Seoul, Kore

royal palace, seoul

merhaba: anyanhaseyo
tesekkurler : kamsahamnida

seoul`de savaş müzesine gittik. müzenin tam karşısında savunma bakanlığının binası vardı ve üstüne kocaman ‘thank you united nations` yazıyordu.

savunma bakanligi, guney kore

1950-53 yılları arasında süren ve 2,5 milyon insanın ölümüne yol açan savaşın asıl faturası tabiki kore halkına çıkmış. artık lafı bile geçmeyen soğuk savaşın ilk sıcak çatışmasının ardından geriye 2`ye ayrılmış bir ülke kalmış. her geçen gün birleşmesi zorlaşan bu iki ülke aslında japon işgali döneminde ikiye ayrılmaya başlamış. japonlar kuzeyin doğal kaynakları kullanıp endüstrisini geliştirirken güney kore tarım ülkesi olarak iş görmüş. kuzeyin kendini doyuracak gıdası yokken güneyin de sanayisi hiç gelişmemiş. bu sonrasında iki bölge arasında çatışmalara da yol açmış. japonlar çekilince, kominist yönetimli kuzey kore rusya ve çinden onayı alıp güneyi işgal ediyor. rusya ve çin amerika savaşa girersek biz de sizin yanınızda savaşırız sözü veriyor.

donemin komunist liderleri, soldan saga, mao, kim-il sung ve stalin

güney korenin yardımına önce amerika sonra birleşmiş milletler yetişiyor, işgal altındaki ülkeyi kurtarıp, 38.paraleli geçerek kuzey koreyi de işgal ediyor hatta çin sınırına dayanıyor. bunun üzerine çin işin içine giriyor ve kuzey koreyi işgalden kurtarıyor. ve sınır eski yerine geri donuyor.

bir insanlik ayibi olarak savas

bugün kuzey kore kendi içinde tutarlı politikasına devam edip etrafa korku saçarak para ve gıda desteği alıyor baskıcı rejimini sürdürüyor. kaddafi`nin nükleer çalışmalarını istek üzerine durdurmasının ardından basına gelenlere bakınca kuzey kore`nin nükleer çalışmalarını durdurmasını beklemek biraz komik değil mi?

kore savasinin izleri, metrodaki gaz maskeleri

güney koreli gençlerde ise herkes kendi işine bakıyor, kuzeyle birleşmek umurlarında bile değil. güney kore ekonomisi 1970lerin başlarından itibaren kuzey koreyi sollayıp suan onu 45a katlar duruma gelmiş. LG, samsung gibi dünya devleri yaratmış.

seoul de seoul`lu gibi takıldık diyebilirim, sinemaya bile gittik, biraz dinlendik. kendimizi çin`in cümbüşünde hazırladık…hognik üniversitesi yakınlarındaki hostel oldukça merkeziydi. ilk akşamımızda kel alaka bir şekilde girdiğimiz reggae barda canlı müzik dinledik ve grubun haftasonu provasına davet edildik. çok şekerlerdi ama haftasonu couchsurfing yaptığımız ve ev sahibi ile takıldığımız için gidemedik.

gangnam style

gangnamı atlamayalım. gangnam seoul`un taksimi gibi bir yer. yer altı çarşısı ve işlek caddeleri ile oldukça hareketli bir muhit. ünlü gangnam pozunu vermesek eksik kalırdık sanırım.

sırada puslu ülke çin var.. qingdao, xian ve gulian duraklarımız olacak. kore`den ayrılırken bir soru: bilin bakalim hangisi benim?

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Seoul içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s