Papua, Endonezya

Baliem Valley Festival

Baliem Valley Festival

Yeni Gine… Bu ada insanın hayal gücünü bile zorlayan bir yer… Her tarafı delik deşik keşfedilmiş dünyanın hala orjinalliğini koruyabilmiş ender yerlerinden birisi. 3 milyonun altındaki nüfusuna rağmen 250 farklı dil konuşuluyor burada. İnsanlar hala binlerce yıldır nasıl yaşıyorsa öyle yaşamaya devam ediyor. Taş devrini yaşarken bir anda cep telefonu, uçak, televizyon girmiş hayatlarına, ama sadece şehirlerde, yoksa kırsal kesimlerinde taş devrine devam.

Uçakta yalın ayak adam

Uçakta yalın ayak bir adam

Neler görülebilir?
Biz Endonezya sınırları içinde yer alan batı Papua’ya gittik buradaki yerler;

ucaktan yagmur ormanlari

ucaktan yagmur ormanlari

Yağmur ormanları:
Burası dünyanın en yüksek ve en büyük tropik adası. Ormanlarında dünyanın en büyük kelebeginden en uzun kertenkelesine, ağaç kangurularindan rengarenk kuşlarına acaip bir biyolojik çeşitlilik var… 124 tanesi epidemik olan 16bin bitkiden bahsediliyor.

Raja Ampat: Scuba dalışlarının kralı olarak kabul ediliyor. Hem de burada bulunan bir dalış merkezi ve resort türklere ait! Ortaklarından birisinin eşi eski iş yerimden arkadaşım çıktı hem de! Birgun gitmek hayalim…

Papua trekking team

Papua trekking team

Papua highlands

Papua highlands

Highlands/Mamberamo nehri:  Adanın ortasındaki yüksek topraklarda yada güneydeki nehirlerde yaşayan kabilelere ziyaret kuşkusuz burada yapılabilecek en özel şey. Trekkinglerle ilgili bir sonraki yazıda bilgi vermeye çalışacağım.

festival sahne arkasi

Baliem festivali sahne arkasi

Baliem Vadisi festivali: Hersene ağustosun ortasında Endonezya hükümeti tarafından organize edilen kabile festivali. Fotoğraf çekmek ve farklı kabileleri görmek için bulunmaz bir firsat.

Burada yaşanacak daha çok şey var kuşkusuz benim aklıma gelenler bunlar.

Papua dag koyleri

Papua dag koyleri

Bütün bunlara rağmen Raja Ampat’i saymazsak burası çok turistik bir yer değil, sırt çantalı gezgin yeri hiç değil, buraya gelenler genelde yüksek ücretli turlarlara geliyorlar. Turizm alt yapısı yok denecek kadar az. Ya parayı leylaya basacaksınız yada kendiniz kovalayacaksınız herşeyi.

Nasıl ulaşılır?
Bakınız.

Buradan başka nereye gidilebilir?
Maluku adaları, Biak adası, Palau, Papua Yeni gine, oradan da Avustralya, Yeni Zelanda, Solomon adaları…

Benim için bu coğrafyanın yeri ayrı o yüzden biraz daha yazacağım..

Adanın Uzak tarihi:
Bu noktada üç kuruşluk antropoloji bilgimi yazayım. Bu adaya ilk insanların 50 bin yıl önce geldiği tahmin ediliyor. Bu çok çok erken bir tarih…Şöyle düşünün bering’den amerika ya ilk insanların bundan 35bin yıl sonra geçtiği tahmin ediliyor. Tabi tarihler aşağı yukarı ve varsayımlara göre değişiyor. Afrika’dan yapılan ilk göçün şaşırtıcı bir şekilde Avustralya’ya yapıldığı biliniyor, genetik ölçümlere göre göç yolu üzerindeki Hindistan’in güneyindeki güneşin öptüğü siyahi insanlarla, Papua’dakiler ve Avustralya aborjinleri yakın akrabalar. O dönem buzul çağı olduğu için deniz seviyesi düşükmüş ve adalar arası mesafeler kısaymış bu şekilde insanlar kanolarla Avustralya ya kadar inebilmişler. Eğer ilginizi çekiyorsa bir saatlik bu belgeseli izlemenizi öneririm.

Adanın yakın tarihi:
Buraya yaptığımız yolculuk sadece mekanda değil zamanda da oldu. Papua’da hayat oldukça izole kalmış, 1970’lere kadar yamyamlık ve cadı avcılığı olduğu söyleniyor. Bugün hala modern hayattan etkilenmemiş adanın ücra köşelerinde ağaçlarda yaşayan kabileler var. Dünyanın bu köşesinde zamanın neden donmuş kalmış olabileceği üzerine güzel başka bir belgesel/kitap ise tüfek mikrop ve çelik. Bu kitaptaki tezi bir cümleyle yazmak gerekirse papuada insanların besin kaynakları yeterli olmadığı için gelişimin de dünyanın diğer bölgeleri kadar hızlı olmadığı.

bati papua garip bir sekilde Asya icinde yer aliyor

Bu büyük ada haritadan görüldüğü üzere cetvelle iki ülkeye ayrılmış. Ne zaman cetvel devreye girse orada bir bit eniği vardır. İngilizler, Hollandalılar, Almanlar adayı ikiye ayırıp kolonize etmişler, 2.dünya savaşı sonrası dengeler değişmiş, United Nations eliyle adanın doğusu Avustralya batısı Endonezya’ya geçmiş. Papua Yeni Gine (adanın doğusu) bağımsızlığını Avusturalya’dan kazanırken, Batı Papua için 1969’da bağımsızlık için sözde bir oylama yapılmış ve %100 oy ile Endonezya’da kalmış. Bu oylamaya adadaki milyonluk nüfusa rağmen sadece Endonezya’nın seçtiği 1025 papualı katılabilmiş. Bugün ise ciddi bir endonezyalı nüfus buraya yerleştirilmiş durumda, aynı Çin’in uygur, moğol yada tibet bölgesine kendi nüfusunu yığması gibi. O dönem soğuk savaşın ve ABD’nin komünizm paranoyasının tavan yaptığı dönemler, Endonezya’yı komünizme kaptırmamak için Batı Papua Endonezya’ya rüşvet olarak verildiği biliniyor.
Bugün bu topraklardaki dünyanın en büyük birinci, en büyük üçüncü bakır madenleri ABD’li şirket New Port tarafından işletiliyor, vergisi de Endonezya’yı ihya ediyor.

wamena`da bir pazar alani

wamena`da bir pazar alani

Yerli halk için kutsal kabul edilen bu dağlar nehirler kirlenmiş durumda, halk ise oldukça yoksul, Afrika’ya benzer sorunlar yaşanıyor. Çocuk ölümleri, yeterli gıda olmaması, eğitimin ve iş olanaklarının yetersizliği hatta Aids gibi. Bu duruma isyan edenlerin kurduğu Özgür Papua hareketi kısıtlı olanaklarıyla bağımsızlık savaşı veriyor. Batı Papua’da ciddi bir ordu yığılması ve kontrolü var, buranın bağımsızlığı ne ABD’nin ne de Endonezya’nın işine geliyor. Son 50 yılda 100bin ile 400bin arasında papualının katledildiği tahmin ediliyor.

Morning star bayragi, bati papulilar icin ozgurluk sembolu.bu bayragi acanlar hapis cezasina carptiriliyor

Morning star bayragi kayaya islenmis, bati papulilar icin ozgurluk sembolu.bu bayragi acanlar hapis cezasina carptiriliyor

Altındır, elmastır bunlara olan talep sayesinde Amazonlar gibi Afrika gibi burada da yerli insanların yaşam alanları ormanlar madenleri için katledilip eşsiz kültürel zenginlikler yok ediliyor. Herkes parmağındaki kulağındaki altının elmasın ne pahasına çıkarıldığını görse bu kadar popüler birşey olmazdı herhalde.

Biz Papua’daki 15 günlük kısa gezimizde Jayapura, Sentani, Wamena ve Baliem vadisi köylerine gittik. Ne yaptık, ne yedik ne içtik bir sonraki yazının konusu olsun…

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Papua, genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s