Xian, Çin

bell tower, xian

Xian çinde gördüğüm en otantik yer oldu. ipek yolunun başlangıcı ve bir dönem başkent olan bu şehirde geçmişin görkemi olmasa da izlerini görmek güzeldi. gecenin karanlığını işin kılıcı gibi delen`drum tower` ve `bell tower`a uzun uzun bakıp tam bir göz ziyafeti çektik.

drum tower, xian

terracotta warriors, xian

buraya geliş sebebimiz çinde görülecek en iyi 3 şeyden biri olarak geçen terracotta savaşçıları müzesiydi. müze oldukça büyüktü ama savaşçılara yakınlaşmak çok mümkün değildi daha güzel platformlar yapılabilirmiş sanırım. belki de daha önce istanbulda küçük çaplı bir sergi gördüğümüz için  burası bizi çok heyecanlandırmadı. bununla beraber sergilemeyi bir tarafa bırakırsak savaşçılar muhteşem birşeydi tabi. topraktan yapılmış 8000 savaşçı, 520 at, 130 at arabası  ve daha niceleri hükümdarla beraber gömülmüş. ölümden sonraki hayatında korumak için. savaşçıların 8 ayrı yüz kalıbından yapıldığı ve daha sonra toprak eklenerek ayrı ayrı şekillendirildiği tahmin ediliyor. tam bir sabır işi. çin işi japon işi bunu bilen iki kişi.

muslim quarter, xian

muslim quarter, xian

xian`ın en çarpıcı yerlerinden bir tanesi kuşkusuz müslüman mahallesiydi. hui`lerin ve uygur türklerinin çeşit çeşit yiyecek ve hediyelik eşya sattığı bu mahalle çok renkliydi. sokak yiyecekleri inanılmazdı. İlk gece herhalde10 farklı şey yedik ve mideyi bozmamayı başardık! bu sokaklarda gezerken sanki köşeden tenten çıkacakmış hissine kapıldım.

muslim quarter, xian

kizarmis anans isteyen?

uygur lokantasi

müslüman sahabelerin buraya gelip müslümanlığı yaymak için çinli kadınlarla evlenmesi sonucu oluşan çinliler, yani hui`ler, xianda 50 bin gibi bir nüfusa sahip. ayrıca çindeki tang hükümdarlık döneminde göçebe yaşayan türk kavimlerden korunmak için onları orduda görevlendirmişler ve iyi rütbeler verip çinli prenseslerle evlendirmişler. sanırım bunların torunları olan uygur türklerini de yine bu şehirde gördük. gerçekten değişik bir his binlerce km uzakta yaşıyorsun ama seninle çok benzer bir dil konuşuyorlar. lokantada otururken yan masadan elliyedi ellsekiz diye konuşmalar duyunca çok şaşırdım!

the great mosque, xian budist tapinagi degil camii!

mosque, muslim quarter

cami minaresi, xian

1250 yılllik “the great mosque” çindeki en eski ve en büyük camii. dışardan bakınca budist tapınağından farksız. Aradaki arapça işlemeler göze çarpıyor ve buradaki hat sanatının kendine has bir tarzı olduğunu görebiliyorsunuz. Caminin içinde ki iran ve türk halılarını bize gururla gösteren imam bizimle çok ilgilendi.

the great mosque, xian

mosque, xian

xian`da yaptığımız diğer bir aktivite de xian şehir duvarlarının üstünde bisiklete binmek  oldu. duvarlar eski şehri çevrelediği için, eskinin güzelliği  ve yeni şehrin çirkinliğini tek bir karede görebildik.

city walls, xian

xian`da ben biraz şifayı kaptım o yüzden çok fazla bir aktivite yapamadık. sonrasinda 28 saatlik tren yolculuğu ile guilin`e geçtik.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Xian içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s