Sipadan, Malezya

Foto:Michal Gregor

Foto:Michal Gregor

Dünya’nın en iyi dalış yerlerinden birisi olan Sipadan’a gitmeden Malezya’dan ayrılmak istemedik. Dondurmayı yiyip külâhının dibindeki çikolatayı yememek gibi olacaktı. Jacques Cousteau 1989’da “daha önce Sipadan gibi çok yer gördüm ama 45 sene önceydi, artık değil” dediği Sipadan okyanusun ortasında küçük bir ada, kıyısından hemen 20-30 mt açıkta başlayan ve 1-2 km derine inen duvarı bir su altı şöleni. Her dalışta beyaz yüzgeçli köpekbalığı, kaplumbağa, barakuda ve pek çok balık sürüsünü rengarenk mercanların fonunda görmek mümkün.

Sipadan adasi

Sipadan adasi

IMG_20140706_113615 IMG_20140706_113531

Günde en fazla 120 dalışa izin veriliyor ve her dalış okulunun limitli sayıda dalış izni var dolayısıyla iyi dalış okullarının kapasitesi 2 ay önceden doluyor. Bazı okullar Sipadan dalışlarını Mabul’deki dalışlar ile sadece paket halinde satıyor. Sipadan daha çok büyük deniz canlılarının görüldüğü bir dalışken Mabul daha çok mikro canlıların görüldüğü bir dalışmış. Sipadan dalışı bizim bütçede hali hazırda bir delik açacağından ilave olarak bir de Makbul’de dalmak istemedik. Kinabatangan nehrinde zar zor çeken telefonumuzla iki gün sonrasına bulabildiğimiz tek dalış okulu Uncle Chang oldu. En azından paket satmıyorlardı sadece Sipadan için dalış alabildik. Tek gün 3 Sipadan dalışı için 250’ser dolar ödedik! Pekin’de pahalı bir lokantada yediğimiz ördekten sonra yaptığımız ikinci müsriflik oldu . Normalde 30-40$ bandında seyreden dalış fiyatı burada 80$’a çıkıyor. İşin kötüsü Filipinler’de tanıştığımız dünya tatlısı yarı avustralyalı olan dalgıç arkadaşımız Ahmet, sakın uncle chang’de dalmayın diye uyarmıştı ama başka seçenek yoktu.

Semporna

Semporna

Dalışlar için Semporna’da konakladık, en ucuz opsiyon olması dışında çok bir özelliği yoktu ama pazarı ve sahil kenarı lokantaları fena değildi. Sipadan’a ulaşmak için hızlı tekneyle bir saat gittik, bu sırada yağmur başladı, şansa bak derken başkalarını almak için uğradığımız Mabul adasında güneş açtı. Eski püskü ekipmanımızı da burada ayarladık.

Mabul adasi

Mabul adasi

İlk dalışımız Barracuda point’de oldu. Gerçekten abartıldığı kadar varmış dedim. Suya iner inmez kendimizi barakuda tornadosunun içinde bulduk. Aradan dolanan köpek balıklarını da eklersek tam bir cümbüş vardı. Şimdiye kadar yaptığım en iyi dalış oldu.

DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO

Barracuda point

Yaptığımız diğer dalışlar ise güzeldi ama çok abartılı değildi. Verdiğimiz paranın karşılığını hizmet olarak tam aldık desem yalan olur. İşin komiği bir de iki tüp eksik almışlar, arada tekne tekne gezip tüp dilendik. 🙂

DCIM100GOPRO  Barracuda pointDCIM100GOPRO

Bu gruptaki fotolar: Michal Gregor

Bu gruptaki fotolar: Michal Gregor

Slovak arkadaşlarımız Michal ve Barbora burada da beraberdik, tek atımlık kurşunumuzu Sipadan’a attıktan sonra birgün onlarla bir tekneye binip baska bir adaya şnorkel yapmaya gittik. Tekneciyi halk pazarının oradan büyük pazarlıklar sonucu ayarladık. Uzun bir yol sonucu adaya vardık. İskelesinden denize atladım tam şnorkele başladım ki Barbora iskelenin kenarındaki midyelere bacağını çizdirmiş, çizdirmek ne kelime yardırmış. Apar topar geri döndük onlar hastaneye biz hostele. Bir kaç dikişle atlattı neyseki.

gunesten korunmak icin can yelegi

gunesten korunmak icin can yelegi

Snorkel icin gittigimiz ada

Snorkel icin gittigimiz ada

Barbora ve Michal

Barbora ve Michal

Semporna Malezya’nın Filipinler’e en yakın noktalarından, Filipinler’den gelen korsanlar sık sık buradan özellikle zengin malezyalı kaçırıp para istiyorlar. Arada pahalı resortlarda küçük adalarda kalan turistler de nasibini alıyor. Filipinler o kadar yakın ki tekneyle bir iki saatte gidip geliniyor, açık denizi kontrol etmek de epey zor görünüyor. Bu korsanlar ayrılıkçı müslüman filipinlilerden oluşan terör örgütü Abu Sayyaf. Biz oradayken bir kaçırma teşebbüsü olmuş ama adam evde yokmuş kaçıramamışlar!

Buradan asyadaki son durağımız Endonezya’ya geçiyoruz.

Konaklama

Atine Backpackers hostel

Atine Backpackers hostel

zengin kahvaltisi fiyata dahil

zengin kahvaltisi fiyata dahil

Sipadan’dan koruma altında olduğu için burada konaklama yok. Mabul yada etraftaki resortlarin dışında Semporna’da kalmak mümkün. Biz Semporna’da yeni açılan Semporna Atine`s bakpacker hostelinde gecesi 65 ringite banyolu odada kaldık. Hostel o kadar yeniydi ki ismini bile beraber koyduk, çok tatlı bir sahibi var, mükemmel kahvaltı veriyor, özene bözene…

Yeme içme

hint yemegi

hint yemegi

bizim hurma olmus kurma

bizim hurma olmus kurma

Yemek için pek çok malay ve hint lokantası var.

Ulaşım

Türkiye’den buraya gelmek için önce Kuala Lumpur sonrasında Tawau yada Kota Kinabalu’ya uçmak gerekiyor. Semporna`dan sonra Mabul yada Sipadan’a ulaşmak için tekneye binmek gerekli. Biz Kinabatangan Bilit`ten Semporna`ya 40 ringite otobüsle geldik.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Sipadan içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s