Luang Parabang, Laos

1
Laos’un eski başkenti, bugünün ise dinsel merkezi. Ülkedeki en güzel budist tapınakları burada görülebilir. Asya’da geçen 7 ayın ardından budist tapınakları bizim için biraz geri planda kalsa da, her sabah gün doğumunda budistlerin halktan pirinç topladığı seremoni (alms ceremony) ilginçti. Budistler eski geleneğe göre halktan topladıkları yiyeceklerle geçiniyorlar, karşılığında dua ediyorlar. Ancak luang parabang 2008 yılında nytimes tarafından dünyada gidilecek yerler listesinde bir numara olunca turizm ve otantizm arasındaki amansız savaş başlamış. Bu sabah seremonisi ise turistik bir aktivite olmaya başlamış, turistlerin sabah sokak satıcılarından aldıkları yiyecekleri rahiplere vermesi rahiplerin sık sık hastalanmasına neden olmuş.

uyku sersemi net cekememısim ama bir fikir verir :)

uyku sersemi net cekememısim ama bir fikir verir 🙂

Sokak satıcılarının bayat yiyeceklerini bu şekilde satma eğilimi kadar şaşırtıcı olan diğer birşey hükümetin rahiplerin bu seremoniyi durdurmak istemesine karşı gelmesi olmuş. Tek partili rejim demokrasisine hoşgeldiniz,e tabi kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyor abiler. Biz uzaktan izleyip bir iki fotoğraf çekelim derken, bazı turistlerin kırk yıllık budist gibi rahiplere pirinç vermesi de ayrı bir trajikomiklikti.

5

Buradaki budist tapınaklarının üzerine fransız kolonyal dönemden kalan yapılar eklenince Unesco kültür mirası listesindeki yerini almış Luang Parabang. Turuncu kıyafetli turuncu şemsiyeli rahipler bir tarafta, fransız kafelerinde kahvelerini bagetleriyle yuvarlayan turistler bir tarafta, 1960ların arabaları bir tarafta gerçekten orjinal bir atmosfer var burada.

fransa degil laos yalnıs olmasın

fransa degil laos yalnıs olmasın

Şehri bisikletle keşfetmek görülmedik tapınak bırakmamak bir gününüzü almaz. Arada soluklanmak için kendinizi paris, mont marte’da hissedebileceğiniz kafelere atabilirsiniz ama yemek fiyatları bazı yerlerde astronomik olabilir dikkat.

DSCF4488

Bu arada hayatımda gördüğüm en iyi gece pazar buradaydı. Bit pazarlarını andıran trafiğe kapalı caddeye kurulan bu pazardaki her standtan birşeyler almak istedim ( ki ben çok alış veriş sevmem diye geçinirim). Tabi çantamda yer olmadığı için hiç birşey alamadım, uzun seyahatin bir dezavantajı da bu yani.

DSCF4828

Hemen bu pazarı kesen dar bir sokakta ise açık büfe yiyecekler var, sadece bir dolara karnınızı doyurabilirsiniz, fiyat performans uzaya çıkmış.

2 liralik acik bufe

2 liralik acik bufe

Şehirden 40 dk uzakta bir şelale var epey turistik sabah erken gitmekte fayda var özellikle haftasonları laolu piknikçiler dolup taşıyor .

selale

Bizim yaptığımız diğer bir atraksiyon ise çevredeki dağ köylerine yaptığımız yürüyüş ve köylerden birinde gecelemek oldu. Laos güney doğu asyanın en fakir ülkesi, köylerine gidince bu gerçekle yakından yüzleşiyorsunuz.

DSCF4675

Öncelikle kuru sezonda yeterli su olmadığı için evlerin suyu kesik. Gördüğümüz üç köyde de köy meydanındaki kuyudan çekilen suyla idare ediyordu insanlar. Herkes burada sırayla akşamüstü banyosunu yapıyor, kadın erkek çoluk çocuk şenlikli bir ortam var. Laos`un budist nüfusunun dışında kalan %40’ı çoğunlukla animist dinlere inanıyor, yani hayaletler ve doğayla iç içe biraz daha şaman bir din diyebiliriz sanırım. Kötü ruhlardan korunmanın en iyi yolu ise temiz olmak, bu sebeple herkes sabah akşam bol sabunlu köpüklü yıkanıyor. 3 aylık güney doğu asya seyahatine bir kere bile ter kokan insana denk gelmediğimi söylemeliyim. Temizliğin imandan geldiği ülkemizdeyse durum ne kadar vahim oysaki. Kıssadan hisse temiz olmak zenginlik yada yoksulluktan bağımsız birşeymiş onu gördüm.

Dağ köyleri

Dağ köyleri

Köyde akşam oldu mu herkes jenaratörü ve tvsi olan tek ev olan köy şefinin evinde toplanıyor. Kimileriyse yine şerifin evinin bahçesinde . radyo dinliyor. Mekan içinde yaptığımızı düşündüğüm bu yolculuk böyle zamanlarda zaman içinde yapılan yolculuğa dönüşüyor. İnsanların olanaklarıyla tvde görüp muhtemelen özendikleri yaşam arasındaki uçurum insanı tv ile hiç haşır neşir olmasalardı daha mı mutlu olurlardı diye düşündürüyor. Ama hayal kurmak iyidir, hayalsiz bir yaşam teoman şarkısındaki sonbahardaki boş yüzme havuzuna benzer öyle değil mi?

Bu yazı biraz uzun oldu buraya kadar okuyan kaldıysa son birşey anlatayım.

Eksik kalmayalım diye bir de kayaking olayına girdik Luang Parabang’da. Bize sordular, hızlı mı yoksa yavaş nehirde mi yapmak istersiniz diye. Vang Vieng’deki minimal kayaking tecrübemizden cesaretle tabiki hızlı olsun dedik.

kayakıng olayı

kayakıng olayı

Tam başlayacağız adam can yeleklerini verdi, ben de kardeş mecbur muyuz, bunu giymeye bak bu bana büyük geldi filan dedim nafile giydik yelekleri. Kürek çekmeye başladık bu sefer sormaz mı, yüzme biliyormusunuz, bakın kayak ters dönerse şöyle çevirmeniz lazım falan filan. Ya dert ettiğin şeye bak dedim içimden 🙂 o kadar eminim ki kendimden kim bilir neden. Biraz gittik ilk viraj, nehrin ortasında kayalar var böyle ikiye ayrıldı su, ileride birleşiyor biz de bir taraftan süzüldük. Bileşikleri yerde yandan tazyikle vuran diğer akıntı önce bizim guide’a geçirdi, telaşla asıldı küreklerine geçti gitti, sıra bize geldiğindeyse vallahi ne olduğunu bile anlamadım. Bir baktım kayak ters dönmüş, biz altında. Hadi ilkerin ayakları basıyor benim boyum yetmediği için biraz telef oldum. kayağı  tam çevirdik o sırada akıntı aldı götürdü beni çok komik oldu.Neymiş küçümsemeyecekmişiz hiçbirşeyi!

Buradan istikamet daha az turistik kuzey kasabaları….

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Luang Parabang içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Luang Parabang, Laos

  1. Anonim dedi ki:

    süper.. 4 lü fotoğraflar harika. vallahi ben dünya turunu bedavaya getirdim sayenizde:)

  2. Necip Turaman dedi ki:

    Yazı çok güzel hiçte uzun değil hatta bitince ya keşke biraz daha olsaydı dedirtiyor..sen bu işi beceriyorsun küçük hanım

  3. HASAN ÜNER dedi ki:

    ELİNİZE SAĞLIK. GÜZEL OLMUŞ. BİRAZDAHA ÜÇRETLERDEN VE KALDIĞINIZ YERLERDEN BAHSEDERSENİZ YENİ GİDECEK ARKADAŞLARA YARDIMCI OLURSUNUZ. SAYGILARIMLA. pinahasan.blogcu.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s