Nong Khiaw ve Muang Ngoi Neua, Laos

DSCF4915 (2)
Laos PDR’a (People’s Democratic Republic) ziyaretçileri Please Don’t Rush (aceleye mahal yok) lakabını takmış. Herşey ağır çekim, biraz daha kuzey kasabalara çıkalım derken yavaş akan zaman durma noktasına geliyor. Bir kasaba düşünün hareket eden tek şey neredeyse ortasından geçen nehir 🙂

 Nong Khiaw yavaş yavaş sırtçantalıların ilgisini çekmeye başlamış böyle olunca malesef yerel halkda da balıkçılık vs.den turizme doğru kayma gibi bir eğilim başlamış. Bambudan yapılma evlerin tepesindeki çanak antenler ise değişimin habercileri. Şehirde 24 saat elektrik mevcut, turistlerin kalabileceği bir kaç guesthouse ve bir adet ATM var. Kısacası medeniyet hala yanımızda. Burada yapılabilecek ana aktiviteler trekking, mağaracılık, kaya tırmanışı, bisiklet ve nehirde yüzmek.

DSCF4858

Kasabaya 2 km mesafede Pha tok mağaraları var, giriş 5 bin kip (1 lira), buraya giderken fener almakta fayda var. Bu mağaralar savaş zamanında gerek banka gerek lojistik ve savunma amaçlı kullanılmışlar, içlerinde hala tabelalar asılı. Burada iki mağara var daha enteresan olanı küçük olan, büyük olanın girişinden sola doğru giden patikayı takip edince bulunabilir. Bu küçük mağara giderek daralıyor ve bazı yerlerinden sadece çocuklar geçebiliyor. Bizim inebildigimiz en derin yer zamanında banka olarak kullanılmış. Şanslıysanız mağara girişinde size rehberlik yapmak isteyen çocuklar bulabilirsiniz, gerçekten iyi bir iş yapıyorlar, fenerleri falan hazır, onlarla rahatça derinlere inebildik.

DSCF4888

Bu arada savaş zamanı dedim ama gariban laoslular sadece kendini insafsız abd bombalarına karşı savunuyormuş savaş dediğin çift taraflı olur. Amerikanın dünyadan ve kendi halkından bile yıllarca gizlediği bu bombalamalar bu bölgede yoğun olmuş. Patlamayan bombalar yüzünden kafanıza göre ormanda yürümek iyi bir fikir değil, patikalardan, tarlalardan çıkmadığınız sürece sorun yok tabi.

bombalardan kalanlar cok amacli kullaniliyor

bombalardan kalanlar cok amacli kullaniliyor

DSCF4901

Çıkması yorucu ama manzarası muhteşem bir tepe var, view point diyorlar, Güneşin nehire yansımasını yakalamak için zamanlamayı ayarlamak lazım.

DSCF4911

Nong Khiaw’dan sadece bir saatlik longtail tekne yolculuğuyla ulaşılan Muang Ngoi daha da sakin bir yer. Bu arada sık sık gördüğümüz ineklerin serinlemek için mi yoksa sineklerden kaçmak için mi tepelerine kadar suyun içine girdiklerini bilmiyorum ama çok sevimliler.

DSCF4959

Muang Ngoi’nin sürekli elektriği yok, bir ilk okul, bir budist tapınağı ve iki tane sokağın kesisiminden filan oluşuyor öyle diyeyim.

Muang Ngoi

Muang Ngoi

Muang Ngoi

Muang Ngoi

Yapılabilecek en güzel şeylerden birisi büyük çantaları buraya bırakıp Muang Noi’den içeriye doğru iki saatlik yürüyüşle 90 yıldır yaşanan bir köy olan huay bo köyüne gitmek. 40’a yakın aile yaşıyor burada.

DSCF5020

Köyde kuru sezonda sadece köy şefinin kaldığı ve işlettiği konukevinin 2 ampulü yanıyor, yağmurlu sezonda ise tüm evlerin elektriği varmış. Elektriği köyün yanından geçen dereden üretiyorlar. Biz gittiğimizde kuru sezondu.

DSCF5011

Burada insanlar herhalde 500 yıl önce nasıl yaşıyorlarsa aynen devam ediyorlar. Temizlik ve sabah akşam banyo olayı daha önceki yazıda anlattığım köy ile aynı. Köyün devletle tek bağlantısını köy şefi sağlıyor, daha önce 30 yıl babası şefmiş, şimdi de 5 yıllık seçimlerle kendisi devam ettiriyormuş. çat pat ingilizcesi sayesinde öğreniyoruz bu detayları.

sef

sef

Bambu herşeyleri. Bambudan oturak, bambudan bardak, bambudan ev, bambudan oyun tabancası, bambulu yemekler görebildiğim kullanım alanları oldu, sanırım bambudan ip de yapıyorlardı.

bamboo savasi

bamboo savasi

DSCF5096

Çocukları olduğu için daha geniş bir ev yapmak isteyen bir çifte biz de gönüllü olarak yardımcı olma fırsatı yakaladık. Onlarla ormanın derinliklerine gidip bambuları bıçakla kesip hem çatı hem de duvarlarda kullanılacak şekle getirdik. Bıçak nasıl kullanılırmış öğrenmiş olduk!

Böyle zamanlarda doğada yaşamak ile ilgili hiç bir fikri olmayan uzaylı şehir insanları olarak kafada küçük bir pencere açılıyor hiç yoktan. Bu insanların bambuyla yaptıkları şeyleri bizler ancak 100 farklı materyal olarak parayla satın alabiliriz. Onlar doğayı hiç bir şekilde kirletmezken bizler binlerce yıl doğada kaybolmayacak çöpler çıkarıyoruz. Gerçekten kimin daha ilkel olduğu çok açık !

DSCF5126

Köyde kaldığımız guesthouse oldukça rahattı (gecesi 1$), cibinliğinden yemeklerine herşey süperdi tabi söylememe gerek var mi bilmiyorum konfora düşkün olanlara göre bir yer değil tabiki . Olur da buralara yolunuz düşerse şefe okul veya köy ihtiyaçları için bütçenize göre bağışta bulunmaktan ve bağış yapanların doldurduğu hatıra defterine not düşmeden dönmeyin. 🙂

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Nong Khiaw ve Muang Ngoi Neua içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Nong Khiaw ve Muang Ngoi Neua, Laos

 1. Necip Turaman dedi ki:

  Çok güzel mizah dozu yerinde ve anti Amerikancı tutumu ile övgüyü hak ediyor. Kardeşimden de farklı bir tavır beklemezdim zaten😆😆😆😆😆😆😆😆😆

 2. Cem Sarioglu dedi ki:

  94.5 Rock FM-Radyo Cografika programi olarak sizleri takip ediyoruz. Diliniz de pek hoş, okumasi büyük keyif. Güzel paylaşımlarınız için teşekkür ediyoruz, sevgiler 🙂

  • 1a1e dedi ki:

   Sevgili Cem çok teşekkürler! Çok sevindik yayında bize yer bile vermişsiniz! Dinledik mutlu olduk! Turkiye’ye dönünce görüşmek üzere 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s