Komodo, Endonezya

Komodo ulusal parki

Komodo ulusal parki

Komodo ulusal parkı komodo ejderleriyle olduğu kadar dalış yerleriyle de ünlü, ulaşması biraz meşakatli ama bir o kadar da özel bir yer. Komodo ejderleri türü tükenmemiş en büyük timsah türü, 166 kg kadar çıkıp, 3 metre uzunluğa ulaşabiliyorlar, insan kadar olmasa da oldukça tehlikeli hayvanlar. Bu hayvanları sadece Endonezya’nın bir kaç adasında görmek mümkün.

Ejderlerden korunmak icin bu comaklar kullaniliyor

Ejderlerden korunmak icin bu comaklar kullaniliyor

6-IMG_9760 5-IMG_9759

parkin icindeki yemek klubesinin altini mesken edinmis komodo ejderleri

parkin icindeki yemek klubesinin altini mesken edinmis komodo ejderleri

4-IMG_9752

Komodo’daki dalışlar ise tek kelimeyle efsane. Bu kısmı uzun yazıcam.
Buradayken 3 gün dalış yapma şansımız oldu. Burası hint okyanusu ve pasifik okyanusu arasında bir geçiş noktası olduğu için ciddi akıntılar görülüyor. Akıntılar sağa sola olduğu gibi dibe de çekebiliyor, bazı yerler çamaşır makinesi misali. Bu sebepten iyi bir dalış okulu ve guide’la dalmak gerçekten önemli.

Dalis oncesi bilgi aliyoruz

Dalis oncesi bilgi aliyoruz

Ilk dalışımız olan Crystal rock benim için zor geçiyor. Dalışın başında BC’deki havayı
tam boşaltmayı beceremiyorum, biraz tutukluk yapıyor düğme, ben de yeteri kadar güçlü basmamışım, ekipmana alışmak gercekten önemli. Yüzerliğim pozitif olduğu için savruluyorum, akıntıya kapılmamak için son saniye kendimi bir kayaya çengelli ekipmanla bağlıyorum. Hayatımda ilk defa bu dalışta kullandım çengeli. Yardımıma yetişen dalış lideri havayı boşaltılıyor. Daha sonrası iyi geçiyor, burnumun dibindeki Eagle ray’e uzun uzun seyrediyorum.Crocodile fish, fusulier, giant trevally ve bir sürü küçük balık görüyoruz.

2-IMG_20140731_093523
İkinci dalış ise daha da güçlü akıntılarıyla ünlü Castle rock. Dalış öncesi dalış liderleri burası gerçekten akıntı yüzünden zor, isterseniz dalmayalım dese de herkes tereddütlü de olsa burayı kaçırmak istemiyor. Burası su altında dirsek gibi bir kaya. Dalış liderleri brifing veriyor, tekneden atlar atlamaz hızla aşağı inip kendimizi bir kayaya bağlayacağız, eğer akıntıda savrulup bu dirseği ıskalarsak yüzeye çıkıp tekneye geri döneceğiz. Akıntı kayanın önünde ikiye ayrılıyor ve tam da bu noktada köpekbalıkları ve pek çok balık fink atıyor. Tekneden atlar atlamaz saniyesinde aşağı paletle iniyoruz, akıntı çok güçlü, kendimizi 25 metrede bir kayaya çengelle tutturup önümüzdeki şöleni izliyoruz. Arada şiddetli bir rüzgar gibi akıntı çarpıyor, balıklar sakin sakin takılırken biz savruluyoruz, ama kayaya bağlı olduğumuz için olduğumuz yerde takılıyoruz. Aynı anda 8 tane beyaz yüzgeçli köpekbalığı ve bir kaç giant trevally sayıyorum, Ton balıkları ve jack fish sürüsü diğer gördüklerim. İnanılmaz bir dünya, size fikir vermesi için bana ait olmayan aşağıdaki videoyu paylaşıyorum, bizim dalışın tek farkı daha akıntılı olmasıydı.

Dalışı başarılı bir şekilde tamamlıyoruz yüzeye çıktığımızda diğer ekipteki 4 kişiden 2’sinin kaybolduğunu duyunca panik rüzgarı esiyor, teknede onları bulunca rahatlıyoruz!
Diğer dalışlarımız çok daha kolay geçiyor, dalış noktaları ve gördüğümüz bazı enteresan balıklar şöyle oluyor:
Tatawa Besar : hawksbill kaplumbağası, cuttle fish, sweetlips , batfish, lion fish, unicorn fish
Mawan : 3 tane manta görüyoruz, denizin içinde uçan dev bir kuş! Mantalar gördüğüm en güzel canlılar listesinde balina köpekbalığıyla yarışıyor.

Pengah kecil: makro canlıların ve mercanların muhteşem olduğu bir dalış, nefes kesici. Nudi branch, fusulier, box fish ve müren ve rengarenk mercanlar aklımda kalanlar.

Burada dalış yapacak kimseyi korkutmak istemem, ama acaip bir hikaye anlatayım, 2008 yılında komodo’da dalış yapan bir ekip akıntıya kapılıp 12 saat boyunca kmlerce sürükleniyor, açık denizde kaybolmamak için gördükleri bir adaya yüzüyorlar ve kurtulduklarını düşünürken adadaki komodo ejderlerinin saldırısına uğruyorlar! Ejderlere ağırlık kemerlerini atıp uzaklaştırıyorlar…2 uykusuz gece geçirip midyeyle beslendikten sonra kurtarıliyorlar.
Diyeceğim o ki, burada iyi bir guidela dalmak önemli, sadece dikkatli olmak lazım, onun dışında muhteşem muhteşem bir dalış yeri.

Labuan Bajo
Burada yapacak çok birşey yok, turistlerin takıldığı pahalı restaurantlarin dizildiği bir caddesi ve halka hitap eden marketlerinin kurulduğu bir bölümü var. Buraya gelirken gemide tanıştığımız iwan’nın daveti üzerine onların köyüne ziyarete gidiyoruz, Endonezyalılar oldukça misafirperverler, hemen ağaca tırmanıp hindistan cevizi toplanıyor ve annesinin bizim için pişirdiği balık yemeğini yiyoruz. Tarlalarda yürüyüp etrafı keşfediyoruz. Kamerayla çektiğim tüm fotoğrafları silmişim sadece bunlar kaldı elimde.

iwan gemide ranzalarin yaninda sigara icerken

iwan gemide ranzalarin yaninda sigara icerken

7-IMG_20140802_123129

Konaklama

Mükemmel manzaralı bir otel, gecesi 240 rupi, Hotel gardena

otelden gun batimi

otelden gun batimi

bizim balkon

bizim balkon

Ulaşım
Buraya Lombok Sengigi’den aldığımız otobüs+gemi kombine biletle geldik, Mataram’dan 15.30’da çıktık, Labuan Bajo’ya ertesi gün 17.30’da ulaştık, iki otobüs iki gemi yolculuğu yaptık. Biletler 350 rupiyken ramazan sebebiyle 450’ye satılıyordu. Bütçe uygunsa buraya ucakla da gelinebilir.

2-IMG_20140727_104353 1-IMG_20140726_151605

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Komodo içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s