San Francisco, ABD

meşhur San Francisco yokuşları

meşhur San Francisco yokuşları

Daha 300 sene önce kızılderililer burada cirit atarken, altına ve toprağa aç avrupalılar burayı işgal etmiş ve dünyanın her yerinden aldığı göç ile bugünkü kozmopolit yapısına kavuşmuş. Şimdi bakınca inanması güç olsa da bir zamanlar suç oranı yüksek, yolsuzluk ve kolera salgınlarının olduğu bir yermiş San Francisco. 1906’daki büyük deprem sonrası çıkan yangında şehrin büyük kısmı yanmış. Bu felaketi bir fırsata çevirmişler ve şehri baştan yaratmışlar, bugünkü güzelliğini buna borçlu olsa gerek.

020-DSCF1833

gecesi

gecesi

San Francisco’yu dünyanın kültür, sanat merkezlerinden birisi haline getiren burada özgür bir ortam yaratan 50’lerin beat‘leri, 60’ların hippilerinden başkası değil. Bugün ise facebook twitter gibi internet devleri sağolsun artan fiyatlar yüzünden sanatkarlar, müzisyenler, şairler burayı çoktan terketmiş. Korkarım tek düze bir yer olmak yolunda. Tabi beat müzesi ve yürüyüş turları herhalde bir tek burada vardır ama Kerouac olsa bunlara para vermezdi deyip gitmedim, biraz içimde kalmadı değil ama turistle gezgin ikilemi arasında kalınan zamanlar diyelim.

014-DSCF1807

Buraya ikinci gelişim olmasına rağmen bu sefer bir senelik Asya gezisinin üstüne buraya gelince acaip bir kültür şokuna girdim. Bir kere herşey o kadar düzenli geldi ki, bende bir rahatsızlık hissi uyandırdı. Kendimi pleasantville film setinde gibi hissettim.

017-DSCF1817 016-DSCF1813 015-DSCF1809 013-DSCF1808 004-DSCF1772

043-DSCF2002

Bir iki dolara karın doyurduğumuz ülkeler geride kalmış, markette bir şişe taze meyve suyunun neredeyse 10$’a satıldığı bir yere gelmiştik. Üzerinde organik, şekersiz, glutensiz yazmayan çiklet bile yoktu halbuki daha dün sokakta salyangoz yiyorduk 🙂
Burada arkadaşımız Oktay’ın evinde kaldık, bizi havaalanından alıp bir hafta sonra otobüs durağına bıraktığı ana kadar babalık yapan arkadaşımıza buradan tekrar teşekkür edeyim. Ev ortamına hasret bizler için mükemmel zamanlardı. Zaten bunun şımarıklığıyla 3 gün jetlag bahanesi akşama kadar uyuduk. Akşamları da diablo 3 oynayıp, belgesel filan izledik, bir gece de ev arkadaşı ve o sırada gezmeye gelmiş olan ablası ve endişesiyle rakı balık sofrası kurduk. Bizim için harika bir dinlenme ve yeni kıtaya adaptasyon dönemi oldu.
Biraz da etrafı gezdik,

005-DSCF1775

Lombard sokağının tepesinden şehir görünümü

010-DSCF1796

North beach, Fisherman’s wharf, burası şehrin en turistik yeri, açıkçası burada bulunan in n’ out burger dışında burada çekici hiç birşey yoktu benim için!

Haight Ashbury

Janis`in bir süre yaşadığı apartman

Janis`in bir süre yaşadığı apartman

Grateful Dead`in yaşadığı ev

Grateful Dead`in yaşadığı ev

Haight Ashbury caddelerinin kesişimi

Haight Ashbury caddelerinin kesişimi

Hippi hareketinin başladığı mahalle olan bu muhitte Janis Joplin gibi ünlülerin yaşadığı evleri görmek mümkün. Onun dışında plak ikinci el kıyafet ve eşya ve kahve dükkanları dolu, turistik bir yer olmuş ama sokaklar ve evler muhteşem. Bir de zamanında hippilerin kafa çektiği park olduğu için hippy hill olarak bilinen parka çıktık güzel bir yürüyüş oldu.

Hippy Hill

Hippy Hill

Castro mahallesi, şehrin bohem ve eşcinsel merkezi, şehrin en renkli en keyifli yerlerinden birisi.

Mission, şehrin ilk yerleşim yeri olan bu mahalleye ilk defa buraya ispanyollar yerleşmiş ve misyonerlik faaliyetine başlamış, ismi buradan geliyor yani.

031-DSCF1902

Mission dolares park haftasonları yerellerin gözde mekanı.

Mission dolares park haftasonları yerellerin gözde mekanı.

Buraya yakın Valencia ara sokakları grafittilerle kaplı, hispter mekanlar havada uçuşuyor.

027-DSCF1863 026-DSCF1860 025-DSCF1853 024-DSCF1856 023-DSCF1850 021-DSCF1841 022-DSCF1849

Chinatown, littleitaly, painted ladies diğer görülesi yerler.

019-DSCF1832

029-DSCF1873 028-DSCF1868

Bize anlamsız pahalı geldiğinden yapmadığımız iki şey hop on hop off otobüse binerek gezmek ve bisiklet kiralamak oldu. Bisiklet kiralayacaklar için güzel bir rota Golden Gate köprüsünden geçip karşı sahildeki güzel kasaba Sausalito‘ya gitmek.
Burada çok vakti olup, ucuz yada bedeva aktiviteler için bu websitelerine bakılabilir: Sffuncheap ve Thebolditalic

Sausalito`dan San Francisco

Sausalito`dan San Francisco

Sausalito

Sausalito

Birgün Berkeley`e gittik, sanışımıza okul öğrenci klüpleri kayıt günü vardı, baya bir cümbüştü.Filistinlilerin hemen karşısında İsrailli öğrencilerin standı dikkat çekiciydi.

052-DSCF2057 055-DSCF2076

Üniversite kampüsündeki herkesin girmek için birbiriyle yarıştığı meşhur öğrenci evleri, Frat House`lar. Bana ne kadar uzak böyle şeyler 🙂

ilker bir frat house`un önünde

bir frat house

Acaip bir evsiz nüfus var burada, gerçekten inanılmaz düzeyde. Bazıları psikolojk problemleri bazıları maddi problemler bazıları da kim bilir ne yüzünden sokakta yaşıyor. Amerikalı bir arkadaşımız bazılarının sırf tecrübe için, cool olacağı için bile bunu yaptığını söyledi ama inanasım gelmedi.

Sehir kutuphaneleri evizlerin en cok vakit gecirdigi yerler

Sehir kutuphaneleri evizlerin en cok vakit gecirdigi yerler

Sehir Kutuphanesi

Sehir Kutuphanesi

Dünyanın en yüksek ağaçlarına ev sahipliği yapan Muir redwoods parkı muhteşemdi.

038-DSCF1974 035-DSCF1957 034-DSCF1950 033-DSCF1930150 milyon yıl önce ABD toprakları bu ağaçlar ve sekoya ağaçları ile kaplıymış şimdi ise redwood’a sadece bu bölgede rastlanıyor. En yükseği 115 metre olarak kayıtlara geçmiş bu ağaçlar yüzlerce yaşında oluyor, Istanbul’un fethine kadar giderler yani.

032-DSCF1921

909 yılında doğmuş bir ağaç

İşin acaip yani kökleri oldukça kısa oluyormuş.Bu ağaçlar bir insan olsa kökleri ayak parmaklarından uzun olmuyormuş. Ağaçların kökleri yer altında birbirlerine tutunuyormuş ve fırtınaya yağmura beraber dayanıyorlarmış. Ayrıca gövdeleri yangını hastalığı geçirmiyormuş.

Unlu ulasim araci, cable Car

Unlu ulasim araci, cable Car

Arkada Alcatraz adasi

Arkada Alcatraz adasi

Sokaktaki gazete kutulari

Sokaktaki gazete kutulari

018-DSCF1829

Rüzgar sörfünden, şarap tadımına San Francisco etrafında yapılacak çok fazla şey var, buralar dünyanın en rahat yaşayan insanlarına ev sahipliği yapıyor desem bilmiyorum ne kadar abartmış sayılırım.Gördüğümüz en güzel şehirlerden birisi olduğu kuşkusuz ama yine de bende çok iyi bakılan, çok güzel ama dünyadan kopuk bir akvaryum hissi uyandırdı. Bu ortamı buralılara bırakalım biz gezimize devam edelim.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı ABD, San Francisco içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s