Vang Vieng, Laos

İçinde pek çok mağara barındıran kireç taşı dağlarının ortasından nehir akan, ara ara küçük göller serpiştirilmiş bir kasabadayız.

Vang Vieng 3-5 sene öncesine kadar saçma eğlence hayatıyla ün salmış bir yer. Başlarda Vientiene`den Luang Parabang`a geçerken yol üstü durağıyken tübing denilen aktiviteyle başlı başına bir turizm yeri olmuş. Ama ne turizm! Tübing denilen şey bildiğiniz kamyon iç lastiklerinin ortasına oturup nehrin akışına kendini bırakıp gitmek. Buraya kadar tamam ama nehrin etrafına onlarca bar açılmış ve içki su gibi akıyor, her bara girişte bedava shot`lar bekliyor.

Basket potasından su fışkıran bir tübing barı

Basket potasından su fışkıran bir tübing barı

Derken herkes sarhoş, kafa üstü balıklama atlayanlar mı dersiniz ipe tutunup tarzan gibi sallanıp suya kendini bırakacakken ipi orta yerde sarhoşluktan bırakıp kafa üstü gidenler mi, yoksa boğulanlar mı. Evet her sene en az 50 kişi hayatını kaybetmeye başlıyor, genel profil hayatında ilk defa ailesinden ayrı tatile çıkan gençler. 2-3 sene önce ise barların çoğu kapatılmış şimdi sadece 3 tane bar var. Bu sebepten biraz kötü bir ünü var Vang Vieng`in. Şimdilerdeyse sakinlemiş. Tabi biz de tübing yapmaktan geri kalmadık!

Burada uyuşturucu olayı da ayrı bir mevzu. Happy shake`ler happy pizzalar derken bir de normal menünün dışında böyle bir menüyü de bulmak mümkün çoğu barda. (100.000 kip=12,5 $)

IMG_20140228_181655

El altından veriyorlar bu menüyü ama işin aslı polis tabiki her işin içinde. Hatta bardan ot alıp kendi kaldığı bungalowda ot içerken yakalanıp polise 250 $ vermek zorunda kalan insanlar var, yani bar sahibi ve polis beraber çalışıyor !

Burada yapılacak en güzel şey kanımca blue lagoon denilen yere gitmek. Biz bisiklet kiralayıp gittik, yol sırf taşlık biraz sarsıyor ama zor değil. Sadece sabah erken gidip sıcak saatleri gölde yada gölün hemen yanındaki mağarada serinlikte geçirmek lazım.

Blue lagoon yolu

Blue lagoon yolu

adı üstünde blue lagoon, suyu masmavi

mağaranın içinde yan gelip yatmış dinlenen buda

Yaptığımız diğer birşey ise nehirde kayaking oldu. Kuru sezon olduğu için nehir çok cılızdı bazen popo üstü taşların üstünden kaydık ama yine de eğlenceliydi.

IMG_20140301_151107

Biz yapmadık ama yapılabilecek diğer birşey ise güneş doğusunda balona binmek. Ücreti 50 Euro gibi birşeydi yanlış hatırlamıyorsam.

bomba artklarından yapılan takılar

Laos`ta pek çok yerde karşımıza çıkan bomba artıklarından yapılan takılar

Buradan sonraki durağımız Laos`un en çok turist çeken dünya mirası kenti Luang Parabang.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Vang Vieng içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s