HCMC (Saigon), Vietnam

 oldman

Saigon, güney Vietnam’ın eski başkenti, bugün Vietnam’ın en büyük şehri ve ekonomi merkezi, 1975 yılında Amerikalıların ve Güney Vietnam güçlerinin yenilmesiyle kuzeyin efsane lideri Ho Chi Minh’in şehri (HCM City ) isimini alıyor.

Motorsiklet çılgınlığında Hanoi mi HCMC mi önde bilemiyorum bununla beraber şehirde gidilesi yerler yürüme mesafesinde. Aşağıdaki yerleri sırasıyla iki saatte gezmek mümkün haritadan işaretleyip yürüme turu yapmak keyifli:

centre
Pham Ngu Lao, buradaki trafiği uzun uzun izleyip evrenin sırlarını düşünürken bulabilirsiniz kendinizi.

market1kolaj1Ben Thanh market, burada yeme içme opsiyonları mevcut, yemekler biraz pahalı gelse de efsane vietnam kahvesi içilebilir.

operaFransız koloniyel mimarisinin örneklerinden Saigon Opera House

hallPeople’s Committee Hall, önünde Ho amcayla foto çektirmek farz.

cathedral

Notre Dame katedrali, bunun Hanoi’deki korku filminden çıkmış katedralle alakası yok, oldukça bakımlı, içeri girip serinleyebilirsiniz. Sanırım burada daha çok cemaat var. Demirbaş güvercinler ve meryem ana heykeliyle süslü fotoğraflar çekmek mümkün.

post1 post2Postane , buradan sevdiklere kart göndermek mümkün, Ho amcanın portesi binaya hakim.

Bu arada parklarda akşamları kung fu çalışan gençleri izlemek oldukça keyifli.

Saigon diyince aklıma ilk gelen Acopolypse now filminin başlangıcı. Bu filmi Vietnam’da tekrar izleme fırsatı buldum. Filmin etkisiyle ormanların içinden akan nehirlerden geçerken falan bir tuhaf oldum.

Savaş müzesi :

kolaj2
Ülkedeki en büyük savaş müzesi HCMC’de. Malum amerikalılar giderken bütün ağır silahları bırakıp gitmişler, hepsi boy boy sergileniyor bahçesinde. Müze garip bir şekilde bazı batılılarca propaganda yapmakla suçlanıyor ama icerideki bütün fotoğrafların ve savaş suçlarıyla ilgili hikayelerin gerçek olduğu ortadayken bu tip suçlamalar gerçekten zavallı kanımca.

demon2 demons1
Müzenin girişinde dünyanın dört bir yanında amerikan işgalini protesto gösterilerinden fotoğraflar var. Türkiye fotosu aradım bulamadım ama Karachi’den Aleppo’ya aklınıza gelebilecek pek çok yer var. Bugün buralarda olanlar gerçekten kimin umrunda, eskiden dünya daha duyarlı bir yer miymiş ne?

güney vıetnamlıların kuzey vıetnamlıları tutsak edısı

güney vıetnamlıların kuzey vıetnamlıları tutsak edısı

kimyasal silahlar sonrası orman ve cocuk

kimyasal silahlar sonrası orman ve cocuk

 Müze oldukça etkileyici savaş bütün iğrençliğiyle sergilenmiş. Özellikle portakal gazı gibi kimyasal silahların etkileriyle ilgili fotolara bakmak yürek istiyor.

Cu Chi tünelleri:

kolaj5
HCMC’den günlük turla Cu Chi tünellerine gittik (7,5$). Bu tüneller vietcong gerillalarının savaşı kazanmasındaki en önemli etkenlerden birisiymiş. İlk başta amerikalılar bu tünellerin büyüklüğünü ve önemini küçümsemiş, savaşın sonlarına doğru avustralyalıların tam anlamıyla tünelleri keşfetmesi sonrası bombardımanlarla ciddi hasarlar verilmiş ama is işten geçmiş tabi. Burada çeşitli bubi tuzaklarını ve gerilla savaş taktiklerini gördük.

kolaj4

Tünellerden çıkınca her müzede olduğu gibi çıkışın hediyelik eşya reyonundan yapılması (exit through the giftshop) yetmezmiş gibi ateş poligonu koymuşlar! Herkes parası neyse verip o zamanın silahlarını keyifle deniyor. Savaştan bu kadar canı yanmış bir ülkede bile silaha yapılan özendirme akla zarar.

Yeme içme

kolaj6
HCMC sokak yemekleri açısından oldukça zengin. Biz couchsurfingden bir iki arkadaş bulduk ve onların götürdüğü yerlerde çeşitli yemekler denedik; banh bao tom thit, hen xao xuc banh gibi yemekler 🙂 pirinc keki ve kiyma seklinde domuz eti veya karidesli yiyecekler.

Barbeku yemek isterseniz: 31 Ly Tu Trong st. dist 1 deki Luong Son Quan lokantasi cok iyi.

Konaklama
Sokakta çantalarla yürürken bize kalacak yer mi arıyorsunuz diyen Mrs Thu ya takıldık ve hem merkezi hem de gürültüden uzak kendi ismindeki hostelinde kaldık. 39/15 Do Quang Dau Dist.1 (tel:0908664298) Klimalı temiz odalar gecesi 12 $.

Saigon’dan sonra Mekong deltaya şöyle bir bakıp Kamboçya’ya geçtik…

 

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı HCMC (Saigon) içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s