Kinabatangan nehri ve Sepilok, Sabah, Malezya

Kinabatangan nehri, Sabah, Malezya

Kinabatangan nehri, Sabah, Malezya

Borneo’nun içlerine girdikçe ortam iyice yeşerdi. Dünyanın en zengin yağmur ormanlarına ve türlü türlü canlı türlerine sahiplik yapan Borneo malesef hızla ormanlarını yitiriyor. Bunun temel sebebi ormanların yerine palmiyelerin dikilmesi, palmiye yağı asyada en çok rağbet gören besinlerden. Bu şirketler alanlarını hızla genişletirken ormanlar kayboluyor, hayvanlar aç ve evsiz kalıyor… İnsanların insanlardan çektiği neyse de hayvaların insanlardan çektiğine ne demeli?

Ormanlarin yerine dikilen palmiyeler butun dogal yasami tehdit ediyor

Ormanlarin yerine dikilen palmiyeler butun dogal yasami tehdit ediyor

Kinabatangan nehrinin etrafında yaptığımız tur gerçekten inanılmazdı, çok farklı canlı türünü doğal ortamına görme şansımız oldu.

ben deniz

ben deniz

Kinabatangan river lodge’a vardığımızda gecenin içinde ormandan gelen börtü böcek seslerine kilitledik kaldık. Bir de verandadaki lambanın etrafında normalde sineklerin uçuşmasını beklerken burada yarasaların uçtuğunu görünce doğru yere geldiğimizi anlamış olduk. Bizim Slovak arkadaşlar bizden bir gün önce gelmişti buraya, onlarla hemen muhabbete koyulduk…

Ertesi sabah erken saatte teknedeki yerlerimizi aldık, nehrin iki tarafından yükselen ağaçlara dikkat kesildi, bakalım şansımıza neler görecektik..

rehberimiz

rehberimiz

Süper bir rehberimiz vardı, antenler ful açıktı adamda bir km uzaktan hayvanları seçebiliyordu. Meyve ağaçları çoğunlukla nehir kenarında olduğu için bunlardan beslenen orangutanlara, uzun burunlu proboscis maymunlarına, makat maymunlarına ve uzun kuyruklu maymunlara sıksık rastladık. Bir ağaçtan bir ağaca özgürce hoplayıp zıplamalarını imrenerek izledim.

maymun dolu bir agac

proboscis maymunlari ile dolu bir agac

mahallenin muhtari

mahallenin muhtari

DSCF9014

Bu beyaz kuşlar timsahların yakın arkadaşlarıymış onlara balıkların yerini belli ettikleri için timsahlar onlara dokunmuyormuş.

timsahlarin yakin arkadasi beyaz kuslar

timsahlarin yakin arkadasi beyaz kuslar

İki kere timsaha da denk geldik.

DSCF9002

O kadar şanslıydık ki fil sürüsüne denk geldik. Nehrin kanallarından birisinde banyolarını yapıp ailecek karşıya geçen bu fil ailesi en az 30 fil vardı. İşin ilginci bu filleri akıllı ingilizler zamanında Hindistan’dan çalıştırmak için getirmiş. İngilizler gidince bu filler de emekliye ayrılmış…

DSCF8880 DSCF8867 DSCF8825

Acaip seksi dudaklı kuşlar gördük,

DSCF9116 DSCF8908 DSCF8781
DSCF8919
Birgün de gece trekkingine çıktık. Gördüklerimizden çok karanlığın içinde ormanda olmak enteresandı. Karanlığın içinde sülüklere basmadan gitmeye çalışırken arada bizim rehberin gösterdiği kuşlara örümceklere baktık. Eve dönünce çoraplarımızdan sülükleri ayıkladık. Sülük yapışmasının kalp krizi riskini azalttığını biliyor muydunuz?

DSCF8992 DSCF8988 DSCF8985 DSCF8971 DSCF8966

Konaklama/ulaşım/yeme icme
Bu turu KK tanıştığımız Slovak arkadaşlar buldu; 2 gece 3 günlük için 95$’dı, oda fiyatı, 3 öğün yiyecek, üç nehir turu, 2 trekking turu ve o sırada bulunduğumuz sepilok orangutan rehabilitasyon merkezinden transfer de (60km uzakta) dahil olunca cazip geldi.

Sepilok orangutan rehabilitasyon merkezi

Sepilok

Sepilok

Malayca Orang insan, hutan ise orman, orangutan da ormandaki insan anlamını taşıyor. İnsanın çok yakın akrabası olan orangutanlara bugün sadece Malezya’nın Sumatra ve Borneo adalarında rastlamak mümkün.

tuysuz ve tuylu maymunlar

tuysuz ve tuylu maymunlar

Bu akıllı ve güzel hayvanlari kendi doğal ortamlarında görmek daha güzel ama bu rehabilitasyon merkezine destek olmak için en azından ziyaret etmek istedik. Giris ucreti 40 ringit`ti. Günde iki kere beslenme saatinde onları bu platformlarda görmek garantili, orman içindeki ahşap yürüme yollarında onlara rastgelmek ise şans meselesi.

sepilok, patikalar

sepilok, patikalar

Ormanın içine ilerleyen bir de patika yollar var, bu patikadan ilerlerken makat maymunlarıyla karşılaştık, bebekleri çok tatlıydı. Ama biraz fazla vakit geçirince anneleri sinirlenip üstümüze yürüdü, bidik maymunlar da annelerini taklit ettiler çok komikti. Ama bunlar tamamen vahşi maymunlar o yüzden biraz da tırstık bir baktım ilker kaçmış bile.

ustumuze yuruyen maymun

ustumuze yuruyen maymun

Burada bir de orangutanlarla ilgili belgesel izleyebileceğiniz bir salon mevcut, bunu da ziyaret ettikten sonra yolladık.

Konaklama
Uncle tan’s lodge`da yatakhanede kisi basi 15`er dolara kaldik, fiyata 3 oğun yemek dahildi.

Ulaşım

KK`dan Sepilok`a otobusle 43`er ringite geldik. Sepilok`tan Kinabatangan`a ise Kinabatangan turunun servisine bindik.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Kinabatangan nehri ve Sepilok içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Kinabatangan nehri ve Sepilok, Sabah, Malezya

 1. Ozgur Mutlu dedi ki:

  Lale cok güzel bir tur olmuş. Fotoğraflarda cok guzel. Filler özellikle cok ilgimi cekti.

  • 1a1e dedi ki:

   Fillere denk gelmek büyük bir şans oldu gerçekten.! kuş fotoğraflarını 55 mm lensle large cekip sonra crop ettim o yüzden pek net değiller ama maksat hatıra olsun 🙂

 2. Ozgur Mutlu dedi ki:

  Gayet profesyonelce gözüküyor.. bende de 18-55 var. cektigi kadariyla artik 🙂

 3. 1a1e dedi ki:

  🙂 bazen sadece gözlerimizle çekmemiz lazım! Hep unutuyorum kendime hatırlatıyorum!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s