Bocas del Toro, Panama

DSCF5235

isla bastimentos

Karayiplerden devam ediyoruz. Burası kıyıdan biraz uzakta bir ada. Etrafında başka adalar da var, oldukça turistik bir yer, yapacak görecek şeylerde kıtlık yok.

17. yy`da korsanlar için bir cennet olan bu coğrafyaya zamanında pek çok define gömüldüğü söylense de bu  define adalarından henüz hiç birşey çıkmamış, yada raporlanmamış diyelim (!) Buralarda altın çıkmadığından ispanyollar hemen yağmalamamış ama 17. ve 18. yy`da Fransızlar kıyılara gelince ispanyollar askeri birliklerini dikmişler. Yerli halk yine eski dünya hastalıklarından kırılmış yada kılıçtan geçmiş ve tarihe karışmış. 19 yy`da ise aristorat soytarıları buralara kurlumuş ve pek çok zenciyi köle olarak buralara getirmiş. 1850`lerde kölelik ortadan kalkmış,  şimdi halk çoğunlukla balıkçılıkla uğraşıyor.

DSCF5197Buraya imzasını atan şirket ise muz üretiminin monopolisini yapan United Fruit Co. olmuş. İlk yerleşimi, buradaki köprüleri yolları onlar yapmış. Bugün yıllık neredeyse milyon tonluk muz üretimiyle etraftaki en büyük iş gücüne sahipler. Orta Amerika`da iç savaşlarla binlerce insanın ölmesine sebep olmuş bu berbat şirket bugün Chiquita ismiyle heryerde görmek mümkün. Bundan sonra Chiquita muzlarını boykot ediyorum, buradan ilan edeyim!

Ne yalan söyleyeyim Panama şimdiye kadar gördüğüm kendi kültürünü en çok kaybetmiş yer gibi, özellikle turistik yerleri tam bir gringo cenneti.  Heryerden çıkan ABD’li turistler yada buraya yerleşmiş ABDli emekliler, gündüzden demlenmeye başlıyorlar barlarda, bir de çok gürültülü konuşuyorlar!

Bocas del toro merkez parki

Bocas del toro merkez parki

Burada dikkatimi çeken birşey tüm süpermarketlere Çinlilerin sahip olmasıydı.Dolar fazlasını ne yapacaklarını bilemediklerinden mi gelmişler yoksa temiz hava solumak için  gelmişler yoksa devlet politikası mı bilemem ama burayı çinliler bile istila etmiş.

DSCF5215 DSCF5286 DSCF5282

  DSCF5230 DSCF5215

 DSCF5193

Burada isteyene çeşit çeşit şnorkel turu var, ama biz pek turcu olmadığımızdan kendi turumuzu kendimiz yaptık. Birgün adanın diğer ucundaki kırmızı deniz yıldızlarıyla ünlü Playa Estrella plajına gittik, özelikle yürüyüş yolu çok güzeldi burada denize uzanan  acaip palmiyeler vardı . 

DSCF5114

Playa Estrella

Playa Estrella

Playa Estrella

Playa Estrella

Başka bir gün de isla Bastimentos ve isla Solarte`ye tekneyle geçtik. Isla Bastimentos burlardaki yoksulluğu gördüğümüz ada oldu. Arada ev kiralamış sörfçü yada tatilci gençleri saymazsak bir geçim derdi olduğu belli oluyordu.

DSCF5232

isla bastimentosisla bastimentos

Isla Solarte ise etrafı yürünebilecek cinsten küçük bir ada. Plajı fena değildi ve deniz suyu akıntılı olduğundan olsa gerek bulanıktı .

Bocas del toro`daki iskelelerden denize atlayan çocuklar:

S0065182 DSCF5190 DSCF5170

Birgün etrafta gezinirken tanıştığımız ve daha sonra katamaranına konuk olduğumuz Kosta rika`li bir ahbabımız oldu. İleride Akdenize geçmek istyormuş teknesiyle, belki bir daha görüşmek kısmet olur kim bilir!

ici ayri kendi ayri guzel katamaran

ici ayri kendi ayri guzel katamaran

Buradan Panama City`e geçiyoruz.
Konaklama
Hostel cayo zapatillo, iki kişilik oda için 25$ ödedik, mutfağı vardı.
Ulaşım
Buraya ulaşım tekneyle, direk iskeleden kendi biletinizi almakta fayda var, herkes komisyon koyuyor çünkü.
hızlı tekne almirante – bocas 6$
tekne isla bastimento-bocas  2.5$
dolmuş playa Estrella 2.5$

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Bocas del Toro, Panama içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Bocas del Toro, Panama

  1. Phuket dedi ki:

    Panama da hararetle yazisini beklediklerimdendi, bu ada hayal kirikligi olmus gibi. Yerel ogeler anlaminda tabii, dogasindan bahsetmiyorum. Yoksa ver bize adayi, palmiyeyi bir de beyaz kumsali, biz hep mutlu oluruz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s