Cocora Vadisi ve Salento, Kolombiya

Alice harikalar diyarinda

Alice harikalar diyarinda

Tavşan deliğinden sanki aşağı düştüm de kendimi böyle bir yerde buldum. Sahi burası gerçek mi? 60 metreye varan dünyanın en yüksek palmiye ağaçlarının kök saldığı bu vadinin ismi “Cocora”.

Kolombiya’nın ulusal ağacı kabul edilen bu dev ama zarif ağaçlar arasında kendinizi kaybetmeniz işten değil. Bir de sadece ufak bir alanda değil göz alabildiğince dağlar tepeler onlarla kaplı, öyle olunca insanın büyüklük algısı hepten kayboluveriyor.

İnsanı şair yapacak sürreal bir ortam

Cocora Vadisi: İnsanı şair yapacak sürreal bir ortam

Buraya günübirlik gitmek için konakladıgımiz yer ufak bir kasaba olan Salento oldu. Salento ufak olmasına ufak ama o kadar çok otel, hostel var ki, uyuklayan bir kasaba olmaktan çok uzak. Şehirin merkez meydanı sokak yiyecekleri, bar ve lokantalarla kaplı, sokaklar ise geceleri panayır havasına dönüşüyor.

Salento geceleri

Salento geceleri

Hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu sokaklar

Hediyelik eşya satan dükkanlarla dolu sokaklar

Tejo diye bir oyun var, tarihin naftalinli sayfalarından, nasıl olduysa bugün hala bunun oynandığı bir bar var Salento’da Ihtiyar ama şen bir abimiz işletiyor barı. Gittiğimizde arkadaşıyla oturmuş demleniyorlar, kimsecikler yok, biraz muhabbetten sonra Tejo oynayabilir miyiz diyoruz, tabi diyor barın arkasına geçiyoruz, meğer asıl bar burasıymış, ışıkları açıyor, kocaman hangar gibi bir mekan. Tejo’yu anlatıyor, çamurdan bir panodaki barutlu hedefleri metalden frizbiyle nişan alma üzerine kurulu. Hızlı bir şekilde çarpma olunca barut patlatıyor, puanlar geliyor. Western filmindeyiz sanki!

Tarihin naftalinli sayfalarından Tejo oyunu

Tarihin naftalinli sayfalarından Tejo oyunu, foto berbat bar hali!

Salento sokaklari

Salento sokaklari

Hostelin hemen karşısındaki yapma çiçeklerle süslü rengarenk bir mezarlık.

Hostelin hemen karşısındaki yapma çiçeklerle süslü rengarenk bir mezarlık.

Cocora Vadisi
Buraya ulaşmak için sabah erkenden Salento merkezden kalkan jeep dolmuşlara çantamızda yiyecek ve içeceklerle hazırlıklı biniyoruz. 40 dakika sonra vadiye ulaşıyoruz.

bizi karsilayan park gorevlileri

bizi karsilayan park gorevlileri

Yuvarlak çizecek şekildeki rotayı yapıyoruz, başladığımız yerde bitirecegiz. Yukselen palmiyelerin arasından bulut ormanın içine giriyoruz, daha sonra bir yerlerden sağa dönen patikayı seçip iki-iki buçuk saatlik yürüyüş sonrası Alcaime isimli mekanın olduğu tepeye ulaşıyoruz. Ufak bir ücret karşılığı buraya giriyoruz, bir içecek bu ücrete dahil. Çimenlere uzanıp biraz güneşleniyoruz. Gelen kokulara dayanamayıp ekmek arası chorizo yiyoruz. Buradaki en güzel şey ise sinek kuşları!

Alcaime`de hummingbird -sinek kusu

Alcaime`de hummingbird -sinek kusu

Kuyruga bakar misiniz?

Kuyruga bakar misiniz?

hummingbird

hummingbird

Buradan aynı yolu indikten sonra (1 km filan) la montana denilen tepeye çıkıyoruz, neredeyse 2 km dik bir yokuş ama manzara ödüllendirici. Güneşin önünde dans eden bulutlar, acaip ağaçlar ve güzelim inekler. Burada biraz uyukluyoruz acaip huzurlu bir yer.

la montana`dan manzara

la montana`dan manzara

la montana`nin mutlu inekleri

la montana`nin mutlu inekleri

la montana`ya cikarken gordugumuz gokyuzu

la montana`ya cikarken gordugumuz gokyuzu

Sonra 5 kmlik aşağı inişli kolay bir yolu birbuçuk saate iniyoruz. Ah işte indigimiz yer o kadar güzel ki dehşete düşüyorum. Hatta keşke hiç diğer taraflara gitmeyip direk buraya gelip bütün günü bu dev palmiyelerin altında geçirseydim diyorum. Günün sonuna geldiğimiz ve son dolmuşları kaçırma korkusuyla burada uzun vakit geçiremiyoruz. Yarın sadece burası için tekrar mı gelsek derken at çiftliklerinin arasından dolmuş jeeplerin kalktığı yola inmiş oluyoruz.

dunyanin en uzun palmiyesi bunlardan birisi olmali!

dunyanin en uzun palmiyesi bunlardan birisi olmali!

Ertesi gün ise ikilem de kalsak da Kolombiya`ya gelip kahveciye gitmezsek olmaz diyip bir kahve plantasyonunu ziyaret ediyoruz. Yürüyerek güzel (aşmış mı desem?) manzaralar eşliğinde Don elias kahve plantasyonuna ulaşıyoruz.

Kahve plantasyonlari

Kahve plantasyonlari

Burası kahve turlarıyla ünlü. İngilizce tur olunca kaçırmıyoruz (6 bin peso). Turu yaptıran delikanlı her fırsatta gruptaki japon kızlara asılıyor, sanırım akşama kendine bir randevu ayarladı bile!
Burada iki türlü kahve üretiyorlar, bir tanesi kırmızı olan Arap kahvesi, diğer de yeşil olan Kolombiya kahvesi. Aynı ağaçta aşılama yöntemiyle ikisini de yetiştiriyorlar.

iki farkli kahve turu ayni dalda

iki farkli kahve turu ayni dalda

Kahve bitkisinin büyüyüp meyve vermesi için 14 ay gerekiyormuş. Yılda iki kere mahsul veren bu bitki 16 yıl sonra verimini kaybettiği için kesiliyormuş. Kahveyi doğal yöntemlerle böceklerden korumak için aralara ananaslar ekmişler, böcekler tatlı şeyleri yemeyi tercih ediyormuş. Bir de kahveyi gölgesiyle korumak için diktikleri muz ve platano ağaçları var.

Muz ağacının sadece 4 ayda büyüyüp meyve verdiğini biliyor muydunuz?

Muz ağacının sadece 4 ayda büyüyüp meyve verdiğini biliyor muydunuz?

Platano çok tanımadığımız bir meyve, tatlı değil ama pişirilip pek çok yemeğin yanında hafif tatlı bir sosla servis ediliyor.Muz ağacı daha kalın ve daha uzun platanoya göre.
Kahve üretim süreci de şöyleymiş;
DSCF6405

Kahveyi topluyorlar, suda bir gün bekletiyorlar, boş olanlar havada kalıyor.

DSCF6408Sonra kahveyi kurutuyorlar, kabuğunu temizliyorlar.

DSCF6412Son olarak da kavuruyor ve öğütüyorlar.

Ulaşım
Medellin’den buraya gelmek için Armenia’ya otobüsle gittik (41 bin peso), oradan da son otobüsü kaçırdığımız ve karanlıkta yol ayrımında inmedigimiz için taksiyle 24 bine geçtik. Yalnız taksiyi başka bir çiftle paylaştık, bu ücretin yarısı oluyor. Cocora vadisine Salento’dan dolmuş jeeple gidiş geliş 6800 peso.

Konaklama
Hostel floresta, bir kişilik yatakhane ücreti 22 bin peso. Temiz ve rahat bir hostel.

Yeme içme

buranın meşhur balığı trucha platano ile servis ediliyor

buranın meşhur balığı trucha platano ile servis ediliyor

peynirli arepalar

peynirli arepalar

Salento’da merkez meydandaki sokak yemekleri güzel. Peynirli platano, peynirli arepalar ve buranın meşhur balığı trucha lezzetli.

Buradan ver elini salsa başkenti Cali!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Cocora Vadisi ve Salento içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Cocora Vadisi ve Salento, Kolombiya

  1. Löplöpçüler dedi ki:

    2 Mayis tarihinde buradayiz insallah
    Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s