Delhi, Hindistan

delhi`de sih bir tuktukcu

Hindistan`da müslümanlar hinduların yanında azınlık olsa da sayı olarak bakınca karşımıza 177 milyon gibi inanılmaz bir nüfus çıkıyor. Kıyaslamakta fayda var, Pakistan`daki müslüman nüfus neredeyse aynı, 178 milyon. Bu durumu buraya gelmeden önce bilmiyordum, cahilliğime verin. Varanasi, Agra ve şimdi de Delhi’de ezan sesini duyuyor, müslüman mahallerine girip çıkıyorduk. Müslümanlar, hindular ve sihler arasında bir gerilim hissetmedim, herkes kendi işine bakıyor gibiydi.

Nizamüddin dergahı, gül satıcıları

Delhi’de gittiğimiz enteresan bir yer Nizamuddin dergahı oldu. Perşembeyi cumaya bağlayan geceye denk geldiğimiz için sufilerin canlı kavali müziklerini dinleme şansımız oldu. Dergahın avlusunda herkes sufilerin etrafında çember olup yerde oturuyor, müzik desen oldukça neşeli ve hareketli.

Kavali müziği 700 yıldan daha eskiye dayanan bir sufi geleneği. Bizdeki sema müziğinin Güney Asya`daki formu, ama oldukça oynak 🙂 Pakistan ve Hindistan bu müziğin merkezi, iyi bir örneği için bu videoyu izleyebilirsiniz. Bu arada dergahın yakınlarında Karim diye bir kebapçı var, çok iyiymiş ama biz toktuk denemedik.

Al Cemal Mescid

Al Cemal Mescid

Delhi’de hindistanın en büyük camisi Al Cemal mescidine gittik. Kapıda bizden giriş parası almaya çalışmaları üzerine tartıştık, Türkiye`den geldiğimizi söyleyince hemen çark ettiler yok efendim kameralar için alıyorlarmış parayı. Hem de az buz para değil. Etrafımızdaki 4 turisti düdüklemelerine de izin vermedik, sırayla kameraları dışarıda bırakıp girdik. Herkes yolunu bulmuş, yolma derdinde. E tabi ben yine gizlice avludan cep telefonundan yukarıdaki fotoyu çektim.

Caminin giriş kapısını aradım bir süre, meğer caminin içi yokmuş (!) Sadece üstü kapalı yanları açık bir yer var o kadar, kubbeleri görünce ne bileyim. Büyük hayalkırıklığıyla döndüm. Gitmeye de girmeye de değmez.

Hümayun’ın anıt mezarına gidelim dedik, o da biz gittiğimizde kapanmıştı. Hindistan`da böyle Tac Mahal`dir, kutsal yerdir genelde güneş doğusuyla açılıyor batışıyla kapanıyor, ona göre ayarlamak lazım.

Delhi`de en az 4 tane tren istasyonu var, dikkat etmek gerekli. Biz packpacker bölgesi olan Paharganj bölgesinde kaldığımız için Yeni Delhi Tren İstasyonuna yakındık.

turistlere uyari

turistlere uyari

Bu tren istasyonunda turist bilgi merkezi ikinci katta ancak siz burayı bulmaya çalışırken en az 3 kişi sizi kendi anlaşmalı olduğu turist info görünümlü bir yere yada oradaki bilet gişesine götürüp kazıklamaya çalışacaktır, o yüzden çok dikkat etmek lazım. Ayrıca çoğu tren istasyonunda prepaid(önceden ödenmiş) taksi gişesi var, buraya gidip gideceğiniz adresi söyleyip ücreti bu gişeye ödüyorsunuz ve bir fiş alıyorsunuz, bunu bir tuktukçu yada taksiciye gösterip sizi istediği yere götürtüyorsunuz ve kağıdı adama yolun sonunda veriyorsunuz. Bu şekilde fazla para ödemekten kurtuluyorsunuz aksi takdirde kimse size taksimetreyi açmıyor ve 3-4 kat para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Delhi`yi çok keşfetmedik açıkçası ama beklediğimden daha temizdi. Hindistan`da kaldığımız şehirlerin hiçbiri Gorakpur yada Varanasi kadar kirli olmadı. Delhi’de sadece 2 gün kaldık, geçerken uğramış olduk, burada çok zaman geçirmeye gerek görmedik. 

Bir sonraki durak dünya yoga merkezi Rişikeş!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Delhi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Delhi, Hindistan

 1. mecit dedi ki:

  El Jamal değil Jumma (Cuma) camiisi gormeye gerek
  yok dediginiz cami 20.000 kisilik 7 kapili
  ben herkese mutlaka tavsiye ediyorum Delhi nin
  ve islamin sembollerindendir Juma camii

  • 1a1e dedi ki:

   Merhaba Mecit, isim düzeltmesi için teşekkürler. Bu blogdaki tüm yazılar kendi fikrim ve o anki düşüncelerimdir. Caminin kubbeleri ve uzaktan görüntüsü dışarıdan çok etkileyici olmasına rağmen caminin gerçek anlamda kubbelerinin altında iç alanın olmaması ve girişte maruz kaldıgimiz muamele bende hayalkırıklığı yaratmıştı.Avlusunda dediğin gibi binlerce insan için kapasite var ve eminim cuma günleri ayrıca etkileyici bir görüntü veriyordur. İlgisi olan arkadaşlar zaten giderler diye düşünüyorum burada yazanlar dediğim gibi kimseyi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s