Chiang Mai & Pai, Shambala in your heart fest. ,Tayland

IMG_20140214_110933

Chiang Mai kuzey Tayland`ın başkenti olarak kabul edilse de bir şekilde insanda bir sayfiye yeri izlenimi bırakıyor. Şehrin eski bölümü surların içinde yer alıyor, etrafı su dolu bir hendekle çevrili. Oldukça fazla yabancı nüfus barındıran bir kent burası.

Buraya geldiğimizde hastaydık, uzun bir süre inatçı öksürük üstümüzde yapıştı kaldı, o yüzden çok bir atraksiyon yapamadık. Ama güzel bir süpriz arkadaşlarımız Ayşe ve Mustafa’yla 6 ay öncesinde Kaş ‘ta yaptığımız muhabbetin gerçek olması ve Chiang Mai`da bir iki gece buluşmak oldu 🙂

Gece hayatı oldukça hareketli, canlı müzik çok başarılı, her grupta en az 2 üflemeli , 2 gitar mevcut.

Don`t worry be happy!

Ateşli poi performansına denk geldik baya başarılıydı.

Shambala in your heart festivali

Uzun yıllar önce yola düşmüş ve en sonunda da Chiang Mai’a yerleşmiş arkadaşımız Emre’yi (bkz. broadroadabroad) bulmak için Chiang Dao yakınlarındaki bir festivale gittik. Şöyle bir bakıp çıkarız derken 4 gün kalmışız.

Emre ve Vagabond art, muhtesem kartpostal standi

“Shambala in your heart” rainbow family festivallerine benzese de çok az kişinin olduğu oldukça lokal bir festivaldi. Festivali düzenleyenler Japonya’nın kuralcı ve baskıcı sosyal hayatından kaçıp buraya yerleşmiş Japon hippiler. Chiang Mai yakınlarına kendi köylerini kurmuşlar, “moon village”. Sürdürülebilir tarım (permakültür) ile  doğayla barışık bir yaşam süren japonların kendi kültürlerini paylaştıkları bu festival gerçekten çok huzurluydu, zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Etrafta bir sürü bebe vardı, hayatımda gördüğüm en özgür ve mutlu çocuklar buradaydı.

Akşamları bir iki yerel grup çalıyordu, sahneye çıkan indie gruplar dışında benim en çok hoşuma giden, kamp alanında kendi çadırlarının etrafında deneysel müzik yapanlardı. En güzellerinden birisi  de sigur ros, untitled 1’i tek bir gitar ve vurmalıyla ağaçlara taşlara çalan iki çocuktu.

Pai

Bir sonraki gittiğimiz yer virajlı yolları ile ün yapmış Pai. Burası zamanında hippilerin keşfiyle popülerleşmiş şimdiyse taylandlıdan çok ingilizlerin yaşadığı bir yer. Hayatımda gördüğüm en tarz kafelerin, menülerin, gece marketinin olduğu yer oldu. Haliyle otantik bir yer değil onu söyleyeyim.

Pai`deki cafelerden  birisinin kutuphanesi

Pai`deki cafelerden birisinin kutuphanesi

Pai gece marketi, araba ustune kurulu bir tezgah

Pai gece marketi, araba ustune kurulu bir tezgah

Sushi tezgahi

Sushi tezgahi

 

Yapılacak en iyi şeylerden birisi motor kiralayıp etrafı keşfetmek. motor kiralayınca bir harita veriyorlar zaten, şelaledir, vadidir, Çin köyüdür hepsi işaretli.

Chinese village:

IMG_20140215_153856

Mor Paeng Waterfall, Pai

fil ustunde iki beyaz maymun

Kanyon, pai

Kanyon, pai

Buradan sonra, kuzeye çıkıp beyaz tapınağıyla ünlü Chiang Rai’a oradan da mekong nehrinin üstünde tekneyle (slow boatla ) gidip Laos’a geçeriz diyoruz. Ama evdeki hesap tutmuyor, Tayland’daki bir aylık kalma süremiz dolmak üzere, Chiang Mai daki acentalar laos vizesi işimizi göremiyor ve biz de Laos vizesini alabilmek için güneydoğuya, unutulmuş kent Khon Kaen’e yollanıyoruz.

Konaklamalar:

Chinag Mai: SK 2 Guesthouse (havuzlu büyük odalı en ucuz yer değil ama karşımıza çıktı ve çok yorgunduk:) ) 400 baht- 12 usd

Festivalde kamp yaptık, çadır kirasi 6 usd

Pai: Giant Guesthouse huts – 8 usd

giantguesthouse

giantguesthouse

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Chiang Mai & Pai içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Chiang Mai & Pai, Shambala in your heart fest. ,Tayland

  1. Anonim dedi ki:

    iki maymuna bayıldım.. bugün yelizlere beneklerini sevmeye gittik. KulKLrını çınlattık ikinizin de. yazı ve fotoğraflarından konuştuk. sevgilerr…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s