Oslob, Filipinler

https://instagram.com/p/psYcR3ogka
Filipinler’e gelirken en büyük hayalim balina köpekbalıklarını görmekti. Bunun mümkün olduğu yerlerden birisinin Oslob olduğunu biliyordum, Oslob da Cebu adasında olduğu ve hali hazırda oraya gittiğimiz için çok fazla araştırma yapmamıştım. Daha sonra farkettim ki Oslob’da aslında bu arkadaşları besliyorlarmış bu sebeple onlar da sürekli burada takılıyorlarmış. Aslında güya olay şöyle başlamış, balıkçılardan birisi tesadüf eseri ağındaki karidesleri huup diye vakumlayan bu büyük arkadaşı görünce
kafasında ampül yanmış. Bu arkadaşları besleyelim turistler de gelsinler görsünler biz de para yapalım demiş. Aynen dediği gibi olmuş. balina köpekbaliklariyla yarım saat şnorkel ücreti 1000 peso (24$) sualtı kamerası kiralamak isterseniz 500 peso.

balina köpekbaliklari türü tükenmemiş en büyük deniz canlıları, boyları 12 metreye kadar çıkıyor

balina köpekbaliklari mavi balinadan sonra en büyük deniz canlıları, boyları 12-14 metreye kadar çıkıyor

Şimdi deniz biyologları denetiminde hergün öğle saatine kadar diyetlerine uygun bir şekilde besleniyorlar ve insanlar da şnorkelle yanlarında yüzüyorlar, dokunmak yaklaşmak yasak, güneş kremi sürmek yasak. Kulağa çok kötü gelmese de doğal hayata bu şekilde müdehale edilmesinin pek çok sonucu olmalı. Göç etmeleri gerekirken artık etmemeleri gibi. Bir de onların yanında şnorkel yapan bazı dikkatsiz insanların fotoğraf çektimek için üstlerine atlaması da ayrı bir problem… 😦

Tabi oraya kadar gidip onları görmesem ömür boyu pişman olacağım için içim süper rahat olmasa da ben de şnorkeli takıp yanlarına atladım. O kadar güzellerdi ki yanlarında çok çirkin kaldım.

Kocaman ağızlarını açıp karidesli suyu içlerine çekmelerini ve filtreledikleri suyu yanlardan boşaltmalarını bir iki metre öteden izlerken yanımdan geçen başka bir balinanın kuyruğunun nerdeyse koluma değmesi…Ağlasam suyun içinde belli olmaz herhalde.

deniz yüzeyinden beslendikleri için onları çoğunlukla dikey vaziyette ağızlarını kocaman açmış olarak gördük

deniz yüzeyinden beslendikleri için onları çoğunlukla dikey vaziyette ağızlarını kocaman açmış olarak gördük

Onları tamamen doğal ortamlarında görmek için Filipinler’de Donsol’e gidilebilir, tabi orada beslemedikleri için yüzde yüz görme garantisi yok, güzelliği de bu olmalı.

Konaklama
Oslob tamamen bu turizm üzerine kurulu küçük bir kasaba. Sabah erkenden balinalarla yüzmek için bir gece önceden orada kaldık. Burada daha uzun süre kalmak için pek bir sebep yok açıkçası.
Ester homestay, iki kisilik oda 500 peso

Yeme içme
Burada çok fazla seçenek yok fiyatlar turistik. Biz jeepneyle 20 dk mesafe kuzeyindeki başka bir kasabaya gidip sokak yemeği yedik.

Ulaşım
Cebu şehrindeki güney otobüs terminalinden buraya 145 pesoya otobüs kalkıyor.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Oslob içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Oslob, Filipinler

  1. Özgür Mutlu dedi ki:

    Bir insanın en büyük hayali “balina köpekbalıkları”nı görmek olunca diğer insanların da bu köpekbalığını öğrenme şansı oluyor.. Sayende köpekbalıklarına olan sempatim ve ilgim arttı 🙂 Filipinlerle ilgili yazı ve fotoğrafların her zamanki gibi çok iyi..

  2. 1a1e dedi ki:

    cok tesekkurler ozgur`cum, bence Honduras`ta dalis sertifikani al, dunyanin ustu oldugu kadar bir de sualti var. bu arada ben senin sitene yorum yazmayi beceremedim bir turlu bir sekilde kanallardan birini secip dogrulatamadim tekrar denecegim. fotograflarim senin eline su dokemez idare ediyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s