DMZ ve Hue, Vietnam

Vinh Moc tünellerini teftiş ederken

Vinh Moc tünellerini teftiş ederken

Phong Nha’dan Hue’ye geçerken bir taşla iki kuş vurduk, ikisinin ortasındaki DMZ (demilitarized zone) bölgesini gezdiren ve bizi Hue’de bırakan bir tur aldık (24$). DMZ bölünmüş ülkelerde ikisinin ortasındaki silahsız tampon bölgeye verilen isim. Daha önce Kore’de de bu bölgeye yaklaşmıştık ama tur pahalı olduğundan gitmemiştik. Kore de hala aktif olan DMZ burada ise müze. Amerika ve Rusya-Çin tepişmesinin başka bir ürünü olarak ikiye ayrılan Kuzey ve Güney Vietnam sınırları 1954-1972 yılları arası Ben Hai nehriyle çizilmiş. 17.paralelin kuzeyinde vietcong gerillaları komünist bir düzen için güneydeki amerikan destekli vietnamlılarla bu bölgede yoğun olarak çarpışmış. 2.5 yıl boyunca burada bulunan kuzey vietnam köylüleri tünellerde yaşamak zorunda kalmış.

savasi kaybedince topuklayan amerikalilar

savasi kaybedince topuklayan amerikalilar

 IMG_20140326_092006Tam 12 bebek bu Vinh Moc tünellerinde dünyaya gelmiş, bize tünelleri gezdiren guide kızın ailesi yıkılan bir tünelden zor kurtulmuş.

tünellerdeki bebek bakım odaları

tünellerdeki bebek bakım odaları

tüneller sadece bu kazma küreklerle kazılmış

tüneller sadece bu kazma küreklerle kazılmış

Buradaki ironik durum: Tüneller turizm amaçlı amerikalı şişman turistleri bile içine alacak şekilde genişletilmiş. Ben yine de düşmeyi başardım o ayrı!

Hue

Parfüm nehri

Parfüm nehri

 Honolulu ile kardeş şehir olan Orta Vietnam’da bir kent.  1800`lerden Hochiminh dönemine kadar Nguyễn Dynasty tarafından yönetilen imparatorluğun başkentiymiş burası. Gerçekten saraylar, kral mezarları, budist tapınakları ve pagodalarıyla bu zenginlik hissediliyor.

7 katlı Thiên Mụ Pagoda

7 katlı Thiên Mụ Pagoda

Kentin ortasından geçen nehrin ismi bile parfüm. Bisikletle gezmek çok keyifli, sadece buharlaşmamaya özen göstermek gerekli nitekim hava sıcak!

sarayın giriş kapılarından birisi konu mankeni ilker ender

sarayın giriş kapılarından birisi konu mankeni ilker ender

Vietnam’a girer girmez başlayan ve güneye indikçe sanki yoğunlaşan bir durum var. Sokaklarda, devlet binalarında kırmızı üzerine sarı harflerle yazılı yazılar…

Devrimci komünist lider Ho Chi Minh yada Ho amca

Devrimci komünist lider Ho Chi Minh yada Ho amca

DSCF5824)2 DSCF5809 (2)

Aynı şekilde pek çok yerde vietnam ve çekiç orak komünist bayrakları. Güneye indikçe hükümete olan bağlılığı sanki daha çok kanıtlamaya çalışıyorlar gibi hissetim.Malum Hue’ye vietcong geldiğinde Güney Vietnam sempatizanı olmakla suçladıkları 1000’e yakın insanı öldürmüşler.

Yine göze çarpan diğer birşey militar hükümeti ve kazanılan haklı zaferlerini hep akıllarda tutmak için her yerde boy boy tank tüfek ve amerikan uçağı sergileme eğilimi.

insan öldüren aletler

insan öldüren aletler

Konaklama
Sırt çantalı mekkesi Pham Ngu Lao bölgesi, burada pazarlık yaparak 10$-15$’a oda bulmak çok kolay.

Yeme içme
Bu hostel bölgesindeki lokantalar biraz turistik kalıyor, 10 dklik yürüyüşle uzaklaşmak mümkün. Buranın noodle çorbasının ismi de “bún bò Hue” bir Pho değil ama idare eder.  Nem lui , Banh khoai, bun thit nuong ve tatlı olarak mè xửng yerel yemekler.

lokal lokantalardaki balik sebze pilav tabagi

lokal lokantalardaki balik sebze pilav tabagi, bira dahil 2.5$

 Yalnız banh nam diye birşey denedim vallahi ne yalan söyleyeyim bitiremedim. Muz yaprağında buharla pişmiş pirinç keki içinde et. Bana hitap etmedi.

1

Buradan Hoi An’a motorla geçişimiz de bir sonraki yazının konusu olsun…

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı DMZ & Hue içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to DMZ ve Hue, Vietnam

  1. Necip Turaman dedi ki:

    Bu pislik Amerikalılara karşı kazanılan zafer her yere kırmızı zemin üzerine sarı harflerle yazılmayı çok hak ediyor. Bu zaferin tarafı olsaydım eğer sabah akşam insanların kafasına sürekli kakardım. Asla mütevazi olamazdım. Yazın çok keyif verici bitince yaa bu kadar da kısa olmamalı dedirtiyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s