Agra, Hindistan

Tac Mahal`i cekme mucadelesi!

Ünlü Tac Mahal`i görmek için Varanasi`den Agra`ya trenle geçtik. 45 günlük Hindistan yolculuğumuzda 12 defa trene bindik yaklaşık 80 saat trende geçirdik ve 4700 km yaptık. Tcdd’ye tren seferlerinin çokluğu ve ülkenin her yanına ulaşması konularında havada 5 taklayla karışık röveşata atabilecek nitelikteki hint tren yollarına şapka çıkarmamak mümkün değildi. Ingilizlerden kalan birkaç iyi şeyden birisi bu sanırım. Tren yolculuklarının en fantastik yerlerinden birisi de tabiki tren istasyonlarıydı. Hindistan`da istasyonlar battaniyeyle yerde yatan insanlarla kaplı.

DSCF1463

Delhi tren istasyonu

İlk bakışta garip görünse de bir iki yolculuk sonrası ben de battaniye olayına girmek istedim. Çoğunluk sleeper sınıfında yolculuk ediyor, burada yatacak yer veriyorlarlar ama örtünecek bir battaniye filan yok. Al battaniyeyi hoop istasyonda yatarak bekle, 10 saat rötar mı var hoop uyumaya devam, tren mi geldi hoop trende yatak hazır. Sleeper sınıfında pencereler tam kapanmadığı için gece yolculuklarında içerisi rüzgarlı ve soğuk oluyor, uyku tulumu yada battaniye şart. AC3`un (AC=aircondition) sleeperdan farkı çarşaf battaniye verilmesi ve klimasının olması. Her ikisi de 3`er yataklı yatakhane modunda, ac2`nin ac3`ten tek farkı ise 2`şerli yatakhane düzeni olması yani daha az insan. Uzun gece yatmalı yolculuklarda ac3 fiyat performansta en iyisi. Ama uyku tulumunuz varsa ve az para harcayayım diyorsanız sleeperın da gideri var. Hint trenleri, sınıfları ve bilet alma yolları için ilker`in detaylı yazısına bakabilirsiniz.

Hint trenleri

Agra’ya dönecek olursak Tac Mahal, Agra kalesi ve Fatehpūr Sıkrī UNESCO Dünya Miras listesinde de bulunan görülecek başlıca yerler. Biz de aşkın en büyük sembollerinden birisi olarak kabul edilen Tac Mahal`i görmek için sabahın köründe kalktık.

Tac Mahal yolu, gunes dogmadan

Tac Mahal yolu, gunes dogmadan

Özel birşeyi görmek için öncesinde biraz çile  çekmek ne yalan söyleyeyim hoşuma gidiyor. Sabah 7`den önce kapısına dayandık  ama gün doğumuyla kapıları açılan Tac`ı görmek için biraz daha bekleyecektik. İçeri girdiğimizde bizden başka 10 kişi daha var yoktu. Evet  Tac  Mahal ile başbaşaydık, tam karşımızdaydı, orada biryerde! 🙂

Tac Mahal sisler altinda

Tac Mahal sisler altinda

Bir saat bekledik Bu sırada etraf dolmaya başladı. Tac nazlı bir kız  gibi arada kendini gösterdikçe hintli genç kızlar çığlık atıyordu!

gunes yukseliyor, sisler kayboluyor

Gerçekten çok güzeldi, hatta gördüğüm en mükemmel yapıydı. Abartıldığını düşünürdüm hep, yanılmışım. Acaip bir simetrisi var, 4 bir yanından bakınca aynı yapıyı görüyorsun ve sadece beyaz mermerden yapılması ayrı bir yalınlık ve güzellik katmış.

Müslüman-hint mimarisinin güzel  örneklerinden olan Tac, Babür hükümdarı Şah Cihan`ın 3. karısı Mümtaz Mahalin 14. çocuğuna (!) doğum yaparken hayatını kaybetmesi üzerine anıt mezar olarak 20 yılda inşa edilmiş. Yapımında Mimar Sinan`ın öğrecilerinin de görev aldığı yapının üzerindeki yazılar için yine türk hattatlar çalışmış. Bu yazıların bir özelliği de perspektif oyunu; yukarıya çıktıkça daha büyük harfler kullanılmış ki aşağıdan bakınca hepsi aynı büyüklükte görülsün.

Tac Mahal yakindan

Agra`da yapılacak en iyi şey temiz yüzlü bir tuktukçuyla anlaşıp sizi baby tac, agra  kalesi, mehtap bahçesi gibi yerlere götürüp getirmesi. Bir gün yeterli Agra için, eğer 40 km uzaklıktaki eski başkent Fatehpūr Sıkrī`yi de görmek istiyorsanız bir tura katılabilirsiniz (Bazı şeyleri bağımsız yapmaya çalışmak daha pahalıya patlayabiliyor Hindistan`da). Ne yazık ki inşasından 14 yıl sonra su kıtlığı ve yakın coğrafyadaki kargaşalar sebebiye terkedilen bu hayalet şehri görmedik, Delhi trenini yakaladık…

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Agra içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s