Udaipur, Hindistan

Pichola gölü, Udaipur

Udaipur, doğunun Venedik`i olarak anılan, Hindistan`ın en romantik şehri olarak ün yapmış oldukça turistik  bir şehir. Etrafı ve içi göller ile kaplı, bu da şehrin havasını oldukça değiştiriyor.

Udaipur sokak duvarlari

Şehir sokakları duvar resimleri ile süslü, hayran kalmamak mümkün değil!

Şehirin turist mekkesi Pichhola gölünün etrafına kümelenmiş, restaurantlar oteller alışveriş dükkanları hep burada (Bu bölgeden kaçmak için 15 dk yürümek yeterli tabi). Bu suni göl 1362 yılında yapılmış, ortasında iki tane ada var. Bu adalardan birisinin üstünde Lake Palace isimli bir saray var, şimdilerde otele dönüşmüş (bknz. Çırağan sarayı). Şehrin bu bölgesinde çok pahalı oteller var pek çoğu yine havaliden saraydan dönüştürülmüş. James Bond’lardan Octopussy’nun bazı sahneleri de bu şehirde çekilmiş.

Gunes teleskobu, Fateh Sagar gölü

Şehirdeki diğer bir suni göl, Fateh Sagar 1678 yılında yapılmış. Ortasındaki adalardan birisinde Asya`nın en büyük güneş teleskobu bulunuyor. Ziyaret için izin falan almak gerekiyor yaklaştık, ama giremedik.

jagat niwas palace, havaliden otele dönüştürülmüş bir saray

jagat niwas palace, havaliden otele dönüştürülmüş bir saray

Udaipur`da bir haveli de kalma şansımız oldu. Havaliler ortasında avlusu olan çok katlı ve balkonlu eski evler. Bizimkisi kendi halinde ucuz ve temiz bir guesthousetu, Udai Haveli guesthouse`da iki kişilik odaya 400 ruppi (6.5 $) verdik tavsiye ederim.

Chari Dance, Bagore Ki Havaleli

The Bhavai Dance, Bagore Ki Haveli

Udaipur`da kaçırılmayacak bir şey, hergün akşam saat 7 ile 8 arasında müzeye dönüştürülmüş bir haveli olan Bagore ki Haveli`deki şov. Geleneksel Rajasthan dansların ve kukla şovunun olduğu etkinliğin biletleri saat 6`da satılmaya başlıyor, çok geç kalmadan gidip yer tutmakta fayda var, biletler 100 ruppi (1.5 $).

udaipur yemek kursu

Udaipur’da cok iyi bir yemek kursuna gittim. Kursu, Sashi isimli bir kadın veriyor, brahman kastından genç yaşta iki çocukla dul kalmış. İçinde bulunduğu kast gereği temizlik, ahçılık gibi işler yapması yasaklı, sadece öğretmenlik, doktor avukatlık yada ofis işlerinde çalışabilecek durumda ama elinde bir mesleği olmadığı için zor zamanlar geçirmiş. Rahmetli kocasının abisinin işlettiği otelin altında oturuyor, gizli gizli otellerin çamaşır işlerine bakıyormuş. Daha sonra otel müşterilerinden bir avrupalı kadının pişirdiği yemeklerden satın almaya başlamış ve ona yemek kursu açma fikrini vermiş. Öğretmenlik işi brahman kastına uygun olduğu için süper denk gelmiş. Zaman içinde ingilizce öğrenmiş, ders notlarını derse katılan yabancılar farklı dillerde onun için yazmış. Şimdi tripadvisorda şehirde yapılacak en iyi şeyler arasında gosteriliyor, çok ünlü ve iyi para yapıyor! 700 ruppi (11.5 $) verdim,

Gecen yazimda Jalebiden bahsetmistim, Udaipur sokaklarinda telefondan kisa bir video cekmistim onu paylasiyorum 🙂

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Udaipur içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s