Jeju adası, Kore

jeju adası, kuzey kıyıları

kendimize backpacker halimize jeju adasında ne işimiz var diye ara ara sorsak da bu ada coğrafi şekilleri açısından oldukça enteresandı. okyanusun ortasında kocaman bir sivilce gibi çıkmış volkanık bir ada jeju. tam ortasında kore`nin en yüksek dağı ‘halla’ var.

uçaktan jeju adası, hallim dağı bulutlar altında

heryerden yeşil fışkırıyor lost adası gibi. uçaktan görünce gaza gelip dönüşü birgün daha uzattık. çinliler ve japonlar çok geliyormuş (artık japonları tarz giyimleri, beyaz tenleri ve konuşmalardan ayırt edebiliyorum). korelilerin hawaiisi olarak geçen bu adada kumarhaneler lüks oteller ve plajlar dolu… tabi biz buraya bunlar için gelmedik 🙂 serin olmasa yüzmek güzel olurdu tabi, mayolar çantanın en altında geziyor şimdilik.

ada hayati zor tabi

adanın tarihine bakınca, zamanında japonların amerika savunmasında son çare olarak büyük yer tutmuş. daha sonra kore savaşı patlak verince adadaki komünistler, sempatizanları, öğretmenler öğrenciler ve bir çoğu masum yüzlerce kişi, amerika ve güney kore tarafından öldürülmüş. günümüzde ise jeju adası güney körenin ilk ve tek otonom bölgesi durumunda.

seongsan ilchulbang krateri, jeju adası

googleda jeju adası diye aratınca ilk çıkan fotoğraflardan birisi seongsan ilchulbang krateri. dev bir taca benzeyen kraterin çapı 600 metre derinliği 90 metre. 20 dk bir tırmanışla kraterin üstündeki seyir terasına ulaşılıyor. adada nereye gitseniz elinize volkanik krater çarpıyor desem abartmış sayılmam.

manjangul lava tube, jeju adası

dünyanın en büyük ve içinde yürünebilen lava tüplerinden birisi olan manjangul lava tübü burada. içinde 1 km yürüdük, aslında 7 km uzunluğunda ama çökme riski olduğu için her tarafı halka açık değil.

jungmun daipo kolonları, jeju adası

yine volkanik oluşum olan jungmun daipo kolonlarını gördük. sanki bir fabrika kalıbından çıkmış gibi görünüyorlardı.

jungmun daipo kolonları, jeju adası

hallim park bonzai bahçeleri ile vurucu nokta oldu benim için. hayatında 2 bonzai alıp ikisini de kurutmayı başaran bir insan olarak ev ikliminin bonzailere çok da uygun olmadığına karar verdim.

bonzai, hallim park

çiğ balık olan sashimiyi korede ilk defa burada yedik güzeldi ama bu konuda japonlarla kimse yarışamaz. adadaki yiyecekler genel olarak bütçemizin çok üstündeydi, başka balık yiyemedik. kore ile ilgili anlayamadığım bir şey balık fiyatlarının nasıl da bu kadar pahalı olduğu mevzusu.

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Jeju Adasi içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Jeju adası, Kore

 1. ismetors dedi ki:

  herkes yorum yazryor mu bilemiyorum? fotoraf ve yazlarnz ok beeniyoruz. ONLAR’dan byk vg var. sevgiler…

  Date: Tue, 5 Nov 2013 05:11:41 +0000
  To: ismet_ors@hotmail.com

  • 1a1e dedi ki:

   ismetcim sen benim bas yorumcumsun 🙂 okuman, yorum yazman cok guzel tesekkur ederim!!! sevgiler lale

 2. serap dedi ki:

  Merhaba yorumum 2,5 yıl sonra size ulaşır mı bilemiyorum ama pek çok sormak istediğim şey var. Mesela şehir merkezinde mı kalmak mantıklı yoksa adanın diğer taraflarında yükseklerde bir yerlerde mi? Size nasıl ulaşabilirim diğer sorularım icin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s