yardımımıza yetişiyor. Malaylar da kibar ve güleryüzlü ama ingilizce çok konuşamıyorlar. Çok rahat söyleyebilirim Çin’deki Çinlilerden epey farklı buradakiler. Genellemek tabi saçma olur ama buradaki Çinliler daha dışa dönük, daha bağımsız ve varlıklı görünüyor gözüme.

Cin mahalesi, Jalan Petaling

Cin mahalesi, Jalan Petaling

semptik jaluzi

semptik jaluzi

KL’de bizi süper bir supriz bekliyor, couchsurfing sitesinde tanıştığımız Elaine bizi metro istasyonundan arabayla alıyor, evine götürüyor, bize bir oda veriyor. Kendimizi kocaman bir ailenin içinde buluyoruz. Elaine’nin babası Jimmy, annesi Joen kardeşi Ronnie ve bonus olarak dedesi, ona aggun diyoruz! Evlerine tozlu çantalarımızla girdiğimizde bir de teyzeler amcalar kuzenler misafirliğe gelmişler. Ailemi o kadar özledim ki hepsinin yanaklarından şapur şupur öpesim geliyor. Türk aile yapısi kesinlikle Avrupa’ya değil Asya’ya benziyor.

Chook ailesiyle gittigimiz bir kahvati

Chook ailesiyle gittigimiz bir kahvati

Evlerinde bir hafta kalıyoruz, bir otel yerine bir evde uyanmak içimi ısıtıyor. Hergün bize başka bir güzellik yapıyorlar, bütün aile bireyleriyle ayrı ayrı vakit geçiriyoruz kim müsaitse bizi alıp bir yerlere götürüyor. Bu arada Chook ailesi Çinli Malezyalı. Dede bile Malezya’da doğmuş ama Çin’deki yakın akrabalara hala ziyarete gidiliyor, örf ve adetler tamamen Çinli zaten.

KL3

Bir gün karnıyarık pilav, salata ve cacık yapıyorum, epey hoşlarına gidiyor tabi benim daha çok hoşuma gidiyor! Yemeğin sonunda hemen tatlı ve cay seromonisi geliyor onlar Çin usulü

KL17

KL’de ne yaptık ne ettik ;

Batu caves yada yüzüklerin efendisi

Batu caves yada yüzüklerin efendisi

Birgün Jimmy bizi Batu caves denilen Hindu tapınağına götürdü. Burası şehrin kuzeyinde, bizim eve yakın 🙂 Dağlar bütün dinler için kutsal yerler, Süleymaniye neden bir tepedeyse, Batu mağaraları denilen bu Hindu tapınağı da bu yüzden bu dağın tepesinde. Müslümanlar Kabe’yi tavaf ediyorsa, budistler de stupalarını tavaf ediyor.

Batu caves

Batu caves

Tapınak girişinde hintli abiler dükkanlarını açmış, çeşit çeşit hindu materyaller satıyorlar. Hint müziklerine bayılıyorum, ahulu kadın sesi olmazsa olmaz.

http://instagram.com/p/oP54UNIgiP/?modal=true

Bu bir hindu duası, daha doğrusu sürekli tekrar ettiği için bir mantra ismi gayatri mantra. Sanırım yüz kere filan dinleyebilirim. Sözleri de çok anlamlı, instagram linkinin altında yazmıştım.

Baska bir gece evde oturuyoruz, Petronas kulelerini görmediğimiz duyan Ronnie bize şehrin gece siluetini göstermeye götürüyor. Arabaya atlıyoruz, ışıklı caddelerden geçip kulelerin hemen yanına park ediyoruz. Kulelerin içinden geçip dışarıdaki parkta yürüyoruz. Birgün bu kulelerde çalışmak istediğini söyleyen Ronnie oldukça çalışkan bir çocuk. Bir de bu kadar iyi bir insan olabilir, diyor ki eğer sizin bize misafir olacağınızı bilseydim işten izin alır sizi gezdirirdim!
1998-2004 arası dünyanın en yüksek kuleleri olan bu kuleler ülkenin petrol zenginliğinin vücut bulmuş hali gibi. Fransız Alain Robert, 2009 yılında hiç bir güvenlik olmadan 2 saat içinde bu kulelerin birisinin tepesine tırmanmış. Bu onun 3.denemesiymiş, 1997 ve 2007’deki ilk denemelerinde  polis onu durdurmuş ve tutuklamış. Azim başka birşey canım…

petronas kuleleri, biraz yuksekce

petronas kuleleri, biraz yuksekce

Başka birgün Cin mahallesinde dolandık, Malezya ulusal camisini gördük ve hemen etrafındaki parklarda yürüyüş yaptık. Burada bir kuş parkı vardı, giriş çok pahalıydi, girmedik ama yakından bakınca biraz kuş hapisanesine benzettim. Ağaçların üstünde büyük bir şeffaf örtü var, kuşları hapsetmişler.

KL15

kafesten epey hallice kus hapishanesi

kafesten epey hallice kus hapishanesi

sanat galerisi

sanat galerisi

Bu arada sehir merkezinde cok guzel kutuphaneler var, rahat koltuklar ve ilginc kitaplara gomulup dinlendik

http://instagram.com/p/oOVYH0IgoC/?modal=true

Yeme icme

Kuala Lumpur`da aç kalanı dövüyorlarmış! Sokak ymekleri enfes, yerel lokantalar çok başarılı, yettim artık acıdan diyenler Çin lokantalarını deneyebilir

KL16 KL!

Sağ alt köşedeki fotoyu açıklayayım, komşunun tavuğu misali, Asya`da çekik gözlü kızların gözlerini batılılara benzetmek için taktıkları lensler bunlar!

Konaklama

Couchsurfing yaptık ama sadece bir gün birdnest guesthouse`da kaldık, temiz düzgün bir yerdi hemen Chinatown`da. Bir oda için 40 ringıt (13$) verdik.

KL sokaklarindan

KL sokaklarindan

Buradan sonra Brunei’ye gideceğimiz için bazı günler vize işleriyle geçti, onu da ayrı bir yazıda yazayım.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Kuala Lumpur içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s