Rishikesh, Hindistan

Rishikesh ve Ganj

“I feel fine and I feel fresh, hanging out in Rishikesh ” şarkı sözleriyle Tomas Sky Slansky çok güzel özetlemiş ama ben yine kendimce yazayım birşeyler 🙂

Hindistan’dan himalayalara açılan bir geçitte olan Rishikesh dünya yoga merkezi olarak kabul edilen 100 bin nüfuslu Ganj kıyısına kurulu küçük bir şehir. Hemen 25 km. yakınında kutsal şehirlerden Haridwar var ve hac yolu üzerine kurulu olduğu için burada içki ve et yasak. En populer yiyecek thali, mercimek, nohut, pilav ve yoğurttan olusan bir şölen (1 $) 🙂

Thali

Adım başı konaklama da yapabileceğiniz yoga ve meditasyon okullarına, (aşramlarla) rastlıyorsunuz, aydınlanmaya gelen yoga kıyafetleri içinde bir çok batılı burada, herkes fit herkes sağlıklı. Bizim gibi köftespor backpackerlar da yok değil. Biz de modaya uyup bir kaç yoga dersine katıldık, oldukça iyi geldi. Ama tabi uzun süre kalıp aklı ve bedeni adam etmek gerekiyor, bir dahaki sefere belki diyorum içimden sırf buraya gelinebilir.

Rishikes ve ganj nehri

Rishikesh`i dünyada bu kadar ünlü yapan şey kuşkusuz 1968 yılında Beatles’ın Maharishi Mahesh Yogi’nin aşramına yaptıkları ziyaret. Beatles nasıl bir ilham aldıysa artık burada 48 şarkı bestelemiş, hatta John Lennon`ın ‘The Happy Rishikesh Song’ diye bir şarkısı var. Daha sonra yoginin Isviçre`ye taşınması sonrası bu aşram kapatılmış, malesef şuan terkedilmiş vaziyette.

Beatles asrami giris kapisi

Beatles Ashram`ina giris yasak

Beatles Ashram`ina giris yasak

Aşrama yaklaşınca girmesi yasaktır yazılarını görüyorsunuz ama kapıdaki bekçiye adambası 100 rupi verince kapılar ardına kadar açılıyor hatta sizi bir güzel gezdiriyorlar.

Maharishi Mahesh Yogi Ashram duvar resimleri

Maharishi Mahesh Yogi Ashram duvar resimleri

Aslında açık olsa belki pahalı bir asram olacaktı ama bu şekilde daha mistik bir havası var. Zaman geçmişte donmuş kalmış gibi. Onların kaldıkları odalara girip çıkmak, yoga yapılan ana salonda vakit geçirmek gayet keyifliydi. Bahçesinde yürürken özgür bir filin yakından gelen sesi de kadayıfın üstündeki kaymak oldu.

Olur da Rishikesh`e giderseniz sakın bu ilginç bakkalın elini sıkmayın! Üstünden 2 ay geçti hala elim sızlıyor, kemiğim filan mi çatladı bilmiyorum, bir kere de değil dalgınlığıma geldi bir kere daha sıktım, sıkmaz olaydım. Hintlilerin kaşlarının ortasına koyduğu 3.gözü geliştirmiş her sabah kocaman bir benek yapıyor, sabah 9-12 arası ağzına aldığı bir avuç bademi çiğniyor, yutmuyor, konuşmuyor kendi geliştirdiği bir ibadet sanırım. Yani elimi çatlattığı gibi kendi kafasını da hafif çatlatmış garip huylu sempatik yaratık.

Ganj Nehri, Rishikesh

Ganj burada himalayalardan yeni çıktığı için tertemiz, içimden atlamak geliyor ama hava serin. Mart ve Eylül arasında rafting yapmak mümkünmüş biz ordayken yapanlar vardı. Yakınlarda bir de şelaler filan var ormanları maymun dolu.

Teknik bilgilere bakarsak; Delhi`den Haridwar`a 10 saat trenle geldik ve oradan bir saatlik otobüsle Rishikesh`e vardık. Günlük yeme içme barınma masrafımız adambası 10 $`oldu.

Yoga meditasyon reiki merakınız varsa Hindistan`a gideyim diyorsanız pahalı ve elitist oysho kampları yerine Rishikesh`e gelmenizi tavsiye ederim. Ucuz, temiz, sakin, gezginlerin durağı bir yer burası. Ganj`ın durmadan akan suyu gibi zaman nasıl geçti hiç anlamadım!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Rishikesh içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Rishikesh, Hindistan

  1. ismetors dedi ki:

    videolarla sper olmu, oralarn havasn daha iyi hissttirdi bana.
    tekkrler.

    Date: Sun, 23 Feb 2014 10:56:02 +0000
    To: ismet_ors@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s