Japonya, biraz kültür şoku

kimonolu japon kizlar, kyoto

merhaba: konniçiva  teşekkürler: arigato gozaymas

çok güzel olacağını biliyordum ama bu kadar etkileneceğimi beklemiyordum. Bundan sonraki hayatımda 2 kere amerikaya gideceğime 1 kere japonyaya gitmeyi tercih ederim.insanları, yemekleri, bahçeleri, tapınakları ve bütün orjinanlliği ile japonya görülmeye fazlasıyla değer bir ülke. japonya`da sadece 12 gün kalabildik , tabi bu kadar bir sürede kültürü derinlemesine anlamak mümkün değil. bununla beraber okuduğum bazı yazılardan ve biraz da kendi gördüklerimden anladığım kadarı ile bazı çıkarımlarımı paylaşmak isterim.

mikro kültür
Her ne kadar tarih boyunca çinden etkilenmiş olsa da ada olmanın verdiği avantajla izole dünyasında kendine has kültürünü yaratmış. işgal edilen bir coğrafya olmadığı için japonlar başka halklarla pek karışmamış, homojen bir millet olarak kalmış. japon olmayanlara “gaijin” deniyor ve bu sadece bizim gibi turistlere değil, 3-4 jenerasyondur japonyada yaşayan kore yada çin kökenliler için de kullanılıyor. bu insanlar tip ve kültür olarak çok benzeseler de japonlar için hala yabancı sayılıyorlar.

birlik beraberlik ve harmoni
japonlar dışarıdan büyük bir harmoni içinde yaşıyor gibi görünüyorlar. bununla beraber okuduğum kitaba göre kendi içlerinde büyük gruplaşmalar mevcut. aynı şirkette çalışanlar diğer şirketlerdekilere, aynı departmanda çalışanlar diğer departmandakilere karşı birlik beraberlik içinde görünüp asla açık vermemeye çalışıyor. bir tartışma yapılacaksa kendi içlerinde yapılıyor. bu durum profesyonel hayatta olduğu gibi aile hayatında da bu şekilde.

kıdem basar
iki kişi arasında bir kişi mutlaka daha erişkin yada daha üstün sayılıyor, misal, aynı okuldan aynı yıl mezun olsalar bile ay farkıyla bile olsa daha büyük olan diğerine göre daha kıdemli sayılıyor ve onun fikirleri öncelikli oluyor. bir adım daha ileri gidelim, bir grup yemeğe çıktığında ilk olarak en büyükleri yemeğini seçiyor ve diğerleri de aynı yemeği sipariş ediyor. birisi farklı birşey seçerse yemek boyunca inceden “sen de hep farklı olmaya çalışıyorsun” diye ona takılılıyor.

saygı
insanlar annelerine “akaasan” babalarına ise “otousan” diyor bu da bayan anne ve bay baba olarak tercüme ediliyor. saygının en büyük göstergelerinden birisi ise kuşkusuz karşılıklı eğilme olayı. sokakta vedalaşırken karşılıklı eğilmekten ayrılamayan insanlar gördüm. bir biri eğiliyor bir diğeri. bu ne kibarlık kardeşim haydi herkes evine! japonyadaki herşeyde olduğu gibi eğilme olayının da kuralları var. eğilirken düz bir şekilde karşıya bakıyorsunuz ve genç olan her zaman daha çok eğiliyor. alış veriş yaparken parayı iki elleriyle uzatıyorlar ve sizin de iki elinizle tutmanız bekleniyor. alış veriş sonunda karşılıklı olarak teşekkürler anlamında “arigato gozaymas” deniyor ve tabiki eğiliniyor. bu kadar çok kuralın içinde güzel olan şey onlar kurallara uymayınca ayıplanırken yabancılar uymayınca sorun olmaması.

bir k bir e

bir k bir e

kadın erkek
japonlara erkek egemen bir toplum desem ileri gitmiş sayılmam herhalde. bir kadının iş yerinde yönetici pozisyona gelmesi oldukça zormuş. gelse de yönettiği ekibin kadınlardan oluşmasına dikkat ediliyormuş. aynı işi yapsa da bir şekilde erkeğe daha farklı bir unvan verip daha fazla maaş almasının sağlanması yaygınmış. bunlarla beraber evdeki patron kadınlar oluyormuş, adam maaşını karısına veriyor kadın da adama harçlık veriyor diyor kitapta vallahi doğru mu bilmiyorum! çocuklar hangi okula gidicek hangi ev alınacak bunlara kadınlar karar veriyormuş. bir de kadınların kadınsı giyinmesi süslü olması bekleniyormuş, tam bana göre!

temizlik çılgınlığı
japonca temiz ve güzel kelimeleri aynı kelime, “kirei”. milli dinleri olarak kabul edilen şintoizmde de ritüellerde temizlenmek önemli bir yer tutuyor. NYC`de yaşayan bi grup japon budist yağmur çamur demeden her pazar mahallelerindeki çöpleri topluyormuş bu şekilde kendilerini daha temiz hissediyormuş. sumocuların ringe tuz atmasının sebebi de ringi temizlemekten geliyormuş. kuaför salonu gibi kulak temizleme salonları yaygınmış. hatta hamam konulu manga filmi “Thermae Romae” zamanda yolculuk yapan roma dönemi hamam sahibi bir kişinin günümüz japonyasında hamama gitmesini konu alıyormuş. japonya`da sokakta göze takılan ilk şeylerden bir tanesi de insanların otobüste metroda maske takmasının gayet doğal olması. çok güzel giyinmiş bir kadın düşünün makyaj filan da yapmış deli gibi ama yüzünde kocaman bir maske. japon bir arkadaşımıza bunun nedenini sorduk, insanlar hem hastalanmaktan hem de başkalarını hasta etmekten korkuyormuş.

oyun salonu, hiroshima

peki hersey tamam da bu şirinlik bu oyunlar da ne oluyor?
japonyada yetişkin olmak kolay değil, başarılı olmak mükemmel olmak çok çalışmak…derken sanırım daralıyorlar ve yetişkin hayatın baskılarından kaçmaya çalışıyorlar. iş çıkışı takım elbiseli tiplerin atari salonlarını doldurduğu bir yer burası. bilumum oyuncak, çikolata şekerleme kazanma oyunlarının olduğu salonlar mantar gibi. bir de daha ağır abiler için slot makineleri dolu etrafta ama buralarda bile renklerde seslerde ortamda çocuksuluk akıyor. arabalara asılı oyuncaklar, çantalardan sallanan hello kittyler…japonya`da alice harikalar diyarında ortamını yakalamak işten değil!

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Japonya, biraz kültür şoku

 1. ferudun demirel dedi ki:

  lale ilker …….ilgi ile takip ediyorum ediyoruz sizi yolunuz açık şansınız bol olsun……f.d g.d

 2. Anonim dedi ki:

  Enteresan detaylar! takip ediyorum Lale… Daha fazla fotoğraf 🙂

 3. ismetors dedi ki:

  arigato gozaymas

 4. Eren dedi ki:

  Devamını beklıyorum…

 5. nuray dedi ki:

  erkeklerın ış hayatında daha güçlü olduklarını duymuştum..Bır dostum, metroda oldukça yorgun görünen bır hanıma yer vermış ”herkes bana baktı” dıye anlatır. ınecegı ıstasyona gelınce süreklı onu takıp eden hanım perona atlayıp defalarca selam vermış. herhalde ömrü boyu bana yer verdıler dıye anlatacaktır yorumunu yapmışlardı….öpüldünüz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s