Ometepe, Nikaragua

DSCF4765

Koca bir gölün içinde iki volkandan oluşan bir ada, daha egzantirik ne isteyebilirsiniz?
İsmi yerli dili Nahuatl’den geliyormuş, ome (iki) and tepetl (tepe)! Bizim bildiğimiz tepe yani, bu dil işleri enteresan gerçekten. Bering boğazından Amerika kıtasına geçen insanların Sibirya insanları olduğunu ve orjinal Türklerin de Sibirya’da olduğunu göz önüne alınca bir komşuluğun ve ortak kelimelerin olması olağan geliyor kulağa, belki de tamamen tesadüftür kim bilir.

Moyogalpa kilisesi

Moyogalpa kilisesi hediye paketi gibi suslenmis

Bu arada Panama kanalından sonra Nikaragua da bu bölgede kanal yapmaya karar verdi. Biz oradayken ciddi protestolar vardı. Pek çok kişi bu güzelim gölün bozulacağını düşünüyor. İşin garip yani da Nikaragua’nın sosyalist hükümeti bu kanalı yapması için Çinli bir şirketle anlaşmış. Anlaşmada Nikaragualıların haklarını koruyan maddeler olmaması en çok tepki çeken noktalardan. Ayrıca denizcilik piyasasında böyle bir kanala ihtiyaç olup olmadığı da ayrı bir soru. Dilerim bu güzel coğrafya kaybolmaz.

Arkeolojik kalintilar. Adada 3500 yildir insan yasami oldugu tahmin ediliyor.

Arkeolojik kalintilar. Adada 3500 yildir insan yasami oldugu tahmin ediliyor.

Burası eskinden olduğu gibi kuş uçmaz kervan geçmez saklı cennet değil, bununla beraber Moyogalpa, Altagracia gibi kentlerde oyalanmazsanız her yerden yeşil fışkıran, volkan ve göl manzaralı yerlere ulaşmak işten değil. İlk gün geç vardığımız için teknede gelirken tanıştığımız Fransız kadının hosteline gidiyoruz. Adaya indigimiz yer olan Moyogalpa’da bir gün geçirmiş oluyoruz. Bir kaç otel ve boş lokantalarla sıralı bir caddesi vardı bir de sık sık kesilen elektrikleri.

Hostelde 50 ve 60 yaşları arasında Belçikalı bir grupla tanışıyoruz. Her sene Latin Amerika da bir bölge seçip bir kaç ay bisiklet yapıyorlarmış. Bu sene Meksika, Guatemala, El Salvador, Honduras ve Nikaragua da pedal basıyorlar. Gezmek için yaşlı olduğunuzu mu düşünüyordunuz?

Hostelde tanistigimiz bisikletciler

Hostelde tanistigimiz bisikletciler

İkinci gün erkenden chicken bus’ta yerimizi alıp, Zopilote hosteline gitmek üzere Balgue tarafına yollanıyoruz. Gezi boyunca bindiğimiz en yavaş otobüsler herhalde, her yere girip çıkıyor, ama manzaralar gayet güzel.

DSCF4761
Hostele bir iki km yürüyerek ulaşıyoruz, mesakatli ama değiyor. Buraya kadar gelirseniz en az iki gün kalmak lazım,ortamı çok çok güzel. Ateş böcekleri yolun kenarlarında oluyor hemen güneş battıktan sonra.

yesil olan noktalar ates bocekleri aslinda!

yesil olan noktalar ates bocekleri aslinda!

Birgün bisikletle etrafı dolaşıyoruz, masmavi ve serin sulu doğal bir rezerv olan Ojo de Agua ya (suyun gözü diye tercüme edebiliriz) gidiyoruz. Yüzmek yetmiyor bir de hindistan cevizi içinde kokteyl ile taçlandırıyoruz, burada bir de bir ip var, herkes üzerinde yürümeye çalışıyor, hoop suya düşüyor. İlker de bir kaç adım atmayı başarıyor hani.

DSCF4759
Santo Domingo plajı başka bir durak, sanki karadeniz gibi burası tabi arkadaki yanardağları saymazsak. Sahilden bisikletle gidiyoruz, biraz çamurda kaybolsak da ana yola çıkmayı başarıyoruz.

Santa Domingo plaji

Santa Domingo plaji

Konaklama
Hospedaje Central, Moyogalpa’da 450 cordoba iki kisilik oda fiyati.
Zopilote hostel, italyan işletmecili, oldukça güzel tasarlanmış bir yer, iki kisilik oda fiyati 16 $, bir kisilik yatakhane fiyati ise 7 $. Ayrica hamaklar daha ucuz bir opsiyon.

Zopilote de odaya acilan kapi

Zopilote de odaya acilan kapi

IMG_20141130_074048

Zopilote

Ulaşım
Granada’dan once Riva ya otobüsle geldik (19 cord) sonra da tekneye bindik (70 cord). Ada içinde bisikletle gezmek keyifli ama bisikletçi değilseniz bütün adayı gezmeniz mümkün değil bir günde. Bisiklet kirasi gunluk 100 cordoba (4$). En iyisi motosiklet olurdu adayı keşfetmek için ama günlük kiralar 40$ filan. Yavaş ve kesin ulaşım chicken buslar, ada icinde Santa Cruz’ a 25 cordobaya gectik Moyogalpa’dan.

Buradan Kosta Rika’ya geçiyoruz, haydi bakalım rastgele!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Ometepe içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s