Medellin, Kolombiya

Plaza Botero

Plaza Botero

80’ler ve 90’larda dünyanın en tehlikeli şehirlerinden birisi olan Medellin bugün oldukça hareketli ve keyifli bir yer. Ülkenin geçmişi aşırı sol ve sağ silâhlı örgütler, uyuşturucu kartelleri derken oldukça karanlık. Bugünkü değişimi anlamak için ülkeyi ziyaret eden yıllık 2 milyon küsurlük turist sayısına bakmak yada 90’lara göre %90 oranında azalan cinayet oranına bakmak yeterli.
Medellin’de şehir yürüyüş turuna katılıyoruz. Bu kıtada oldukça popüler bir olay bu. Ücretsiz düzenlenen bu turlar bahşiş usulüyle çalışıyor, özellikle keşfetmesi zor olan büyük şehirlerde kısa zamanda hap alır gibi bilgi almanızı sağlıyor. Bir yığın gringo bir arada gezmek gibi bir dezavantajı olsa da buradaki tur için değerdi. Medellin’deki tur için bir gün
önceden kayıt olmak gerekiyor(http://www.realcitytours.com).

Pablo Kolombıya tarihini anlatirken

Pablo Kolombıya tarihini anlatirken

Turu düzenleyen Pablo, Medellin’li. ABD’ye girerken havaalanında nasıl sorguya çekildiğini buruk bir gülümsemeyle anlatıyor, malesef hem ismi hem de memleketi dünyanın en azılı mafyalarından Medellin’li Pablo Escobar’ı çağrıştırıyor, paranoyak ABD’li polisler için saatlerce sorguya çekmeye yeterli.

Medellin sokaklarinda bazen kendimi eminonunde gibi hissetim

Medellin sokaklarinda bazen kendimi eminonunde gibi hissetim

Pablo Escobar kariyerine mezar taşlarını çalıp yazılarını silip tekrar satarak oldukça yaratıcı bir şekilde başlamış. Kaçakçılık yaparken sınır ticaretinin detaylarını öğrenmiş, sonra da ülkedeki en büyük uyuşturucu çetesini kurmuş, o dönemin ABD’sine giden kokainin %80’i Escobar’in kontrolündeymiş. Medellin’i tamamen ele geçirdiği gibi neredeyse ülkeyi de ele geçirmiş. Her yerde mevkide adamları varmış, abi paralel yapmış yani ülkede. Kolombiya hükümeti başa çıkamayınca ABD’den yardım istemiş, ortak çalışmalardan sonra yakalanmış ama arkasında yüzlerce ölü ve kaos içinde geçen bir dönem bırakmış.

Escobar`in oldurulmesini konu alan Botero tablosu

Escobar`in oldurulmesini konu alan Botero tablosu

93’de Escobar’in öldürülmesiyle ülkede yeni bir sayfa açılmış. ABD’den alınan fonlarla şehirde pek çok düzenleme yapılmış. Şehrin uzak mahallelerine yapılan kütüphaneler, teleferikler, merkezindeki metruk binaların parkların kamusal alana dönüştürülmesi gibi.

sehir parkindan yukselen direkler ne ifade ediyor acaba

sehir parkindan yukselen direkler ne ifade ediyor acaba

Bütün çabalara rağmen bugün Kolombiya’da Escobar dönemine göre daha çok uyuşturucu üretiliyor. Nerede üretiliyor derseniz googlemapsten Kolombiya’yı açıp bakın, ülkenin doğusunda Amazonlara doğru yol olmayan pek çok yer var, işte buralar üretim yerleriymiş, kesin bilgidir 😉 Bu işler arz talep meselesi tabi, ABD’de uyuşturucu talebi olduğu sürece buralarda da üretim devam edecek. Şuanda uyuşturucu endüstrisine bağlı şiddet daha çok üretimin olduğu Kolombiya’da değil dağıtımın geçtiği Meksika’da.

DSCF6089

sokaklarda cizbiz dumanlari

sokaklarda cizbiz dumanlari

DSCF5858

sehrin gobegindeki botanic parktan manzaralar

sehrin gobegindeki botanic parktan manzaralar

DSCF5843

kollarini acmis bir kaktus

kollarini acmis bir kaktus

DSCF5851

bisikletle dunya turu atanlarin yaninda bizim ki de tur mu!

DSCF5847 DSCF5849
Medellin gerçekten güzel bir şehir, caddeler, sokaklar, evler… Insan düşünüyor işte bunlar hep kokain parasıyla diye, ama şehrin zenginliği koloniyel dönemde madenlerden çıkarılan altından ve daha sonraları alıp başını giden kahve üretiminden gelmiş.
Medellin’deki diğer önemli ama bu sefer hayırlı bir isim ise ünlü ressam heykeltraş Botero. Latin Amerika’da halen hayattaki en önemli sanatçı olarak kabul esiliyor. Akla hep şişman resmettiği insan resimleriyle gelse de olayı herşeyi orantısız bir şekilde resmetmek, kediden, pencereye…

Botero`nun sisman Isa`sı

Botero`nun sisman Isa`sı

Botero’nun 12 yaşındaki şişman Mona Lisa’si New York’taki MOMA tarafından satın alınınca bir anda ünlenmiş. Medellin merkez meydanında heryerde bağışladığı heykeller var, meydana bakan sanat müzesi içinde de yine bağışladığı pek çok heykel ve resmi görmek mümkün, bir o kadarını da Bogota’ya bağışlamış. Ermenistan’dan, Fransa’ya dünyanın pek çok yerinde heykellerine sokaklarda rastlamak mümkün.

Plaza Botero

Plaza Botero

Plaza Botero

Plaza Botero

Plaza Botero

Plaza Botero

Botero’nun yaptığı kuş heykeli Medellin’deki bomba patlamalarının birisinde tarumar olmuş, aynı anda havaya saçılan parçalar onlarca kişiyi öldürmüş, pek çok kişiyi de yaralamış. Belediye başkanı bu heykeli yerinden kaldırmaya kalkınca Botero adamı bizzat arayıp durdurmuş, yanına yenisini koyalım ama bu günleri unutmamak için diğerini aynen koruyalım demiş, öyle de olmuş. Her zaman iyi şeyleri hatırlamaya programlı toplum hafızası için oldukça etkileyici bir yöntem olmuş. Başka bir benzerini de Hiroshima’daki atom bombasından zarar gördüğü şekilde bırakılan binada görmüştük.

bu heykellerden parcalanmis olan ulkenin gecmisini digeri de bugununu temsil ediyor

bu heykellerden parcalanmis olan ulkenin gecmisini digeri de bugununu temsil ediyor

Şehir turunda uğradığımız diğer bir yer de Veracruz kilisesinin olduğu meydan oldu. Kilisenin hemen yanındaki hayat kadınlarına dikkat çeken Pablo, etrafta pek çok otel olduğunu ve erkeklerin kadınlarla beraber olduktan sonra bu kiliseye gelip tövbe ettiğini alaycı bir dille anlattı. İnsanların dini hiç bitmeyen sabun gibi kullandığının güzel bir örneği diye eklemeyi de unutmadan!

Vera Cruz kilisesi

Vera Cruz kilisesi

Diğer bir meydan Bolivar plazada ise her türlü yaşam tarzının iç-içe olduğunu gördük. Bir tarafta kafayı çekenler yada uyuşturucu alanlar diğer tarafta gazete okuyan emekliler, gezinen öğrenciler diğer bir tarafta da polis. Ortaya karışık…

Latin amerika`da kiz cocuklarinin 15 yasina girmesi cok onemli. Mutlaka suslu kiyafetler ve partiyle kutlaniyor

Latin amerika`da kiz cocuklarinin 15 yasina girmesi cok onemli. Mutlaka suslu kiyafetler ve partiyle kutlaniyor

Medellin bu coğrafyada en son Mexico city’de gördüğümüz etkin bir metro sistemine sahip. Şehrin tepelerdeki kenar mahallelerinde yaşayanlara büyük bir ulaşım özgürlüğü sağlayan teleferiklerini de ekleyince toplu taşıma süper boyutlarda. Özellikle metroda bir çöp bir çizik görmek mümkün değil, halk için adeta kutsal bir mekan burada metro. Şehirde bombalar patlarken, cinayetler olurken büyük emeklerle inşa edildiği ve herkese ulaşım güvenliği ve şehrin farklı köşelerinde iş bulma özgürlüğü sağladığı için herkes çok saygı duyuyor metroya.

Medellin metrosundaki dev Botero tablosu

Medellin metrosundaki dev Botero tablosu

Şehrin kültürel merkezinde pek çok müzeyi bir arada görmek mümkün (Universidad duragi metroyla).

Buradaki meydanda deliler gibi suyla oynayan cocuklar

Buradaki meydanda deliler gibi suyla oynayan cocuklar

DSCF5773

Planetaryum fena değildi burada kısa bir film izledik.

Medellin Planetaryum neden Turkiye`de yok? gercekten cok imrendim...

Medellin Planetaryum neden Turkiye`de yok? gercekten cok imrendim…

DSCF5762

Voyager altin kaydi. Uzaya gonderilen diskin bir kopyasi

Voyager altin kaydi. Uzaya gonderilen diskin bir kopyasi

Bu arada yilbasi geldi catti!

sokaklar senlikli

sokaklar senlikli

DSCF5712

burada eski okul otobuslerini susleyip icinde bangir bangir muzik calip sehir turu attrma gibi bir eglence anlayisi var :)

burada eski okul otobuslerini susleyip icinde bangir bangir muzik calip sehir turu attrma gibi bir eglence anlayisi var 🙂

Medellin’e bir buçuk saat yakınlıkta harika bir yer var Guatepe.

Guatepe

Guatepe

Buraya yapılan bir baraj yüzünden oluşan suni göl deniz yıldızı gibi etrafa yayılmış. Her taraf yemyeşil orman, bisikletten, kayakinge pek çok yapılabilecek aktivite var gidilecek şelaleler filan da varmış. Biz ise iki üç gün boyunca dinlendik, pek birşey yapmadık. Tabi burada orta yerde space oddisey filmindeki gibi uzaydan inmiş gibi duran 200 metre yüksekliğindeki “El Peñon de Guatapé” ‘ye çıktık. Muhteşem manzarası 600’den fazla basamağı çıkmaya değerdi.

El Peñon de Guatapé

El Peñon de Guatapé

Bu arada hayatımdaki ilk noel kutlamasına (25 aralık) burada katıldım. Hostelde herkes birşeyler pişirdi ve paylaştı, danslar ve sohbetler çok keyifliydi.

Guatepe`nin renkli sokaklari

Guatepe`nin renkli sokaklari

DSCF5996 DSCF5979

Yeme içme

Kolombiya’daki yemek olayı acaip. Inanılmaz sağlıksız besleniyorlar herşey kızarmış ve bir tabakta aynı anda pilav, patates, mısır görmezsem şaşırıyorum. Oldukça yerel yemeklerden bir tanesinin adını unuttum ama içinde kanlı sosisten her türlü kızartmaya varmış, denemedim. Yalnız kızarmış peynir topları oldukça lezzetliydi. Guzel yemek cok yine de fotolara bakmayin.

sokaklardaki meyve suculari cok iyi

sokaklardaki meyve suculari cok iyi

hersey ama hersey kizarmis sanki

hersey ama hersey kizarmis sanki

favorim kizarmis peynir toplari

favorim kizarmis peynir toplari

Ulaşım
And dağlarının kıvrımlarıyla burada tanıdık. Otobüsler orta Amerika’dan sonra oldukça gelişmiş ama çok pahalı. Bir de terminalde tek tek fiyatları sormakta fayda var, pazarlık payı çok yüksek. Bogoto-Medellin otobüsü için 65 bin, Medellin-Guatepe için 12 bin 500 kolombiya pesosu ödedik. Şehiriçi metro kullanmak mantıklı, bir günden fazla kalacaksanız metro kartı almak mantıklı, acaip sıra oluyor bilet için. Garip bir şekilde buralilar kart kullanmayı sevmiyor onun yerine dakikalarca sıra bekliyorlar. Bir de kolombiyalı taksicilerin oldukça şeker olduklarını söylemeliyim, kazıklamak yerine kestirme yol kullanmaları süperdi.

Konaklama
Medellin’de metro durağına yakın turistik merkeze uzak nispeten daha sakin bir yerde kaldık, çok da iyi yaptık. Mutfağı da vardı ama etraftaki pek çok lokal lokantaya da yakındı. Paisa hostel, iki kişilik oda fiyatı 65 bin, bir kişilik yatakhane odası fiyatı 25 bin kolombiya pesosu.
Guatepe’de ise Armağan’ın tavsiyesiyle şehrin azıcık dışında olan Hostel El Encuentro’da kaldık. Oldukça rahattı ve aile ortamı vardı. Bir kişilik yatakhane odası fiyatı: 22 bin.

 Hostel El Encuentro'dan manzara!

Hostel El Encuentro’dan manzara!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Medellin içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Medellin, Kolombiya

 1. pinahasan Uner dedi ki:

  selam kardeşim
  http://www.gezginpinahasan.com adresindeki medellin yazıma bir göz gezdir. çok güzel bir şehir ayrıntıları kaçırmanı istemem. iyi tatiller.

  Date: Sun, 19 Apr 2015 02:34:19 +0000
  To: pinahasan@hotmail.com

  • 1a1e dedi ki:

   Merhaba! Cok tesekkurler! Biz aslinda suanda Sili`ye kadar indik, blogum 5 ay geriden geliyor da… sevgiler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s