Kerala, Hindistan

Kerala backwaters, Hindistan

Turizm ofisince “Tanrının ülkesi” (god’s own country) olarak  tanıtılan Kerala bu ismi gerçekten hak ediyor. Batısında Arap denizine bakan, palmiye ağaçlarının gölgelediği beyaz kumsallar, doğusunda yaslandığı yüksek dağlar ve bu ikisinin arasında karayı parçalara ayırmış nehirler…Kerala öldüm de cennete mi geldim dedirten bir yer, tabi sivrisinekleri saymazsak!

Kerala Hindistan’daki okuma-yazma oranının en yüksek  olduğu yer, yerel yönetimi sosyalist tabanlı, komünist hareket burada güçlü kabul ediliyor. Fakir bölgelerden gelen dilenciler yok değil ama sizi kazıklamaya çalışan tuktukcular, sürekli laf atan birşeyler satmaya çalışan insanlar burada yok denilecek kadar az.

dev ağaçların gölgesinde futbol keyfi, kochi

İklim

Kerala ekvatora oldukça yakın, tropikal iklimli, buraya doğru zamanda gelmek önemli. Üç sezon varmış burada;
Yaz: şubat ortası-mayıs ortası/sıcak ve rutubet sıkıntısı
Muson: mayıs ortası-eylül /yağmur severler için ama aşırı yağmurdan bahsediyoruz zira burası dünyanın en ıslak yerlerinden birisi
Kış:ekim ortası-şubat ortası (kış dediysem 20°’nin altına düşmüyor)
Uzun lafın kısası doğru zaman eylül-mart arasıymış. Biz de tamamen tesadüf şansımıza ocakta oradaydık. Kerala’da sadece bir hafta kaldık, kuru sezonda geldiğimiz için malerya riski azdı, yan etkileri beter olan haplardan kullanmadık, defalarca sivriler ısırdı ama sıkıntı olmadı.

Kochi:

Kochi, sehir merkezi

Port Kochi

 

 600 yüz yıl önce başlayan baharat ticaretiyle karşımıza çıkan kozmopolit liman kenti. Hindistan ilk defa portekizliler tarafından Kochi’den kolonize ediliyor, onları hollandalı ve ingilizler takip ediyor. Şehirde zengin bir potpori mevcut; suriyeli hristiyanlardan, yahudilere pek çok göç almış, hindu tapınakları, kiliseler, sinagoglar camiler havada uçuşuyor.

Koloniyel donemden kalma yapılar

Koloniyel donemden kalma yapılar

Şehirdeki turizm merkezi fort kochi bölgesi, görülecek, kalınacak yerlerin çoğu burada. Biz fort nagar mahallesinde sunshine in homestay diye bir yerde iki kişilik odada 7$a  kaldık.

Şimdi bizim Adana misali hatta çok ötesi, sıcak iklimin etkisiyle artan acılı yemekleri tatma şansımız oldu. Yemekler öylesine acılı ki hepsi aynı renk, yani siyah…ama lezzetli.

Kochi sokak yemekleri

Kochi sokak yemekleri

Çin balık ağları, kochi

Çin balık ağları, kochi

Kerala’layı en özel yapan şey backwaters olayı. Backwaters  denizlerle dökülen nehirlerin karada kalan kısımdaki yarattıkları lagunlara, adalara, kanallara verilen genel isim. Tatlı-su ve deniz suyu birbirne karışmıyor, birleştikleri yerlerde garip bir çizgi oluşuyor.

Backwaters, Kerala

Üç backwaters bölgesi var Kerala’da, kolay ulaşılan ve en çok ziyaret edilen Vembanad, güney asyanın en büyük tatlısu göllerinden birisinin olduğu ve bazı nesli tükenmekte deniz canlılarının evi Astamudi Lake ve en az ziyaret edilip bozulmamış olan Kannur-Valiyaparambu Backwaters.
Kochi deniz iskelesinin girişinin hemen sağ tarafındaki turizm ofisinden güne birlik basit bir tur aldık, öğle yemeği dahil (14 $). Yüksek bütçeler için ise özel yüzen ev kiralama ve geceyi backwatersta geçirme şansı mevcut.

backwaters tur teknesi

muz kapağında pişmiş Hindistan cevizli midye

Varkala

Varkala plajı, Kerala

Varkala, Kerala

Goa’daki plaj günleri yetmemiş gibi bir de kerala suyu yutalım dedik. Varaka arkası kayalık önü okyanus doğa harikası bir plaj. Yamaç paraşütü için harika bir hava akımı var burada. Tabi dalgalar da var, body surf çok eğlenceli, çamaşır makinesinde sıkma programında gibi oluyor insan, yerde sürüklenmekten sırtım çizik içinde kaldı!

varkala insan manzaraları

varkala insan manzaraları

Her sene yerli insanlardan boğulan oluyormuş, biraz tehlikeli. Hindistan’ın üç tarafı su olsa da çok az insan yüzme biliyor, genelge insanlar kotlarıyla sarileriyle bacaklarını ıslatmakla yetiniyor.

balık lokantası

balık lokantası

Goa da olduğu gibi burada da deniz mahsulleri çok çeşitli ve hala hesaplı. Seçtiğiniz balıkları pişirtebiliyorsunuz, herşey çok taze. Geceleri denizde memur eylemi var sanırsınız, her yer ışık her yer tekne. Ama bazı koca balıklar vardı ki içim gitti avlanmalarına. Muson zamanı yağmurlardan balık avına çıkamıyorlarmış, o da allahtan yoksa av yasağı filan yok.

Varkala insan manzaraları, güneşlenenler ve meditasyocular

Varkala insan manzaraları, güneşlenenler ve meditasyocular

Varkala dükkanlar

Varkala dükkanlar

Bir buçuk ayın ardından inanılmaz ülke Hindistan’dan ayrılıyoruz. En uzun kaldığımız ülke burası oldu. Dünya turu gibi bir o kadar Hindistan turu yapmak lazım burası farklı bir gezegenmiş.  Hiç aklıma gelmezdi ama son gün hüzünlendim, uzun uzun vedalastım.

Neyse ki Trivandrumdan Bangkok’a  kalkan uçak bize aileyle geçecek harika bir 10 gün vadediyordu. 🙂

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Kerala içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s