Goa, Hindistan

beah huts, arambol, goa

beach huts, arambol, goa

Avrupa`dan kalkan efsane otobüslerin son durağı olarak 60`lara damgasını vurmuş zamanının hippi cenneti Goa’dayız. Bugünlerde ise güneşe koşan rus gençleri ile askerliğini bitirmiş kafa dağıtmaya gelen israilli gençlerin işgali altında.

Goa Hindistan ölçeğine küçük bir bölge, buna rağmen arap denizine ince uzun kıyısı sayesinde pek çok plajı var. Okyanus kıyısı Portekiz koloniyel dönemden daha çok etkilenmiş, hıristiyan nüfus ve mimaride bunu yakalamak mümkün, iç bölgeler ise ağırlıklı hindu.

arambol beach, goa

arambol beach, goa

Biz kuzey Goa’nın en kuzeyinde Arambol diye bir plajda kaldık, trans partilerin çılgınlığından uzak, sakin bir yer, az biraz hippi atmosferi kalmış, arada yaşını almış eski hippilere rastlayıp sohbet etmek mümkün. Hergün gün batımında plajda drum circe diye bir ortam oluyor, davulcular, müzisyenler, jugglerlar poiciler, dansçılar toplanıyor. Herkes el emeği birşeyler satıp Goa`da günlerini uzatmaya çalışıyor.

sweet lake, arambol, goa

sweet lake, arambol, goa

Arambol’un hemen kuzeyinde küçük bir plaj var burada denize girip, hemen arkadaki tatlı su golünde (sweet lake) yıkanmak mümkün. golün arkasındaki ormanın içine ilerlerseniz, çeşit çeşit sadu babaları, yılan oynatıcıları görebilirsiniz. Ama kuşkusuz en popüler yer ormandaki harika bunyan ağacının altındaki yaşlı babanın tekkesi. Burada herkes babanın çevresinde çember olmuş cigara içiyor. Sosyalleşmek için gidilen bir kafeteryaya benziyordu.

sadu babanın tekkesi

sadu babanın tekkesi

Ormanda gezerken neyle karşılaşacağınız belli olmuyor, misal ormanın içinde kendi komünlerini kurmuş yaşayıp giden insanlar da var, sadece gecelemek için hamak kuran insanlar da, bu şekilde kalacak yere para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Deli gibi kuralcı ülkelerden gelen batılılar için Hindistan’ın en etkileyici yani kuşkusuz buradaki özgürlük hissi ve pek fazla kuralın olmaması.

el rostro de la medusa playing

el rostro de la medusa playing

Goa’da içkiye vergi yok, kuzey Hindistan`da dünyanın parası olan bira burda 30 ruppi (1 tl), kokteyller 60 rupi (2 lira), her türlü uyuşturucu satışı tolere ediliyor, haliyle gece hayatı meşhur. Arambol`de ise indie-electronic müzik yapan gruplar dışında trans partilere pek rastlamadık.

Goa sadece plajlardan oluşmuyor, ormanlarının içini serinleten nehirleri de efsane. Bir gün balık tutmaya gittik balık tutamadık ama olsun.

nehirde balık tutma

nehirde balık tutma

Biz yer değiştirmek için çok tembeldik arambol’e çakılı kaldık ama bir sürü plaj var aslında, insanlar genelde motor kiralayıp plaj plaj geziyor.

IMG_20140114_161719

morjim, goa

60’larda Calanguta plajı hippiler için artık kalabalık gelmeye başlayınca dolmaya başlayan Anjuna bugün dolup taşmış başka bir plaj, çarşambaları kurulan marketiyle ünlü. Palolem, Vagator ve ruslarla dolup taşan Morjim diğer ünlü plajlar.

fishing in goa

fishing in goa

Hindistan’da geçirilecek her türlü uzun ve yorucu gezinin ardından Goa bir mükafat bir dinlenme yeri. Gelenlerin çoğu Goa’dan ayrılamıyor, 2 günde bir yer değiştiren gezginlerin bile en az bir hafta kaldığı, pek çok insanın ise aylarca kaldığı bir yer burası, herkese göre birşeyler var Goa’da.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Goa içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Goa, Hindistan

  1. dinçer dökümcü dedi ki:

    yine çok keyifli bir yazı, Goa’ya götürdün bizi. 🙂

  2. memet dedi ki:

    öncelikle muhteşem bir insansınız çok belli :)) fotoğraflar ve sunumunuz harika sade ve espirili bir dünya turu hayali kuran ben sitenize hayran kaldım, iştahımı kabartınız resmen çok teşekkür ederim

  3. sahin dedi ki:

    merhaba bende iran pakistan hindistan nepal palanım var yalnız vize almadım daha pakistan için çok zor deniliyor. neler tavsiye edersiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s