Pekin, Çin

merhaba: nǐ hǎo (nihao)   tesekkurler: xie xie (şişi)

hands of a shaman girl

UB`den 31 saatlik transmongolia ekspresiyle pekin`e geldik. 15 gündür ilk defa kemiklerimi dinlendim. tren ikinci sınıf olmasına rağmen inanılmaz rahat ve temizdi, 4 kişilik yataklı kabindeydik ve moğol sınırlarını geçmeden şaman bir kızla tanışacak kadar şanslıydım! bileziklerindeki kuru kafalar dikkat çekiciydi, bana saman ayinlerinden fotoğraflar gösterdi. bol bol vodka ve sigaralı ayinler!

moğol-çin sınırına geldiğimizde 4 saatlik planlı bir duruş oldu. bu süre içinde tuvaletler kapandı ve trenden dışarı çıkamıza izin verilmedi. önce moğol memurlar kısa bir yolculuk sonrası ise çinli memurlar pasaportları tek tek toplayıp damgaları basıp bir de valizlere bakar gibi yaptılar. çine girdiğimizde bütün vagonlar tek tek havaya kaldırılıp trenin tekerleri değiştirildi. rusya, moğolistan ve çindeki ray sistemleri sanırım ülkeler birbirini kolay işgal etmesin diye farklı büyüklükteler.

çin sınırlarına girdiğinizde ise başka bir gezegene geldiğimizi hemen anladık. moğol stebi yerini yüksek dağlar ve nehirlere bırakıyor. havada inanılmaz bir sis var her yer dumanlı. şehirlerinde ise 50 katlı yüksek binalar vinçler asfalt yollar viyadükler…evet dünyanın yükünü çeken ülkeye geldiğinizi anlıyorsunuz. balık kılçıklarının bile kızartilip satıldığı ülkedeyiz.

tiananmen square one day before the national day in 2013

şansımıza geldiğimiz tarihler çinlilerin ulusal bayramlarına denk geldi. aklınızda olsun 1 ekim haftası buralara gelmeyin. çok kalabalık olacağına kendimi öyle hazırlamışım ki o kadar da kalabalık gelmedi! sürekli kendimi mekanları taksim metro çıkışı eminönü alt geçit yada istiklal ile karşılaştırırken buldum. yok ya çin o kadar da kalabalık değilmiş! şaka bir yana UB treninden inince metro bileti almak için 3 ayrı sıra ve her sırada 100 kişi, taksi sırasında ise yine en az 100 kişi ile karşılaştık. ATMden çin yuanı çekip metro ile hostele geldiğimizde kendimizi epey başarılı hissediyorduk. buradaki ilk iki gün hava kirliliği mi yoksa sis mi olduğunu çözemediğim bir havayla geçti. aynı gün içinde yasak şehir, tianjamen meydanı ve temple of heaven i yürüyerek kat ettik ve tahminim 30 km yürüdük. gece hostele vardığımda iburufen çakıp 11 saat uyudum ve bir daha bu kadar yürümeyeceğime and içtim. sürekli yürümek gayet keyifli ama bir dur bir yürü insanı öldürüyor.

forbidden palace (yasak sehir)

yasak şehri bozuk türkçeli bir teyzenin audio guide anlatımı eşliğinde gezdim. buranın istihamı büyüklüğünden geliyor 980 yapı ve 8700 odası var ayrıca etrafı su seddiyle çevrili. zamanında izinsiz girenler kafasından olurken 45 yuan yani 8 dolar karşılığı veren herkes elini kolunu sallayarak giriyor. ihtişamlı bir kapıdan geçip ihtişamlı bir tapınağa benzeyen yapı görüyorsunuz ve bu 10larca kere tekrarlanıyor. kapılar ve yapılar birbirinin aynısı. buralarda bir söz var; çinde bir tapınak gördüyseniz hepsini görmüşsünüz sayılır! yasak şehir bizim icin topkapı sarayı neyse o. 500 yıl ming ve king hanedanlarının evi olmuş. buradaki tüm yapıların ve kapıların çok yaratıcı isimleri var. mükemmele ve sürekli başarıya giden yol yada dünya sükunet sarayı gibi.

yasak şehirden çıkınca sabıkalı tiananmen meydanına çıkıyorsunuz. geçmişin izleri tamamen silinmiş vaziyette. 1 ekim ulusal bayrama sadece bir gün kaldığı için etrafta şapkasında elinde hatta yanağında çin bayraklı bi sürü insan gördük. Mao mozalesi meydanın diğer tarafında yasak şehirle karşılıklı duruyor. Anıt kabire benzeyen kabrinin önünde duruyoruz bir süre. çinli bir hatun detone sesiyle bir şarkı söylüyor.ne söylediğini anlamak güç ama etrafını polislerin çevirip kimlik sorması ve kadının susması 5 dakika alıyor. çin demokrasisine hoş geldiniz!

Temple of Heaven

Temple of heaven beijing`de görülmeye değer başka bir yer. 2008 olimpiyatlarında kullandıkları bu tapınak gördüklerim arasındaki en iyisiydi. budizmden daha önce paganizme benzeyen bir inanç döneminde kullanılan tapınakların isimleri güneş tapınağı, ay tapınağı, cennet tapınağı gibi daha yalın isimleri olan yerler.

rahipler, lama temple

gördüğüm diğer bir tapınak ise Lama temple oldu. burasının tibet dışındaki en büyük tibet budist tapınağı olduğunu okudum ne kadar doğrudur bilmiyorum. rahiplerin ayınını yasak da olsa kaydetmekten kendimi alamadım. tibet`e gidip gitmeme arasında kararsız olduğumuz bir dönemde en azından bu tapınağı gördüğüme sevindim.

conficyus temple and conficyus statue

ünlü düşünür ve öğretimci konfuçyüs`ün adına yapılan tapınağı kapanmasına yakın gittigimiz için etraf boştu. aslında bir din olmayan sadece yaşam felsefesi ve bunun öğretilerini içeren konfiçyüzim budizm gibi dinleri etkilemiş. saygı adalet merhamet gibi kavramları M.Ö 500lerde insanlara aşılamaya çalışmış.

hutong`da gunluk hayat

turistik hutong mahallesi

Cengiz hanın sürekli işgalinden sıkılan çinliler şehri hutong denilen dar sokaklarla kaplayıp moğol işgalini zor hale getirmeye çalışmışlar. sıcak iklimlerdeki gibi dar sokaklardan oluşan hutogların farkı yüksek katlı olmayıp sadece 2 katlı olmaları. bizim kaldığımız hostel de şansımıza güzel bir hutong üzerindeydi ve hergün harika bir pazar kuruluyordu.

Çin Seddi

5 günlük beijing gezisinin en ağır topu çin seddi oldu. çin seddinin aydan görülebilir olması meğer bir şehir efsanesiymiş de yıllardır bizi kandırmışlar. bir insanın saç teli 3 km uzaktan görülebilseydi çin seddi de aydan görülebilirmiş. ama bu gerçek çin seddinin manyak büyüklüğünü değiştirmiyor. fazla turistik olmadığı için uzak olmasına rağmen Jınshanling bölgesine gittik. toplu taşımayala gideceğiz diye uğraşırken ufak çaplı ilk kazıklanmamızı da yaşadık. çin seddi bir iniş bir çıkış şeklinde sıra dağların en üst sınırlarına yerleştirilmiş. siz de buralarda keçi gibi bir aşağı bir yukarı yürüyorsunuz. yine de manzarayı görmek herşeyi unutturdu.

çin`i 5 günde gezen kimse olmamıştır herhalde! 5 günün sonunda hesaplı bulduğumuz tokyo uçağı için beijingden ayrıldığımızda bu ülkeye 20 gün içinde tekrar dönme planları yapıyoruz .

About 1a1e

a female homo sapien, named after a flower, resident of planet Earth.
Bu yazı Pekin içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Pekin, Çin

 1. ismetors dedi ki:

  Lale selamlar,

  ilgi ile takip ediyorum. anlatım ve fotoğraflar harika. Teşekkürler..

  sevgiler
  ismetors

  Date: Tue, 8 Oct 2013 03:09:50 +0000
  To: ismet_ors@hotmail.com

  • 1a1e dedi ki:

   tesekkur ederim! oyle durumlar oluyor ki keske ismet de burda olsaydi ne pozlar cekerdi diyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s