Panama city, Panama

Orta Amerika’daki son durağımız burası. Panama’nın bir şapkaları bir de kanalı demişler.

kanaldan gecen gemiyi selamliyoruz

kanaldan gecen gemiyi selamliyoruz

Bir şehre henüz gün doğmadan gelmek, şehrin en savunmasız halini görmek gibi romantik yerlere çekilebilir ama gerçekçi olmakta fayda var. Öncelikle taksicilerin gece tarifesi almaya çalışması, hostelin kapıyı iki saat açmaması gibi badireleri atlattıktan sonra yol yorgunluğunun üstüne hostelin size check in saatinin 12’de başlayacağının söylenmesi (yani 7 saat sonra) ve bünyedeki son enerjinin atmosfere karışmasıyla hostelin bahçesinde bir koltukta uyumaya çalışmak. Garip bir cümle oldu. Talihsizlikten sıyrılıp erken check-in yapmanın ücretsiz bir yolunu bulduktan sonra bir güzel uyku çekip Panama sokaklarına attık kendimizi. Buranın Orta Amerika başkentlerinin içinde nispeten daha hoş bir havası var gibi.

Panama city, bildiginiz kocaman sehir

Panama city, bildiginiz kocaman sehir

Panama’nın kanal sebebiyle deniz taşımacılığında gelişmiş olduğu beklentisiyle kargo göndermenin ucuz olduğunu düşündük, bir günümüzü telef ettikten sonra çok yanıldığımızı anladık. Endonezya’dan deniz yoluyla çok akıllı paralara kargo göndermiştik ama dünyanın bu yakasından Türkiye’ye kargo göndermek pek mantıklı gelmedi. Başkentin merkez postanesinin bakkaldan bozma havası da cabası.

 Panama kanalı, Miraflores

Panama kanalı muzesınden

Panama kanalı muzesınden

Şimdi detaylarını hatırlamadığım otobüslere binip inerek kanal mahaline ulaştık.

DSCF5299Bizi karşılayan dikkat timsah çıkabilir uyarı yazısına güldükten hemen 5 dakika sonra uzaklarda güneşlenen bir timsah görmez miyiz?

timsahı gorebilen var mı?

timsahı gorebilen var mı?

ta taaa huzurlarinizda biraz zoomla tatli bir timsah

ta taaa huzurlarinizda biraz zoomla tatli bir timsah

Panama kanalı Fransızların başlayıp ABD’nin 1915’te bitirdiği ve yapımında Jamaikalı’dan, Ermeni ye pek çok milletten insanın çalıştığı dünyanın en büyük kestirmesi. Yalnız hiç türk çalışmamış gördüğüm kadarıyla oradaki bilgisayarda mehmet mustafa gibi yaygın isimleri arattım sonuç çıkmadı. Bu önemli bilgiden başka önemli(!) bir bilgiye geçmek gerekirse kanalın yapımı sırasında Mısır’daki piramitlerden 63 tane inşaa edilecek toprak çıkmış. Denizden 26 metre yüksekte suni bir göl olan Gatun’a kademe kademe havuzlara su doldurup boşaltarak yükseltilen ve indirilen gemiler okyanusun diğer tarafına kestirmeden bu şekilde 8-10 saatte ulaşıyorlar. Herhalde Archimed görse buraları çok duygulanırdı!

panama kanalı

panama kanalı

Panama Kanalindan yuzerek gecen cilgin sporcu

Panama Kanalindan yuzerek gecen cilgin sporcu

Kanalın işletmesini 1999 yılında ABD istemeye istemeye de olsa protestolar sonucu Panama’ya devretmiş, şuanda Panama’nın en büyük gelir kaynağı bu olsa gerek.

Dünyanın en saçma otobüs süsünü görmek istermisiniz?

kanatlandiran Panama otobusleri!

kanatlandiran Panama otobusleri!

Los mostros hostel: temiz, mutfaklı bir yer. Burada kalırken sanki İstanbul Levent’te kalan bir turist gibi hisse kapılmadım değil.

Buradan güneye kara yolu kalmadığı ve teknelerin daha pahalı olması sebebiyle Kolombiya’ya uçarak geçiyoruz. Hoşçakal Kuzey Amerika, merhaba Güney Amerika!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Panama City içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Panama city, Panama

  1. barış dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş , ellerinize sağlık
    Size bir sorum olacak yurt dışında endonezyada kargo göndermişsiniz veya diğer ülkelerde fiyatlar nasıl misal endonezyada kaç kg eşyayı hangi fiyata götürdüler.

    • 1a1e dedi ki:

      Teşekkürler, asyadan daha hesapliydi, özellikle endonezyadan gemi yoluyla gönderince 3 ay sürdü ama ulaştı ve yanlış hatırlamıyorsam 4 kilo gibi birseyi 40$a gönderdik.selamlar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s