Jodhpur, Hindistan

The blue city Jodhpur

Favori adamım Wes Anderson’ın Darjeeling limited filminin ve ayrıca The Fall filminin bazı efsane sahnelerinin çekildiği mavi şehir Jodhpur`dayız. Şehir neden mavi derseniz; Hint kast sistemindeki rahip sınıf brahmanlar evlerini diğer sınıflardan ayırabilmek için maviye boyuyormuş. Bu şekilde brahmanların oturduğu mahalle olan, Brahmapuri şehre `mavi şehir` ismini vermiş. Mavi rengin evlerin içini serin tuttuğu ve sivrisinekleri uzak tuttuğu söylense de bana bu açıklama pek ilmi gelmedi. Daha ziyade çölün yakınında suya hasretten gelmiştir gibime geldi! Ama şehirdeki dar sokaklar aynı akdeniz mimarisi, öğlen sıcağında bile sokaklarda gölge olmasını sağlıyor.

Mehrangarh Kalesi

Jodhpur geceleri gerdanlık gibi parlayan kalesiyle bana Mardin’i anımsattı. Hatta Mardin`de çardakların ayakları da hep maviye boyalıdır ne tesadüf değil mi! Akreplerden korunmak için maviye boyandıkları, akreplerin maviyi kırmızı olarak gördüğü ve kırmızının ateşi çağrıştırdığı kalmış aklımın bir yerinde.

Mehrangarh kalesi, girisi

Mehrangarh kalesi kesinlikle görmeye değer bir yer, audio guide oldukça başarılı. Kalenin hikayesi ise şöyle; bir zamanlar bir kral varmış, Rao Jodha, öyle ihtişamlı bir kale yaptırmak istiyormuş ki hiç kimse fethedemesin. Gel zaman git zaman Jodhpur`daki tepeyi bulmuş ve buraya yapılmasına karar vermiş. Yalnız ufak bir sorun varmış, bu tepenin üstünde yaşayan  kuşlarla konuşan onları besleyen bir ermiş adam varmış, Chidiyawale Baba. Evinden olduğu için çok sinirlenmiş ve krallığa beddua etmiş, kıtlık gelsin diye. Bunu duyan kral çok korkmuş ve hemen kendini affettirmek için babanın kapısını çalmış. Bedduanın ancak bir kurban verilirse hafifleyeceğini söylemiş baba. Rajaram Meghwal diye bir savaşçı ailesinin bakılması karşılığında kurban olmayı kabul etmiş ve bu tepeye canlı canlı gömülmüş. Kalenin içinde bu cancağızın bir anıtı mevcut.

Kadinlarin el izleri

1459`da inşa edilen bu kaleyi gerçekten hiç kimse fethedememiş, sadece ingilizlerle savaşmadan anlaşma yapılmış. Bir de eskiden çok fena bir gelenek varmış, savaşta ölen adamların yakılma töreninde hanımları da yanlarında diri diri yakılıyormuş. Bu kadınlar son kez kaleye girerken elleriyle kapıya yukarıdaki izleri bırakıyorlarmış. Kadınların tarih boyunca adamlardan çektiği…:(

Ghanta Ghar, saat kulesi, Jodhpur

Şehrin pazar yerinin ortasında bir saat kulesi var, nedense bana geleceğe dönüş filmindekini hatırlattı. Tuktuklar, insanlar, inekler ve eşekler etrafından vızır vızır geçiyor. Burada durup zamanı dinlemek, etrafı izlemek inanılmaz.

Onunde sira eksik olmayan samosaci, shahi

Hemen saat kulesine yakın efsane bir samosacı var, Shahi Samosa, önündeki sıradan orada birşeyler döndüğünü hemen anlıyorsunuz. Samosa muska şeklinde içinde sebze olan kızarmış börek. Ucuz ve harika bir öğün tabi biraz acı, Hindistan`da sokakta yiyeceğiniz hemen hemen herşey masala soslu yani acılı.

Lassi ve tatli menusu

Bir de lassi diye bir içecek var, çeşit çeşit meyvelisi bir de tuzlusu var. Tuzlu lassi aynı bizim ayran gibi. Jodpur`da Mishrilal Hotel diye bu mekan var otel filan görünmüyor ama lassisi ve tatlıları çok iyiydi. Tatlılardan favorim jalebi oldu. Nasıl yağlı şerbetli birşey, safi zarar.

Daha sonraki duraklarımız Jailsalmer ve Udaipur…

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Jodhpur içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Jodhpur, Hindistan

  1. Necip Turaman dedi ki:

    Anlatım içten, akıcı,basit ve yormayan türden.Hakiki gezi yazısı. Gelecekte senden kitap bekliyorum. Ardından seyahat edecek gezginlere mükemmel bir rehber olacak. Tüm yazılarını hiç yorulmadan büyük bir merakla okudum. Mizah kıvamında, bakış açısı ön yargısız kesinlikle senin soğukkanlı kişiliğine uygun. Sevgilerimle

  2. Murat Çınar dedi ki:

    Sade ve akıcı bir dille gözlemlerinizi aktarmışsınız.Aktardığınız gözlemleriniz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s