Hiroshima, Japonya

Hiroshima her zaman atom bombası ile anılacak bir yer, bununla beraber oraya gittiğinizde son derece gelişmiş ve canlı bir şehir görüyorsunuz. Atom bombasını unutturmamak için aşağıdaki binayı o gunku gibi koruyorlar. bu bina zamanında endüstri tanıtım salonu olarak yapılmış. atom bombası bu binaya çok yakın ama neredeyse tam üzerinde patladığı için kubbesi yıkılmamış.

a bomb dome, hiroshima

6 Ağustos 1945`te ilk atom bombası burada şehrin sadece 600 metre üzerinde patladığında 2 km çapındaki patlama merkezinde hemen hemen herşey buharlaşıyor. yıllarca hastalıklarla mücadele eden insanları saymazsak 1945 sonu itibariye sadece hiroşima`da 140bin kişi ölüyor. bu müzede bombanın neden japonlara atıldığını uzun uzun anlatılmış. suçlamaktan ziyade japon imparatorluğunun manyaklığını da gözler önüne sermiş. aslında almanya`ya atılmak için geliştiriliyor ama bomba geliştirilinceye kadar almanya zaten yeniliyor. o sırada japonya da zayıf düşmüş ama teslim olmayı henüz kabul etmiyor, burada parantez açmak lazım, atom bombasından haberleri yok, bununla tehdit edilmiyorlar eğer bilselerdi kuşkusuz teslim olurlardı diye düşünüyorum. ama amerikalılar yenik düşecek japonya`nın rusya etkisine girmesindense kendi etkisine girmesini istiyor ve elinde hazır böyle bir teknololoji varken kullanmak istiyor.  hiç bir uyarı olmadan önce hiroshimaya ‘little boy’ `larını, 3 gün sonra ise 1.5 kat daha yıkıcı olan ‘fat boy’`larını nagazaki`ye atıyorlar. bu iki şehir askeri olarak önemli noktalar ama söz konusu atom bombası olduğu için asıl olan sivil insanlara oluyor. İnsanlığa olan inancınızı tekrar tekrar yitirdiğimiz bir yer burası.

tricycle and metal helmet- a bomb museum

şuanki nükleer silahlar ise 1945`te atılanlardan kat be kat daha güçlü. Ülkelerin bunu sidik yarışı haline getirmiş olması insanın ne kadar egoist ve biribirine güvensiz olduğunun göstergesi. tabi nükleer silahları düşmancıl uzaylılar için saklıyorlarsa o başka.

gunumuzdeki nukleer silahlar

koreye feribotla geçmek için gittiğimiz fukuoka`da kalma niyetimiz yoktu ama tayfun çıkıp feribotumuz iptal olunca bir gün kaldık. burada biraz dinlenmiş olduk. Japonya bize çok iyi davrandı, herşey ve balıklar için teşekkürler tekrar görüşmek ümidiyle!

agaclarin, insanlarin hatta geyiklerin egildigi ulke japonya, hoscakal…!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Hiroshima içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s