Brunei Sultanlığı

Sultan Omar Ali Saifuddin Camii

Sultan Omar Ali Saifuddin Camii

Bir gün internette dolanırken kameralara bakıyordum bir de ne göreyim altından yapılmış bir leica! Normal hali çok pahalı olduğu için ancak rüyamda görebileceğim bu kameranın altını çirkin olmasına çirkindi ama kimindi yahu bu kamera? İşte ilk defa Brunei sultanından haberim bu şekilde oldu. O zamanlar dünya turu ve bu ülkeye yapacağım ziyaret de hayal mahsülüydü. ..


Brune2
Brunei aslında Güneydoğu Asya sırt çantalı rotası yabancıların değişiyle banana pancake trail’in dışında kalan oldukça pahalı bir yer. Buraya çalışmak için giden bir arkadaşımızın daveti üzerine heyecanlanıp buraya gitmeye karar verdik.

Brunei sultani ve esi

Brunei sultani ve esi

Brunei 600 yıldır tek bir ailenin yönettiği bir sultanlık. En parlak döneminde Borneo ve Filipinleri yönetiyorken bugün haritada pek yer kaplamıyor. Ama öyle minik olduğuna bakmayın, sahip olduğu petrol sayesinde kişi başı gelirde en zengin ülkeler arasında. Eviniz arabanız yoksa altın kubbeli saraya gidip sultanla görüşüp eksiklerinizi tamamlıyorsunuz. Sağlık, eğitim gibi şeyler zaten ücretsiz. Sarayın tahmini değeri 600 milyon$ kadarmış.

Brune1

Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan sultanın kişisel serveti ise 40 milyar dolar civarındaymış. Altın mercedesine denk gelemedik, sarayı ziyarete açık olmadığı için onu da göremedik ama altın kubbeli camilerden birisini ziyaret ettik. Altın seven bir insan değilim ama gerçekten acaip bir atmosferi vardı, fonda uçan halıyla Alaaddin geçse şaşırmayacaktım.

Brune15

Camiye müslüman olmayanlar giremiyor, biz hemen Türkiye’den geldiğimizi söyleyip diğer yabancıların arasından süzüldük.

Brune14

bizim ekip ve araya suzulen Bruneililerle hatira fotosu

bizim ekip ve araya suzulen Bruneililerle hatira fotosu

Brunei daha dün, 1984’de bağımsızlığını ingilizlerden kazanmış. Artık nasıl bir bağımsızlık siz düşünün çıkan petrolün yarısı Brunei’lilere diğer yarısı Shell BP gibi dunya devlerine gidiyormus. Brunei’nin %67’si Malay, %15’i Çinli. Aslında burasının Malezya’dan çok farkı yok ama ne biliyim heralde sömürmesi daha kolay olsun diye sultanlık olarak kalması uygun bulunmuş ingilizler tarafından.

baska bir camii yine altin kaplama

baska bir camii yine altin kaplama

Petrol bittikten sonra gelecekte bu altın kubbeler bir halk isyanında indirilir mi bilmem ama şuanda herkes çok mutlu görünüyor. Servis, inşaat sektörü gibi zahmetli işler etraftaki fakir ülkelerden gelen göçmenlerle sağlanıyor, hayat Brunei’lilere güzel. Petrol zengini araplarla ortak kaderi paylaşıyorlar. Gelecek için petrol dışındaki endüstrilerde kendilerini geliştirmeyi hedefliyorlar.
Brune5
Burası şeriat kurallarıyla yönetiliyor, alkol satışı yasak. Turist olarak başınızı örtmenize gerek yok. Uyuşturucu ticareti, cinayet, adam kaçırma, izinsiz silah kullanmanın cezası ölüm. Ramazan ayında kurallara ayrıca dikkat etmek gerekli.

pazar yeri

pazar yeri

nehir turu

nehir turu

Birgün deniz taksisiyle nehir turu yaptık, koca burunlu probiscus maymunları ormanda yerinde gördük.Uzaktalardı, az biraz görebildim.Bizim tekneci çocuk evine davet edince bu fırsatı kaçırmadık. Burada evler çubukların üstünde nehire kurulmuş. Kampong Ayer (the water village) denilen bu bölgede evler biraz daha yoksul görüldüğü için sultan onlara şehirden ev teklif etmiş. Yıllardır burada yaşayan köylüler ise bu kültürlerini devam ettirmeyi tercih etmiş.

Brune6

Evlerin arasında iskele gibi yollar var, bu yollarda da tekneler için duraklar var. Burada pervasızca koşturan bisiklete binen çocuklar arada nehire düşüyormuş. 😦

Brune9

ev girisi

ev girisi

Evlerin içi oldukça geniş. Duvarlar sultan ve ailesinin fotoğraflarıyla süslü. Sultanlarını gerçekten çok seviyorlar, girer girmez bize sultan ve ailesinin fotoğraf albümünü gösterdiler. Bunu herhalde devlet dağıtıyor. Ardından kendi fotoğraf albümleri geldi. Aynı Türkiye’de yeni evlenen çiftlerin düğün albümleri gibi poz poz gelin damat fotoları 🙂

kraliyet pozu

kraliyet pozu

dugun fotolari

dugun fotolari

evlerin ici salon salomanje

evlerin ici salon salomanje

Başka bir gün de Ulu Temburong ulusal parkına gittik. Buraya ulaşmanın tek yolu uzun tekneler. Bizi arkadaşlarımız gezdirdiği için çok detaylarını bilmiyorum ama onların tanıdığı bir guide vardı, o şekilde günlük bir tur aldık, kişi başı 80$’di. Evet Brunei oldukça pahalı demiştim 🙂

Brune24

Brune19

Daha önce gördüğüm nehir yolculuklarından en büyük farkı nehirin yanlarında yükselen vadiydi. Gerçekten yüksek ve dik olduğu için çok ihtişamlı görünüyordu. Borneo’nun hızla yok olan ormanlarının aksine Brunei’dekiler iyi korunuyor. Yerden 50 mt yüksekte ağaçların üstüne kurulu yürüyüş yolu oldukça enteresandı. Burada yürürken bir zamalar insanların ağaçların tepesinde onlarca metre yüksekte yaşadığı tarih öncesi zamanlar geldi aklıma.

agaclarin tepesindeki yuruyus yolu

agaclarin tepesindeki yuruyus yolu

Brune21

Brune22

ormandaki bazi karincalar

ormandaki bazi karincalar

bu selaledeki baliklar ayaklarimizdaki olu derileri yiyiverdi

bu selaledeki baliklar ayaklarimizdaki olu derileri yiyiverdi

Brunei’de arkadaşlarımızın evinde misafir olduğumuz için acaip keyif aldık, bol sohbet muhabbet 4 gün nasıl geçti anlamadık. Zeynep ablanın her sabah hazırladığı türk kahvaltılarına zor da olsa veda ettim.

Tayfun sezonun ortasına düşmemek için Brunei’den Filipinler’e geçiyoruz, Borneo’ya tekrar döneceğiz…

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Brunei Sultanlığı içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Brunei Sultanlığı

 1. Anonim dedi ki:

  Selam çok guzel seyahet etmissiniz Insallah mene de kismet olur Bruneonu gormek AMIN!!!!!!

 2. samet dedi ki:

  Merhabalar. Az önce yabancı dil puanından yurt dısı doktora eğitim barajını gectigimi ögrenince ülkelere bir göz attım ve sanırım bu ülkeye gitmek degisik bir tecrübe olacaktır. Acılan ilk burs için müracaat etmeyi düsünüyorum. Burs programı açıldığında sizinle de irtibata geçmek benim için çok iyi olacaktır. Paylasımınız için ayrıca cok tesekkür ediyorum 🙂

 3. cihan dedi ki:

  Merhaba ,
  bu ülkeden bir arkadaşla görüşme yapmaya gideceğim ,uzun süren bir görüşmenin ardından , anlaşabilirsek belki evlilik kararına bağladık,
  ama gitmek mümkün değil gibi,konsolosluk yazılara cevap bile vermiyor,boşuna yer zaptından başka bir şey değil sanki..
  buraya nasıl vize almalıyım önerisi olan varmı,

  saygılarımla..

  • Anonim dedi ki:

   Cihan,bende ordan bir kızla evlenmeye gidecem.konsolosluk sayfasında vizeler kaldırıldı diyor.. Evlenip ordamı kalacan

   • cihan dedi ki:

    Anonim arkadaşım..
    Hayır ben turkiye’ye getireceğim.brunei de vizesiz hale geldik.ama benim bayan arkadaşım aslen filipinlerli benim işim çok zor gibi duruyor.yabancı polisle görüştüm noter tasdikli davetiye göndereceğim.evraklarını hazırlamasını söyledim ama filipinlerdeki elçilik çok ehlikeyf ilk ağızdan öğrendim.keyfi olursa bayana vize verecek burada nikah yapacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s