Tayland’dan Malezya’ya geçiş

Arkada Tayland, ufukta Malezya

Arkada Tayland, ufukta Malezya

Malezya’da ilk durağımız iyi bir dalış noktası olan Perhentian adaları olacağından Tayland sınırın doğusundan geçmeye karar verdik. Krabi otobüs terminalinden Sunghai Kolok’a sabah saat 7,9,11’de otobüs var, ücreti 468 baht. Biletçi kadına göre 6, muavine göre 8 saat sürecek yolculuğumuz 9.5 saat sürdü. Güney doğu asya iyimserliği diyorum ben buna!

Malezya sınır kapısı

Malezya sınır kapısı

Sunghai Kolok sınır kapısı aslında pek tavsiye edilen bir sınır kapısı değil, pekçok gezi kitabında mecbur kalmadıkça geçmeyin denmiş ama internet forumlarından yakın zamanda bu sınırı kullanan insanların yorumlarını okuyunca içimiz rahatladı ve burayı kullanmaya karar verdik. Ha tabi sorun ne derseniz Tayland’ın güneyine tekabül eden bu bölgede ayrılıkçı Tayland müslümanları var. 2005’den bu yana bir kaç bomba patlatmışlar Sunghai Kolok’ta. Sınır şehrine yaklaşırken her kmde bir barikat arkasında silahlı Tayland askerlerini görmek dışında herhangi bir huzursuzluk görmedik. Biraz şova kaçıp gövde gösterisi yapıyorlar anladığım kadarıyla. Buralarda çoğunluk müslüman, ama şehrin göbeğindeki pavyondan bozma barlar hala Tayland’da olduğumuzu hatırlatıyor. Tabi sınır kenti olmanın verdiği turizm olayı mevcut, kaçamak yapmak isteyen Malezyalılar buraya gelip baralara ve hatunlara takılıp gidiyormuş zira onların ülkesinde yasaklar var.

Buraya geldiğimizde sınır kapısı henüz kapanmamıştı ama biz yine de burada konaklamaya karar verdik. Malezya’daki sınır şehri olan Rantau Panjang kasabadan halliceydi, bu tarafta daha çok otel seçeneği vardı.

İki ülkeyi ayıran yada birleştiren Harmoni köprüsü

İki ülkeyi ayıran yada birleştiren Harmoni köprüsü

Sabah motortaksinin ardında sınıra geldik ve iki ülkeyi ayıran nehrin üstündeki harmoni köprüsünden yürüyerek Malezya ya geçtik. Oldukça rahat bir geçiş oldu, ne bir soru ne birşey, 90 günlük kalmaya izinimiz var. Bu arada bir not, Malezya ve Endonezya da israil pasaportu geçmiyor ve Endonezya’ya İranlıları almıyorlar. Ayrıca Tayland-Malezya arasında sınırı geçen otobüs yada tren yok, bireysel olarak geçiş yapmak gerekiyor.

Hemen sınırı geçince 50 mt ileride 29 numaralı otobüs ile 40 km uzaktaki Kota Baru’ya 5.5 ringite geçtik.

Kota Bharu

Kota Bharu

İlk izlenimler, hala güneydoğu asyadayız, gülümseyen yüzler heryerde. İlk defa müslüman bir ülkeyi ziyaret ediyoruz. Restaurant, sokak ve dükkan isimlerinde hemen arapça etkiler başladı.

Gelsin Malezya yemekleri

Gelsin Malezya yemekleri

Kota Baru’da öğle yemeği yedikten sonra yine otobüsle 6 ringite 1.5 saatte Kuala Besut’a oradan dan Perhentian adalarına geçeceğimiz motora bindik. Gidiş dönüş 40 ringit(13$) olan bu motor acaip hızlıydı, burnu hiç ıslanmadı desem abartmış sayılmam, kendimi James Bond filminde gibi hissettim. Nerede Tayland’ın ucuz ve yavaş long tail’leri.

Başka bir 24 saatin üstündeki sınır geçişini daha tamamladık! Selamet datang, Malezya!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Vizeler, iki ülke arasında içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s